מיצג המחאה של הבת: כשנתיים אחרי שאביטל רוקח נרצחה בידי בן זוגה בנפרד, בתה יצרה מיצג אמנות יוצא דופן בכיכר ציון שמטרתו להעביר מסר ברור: "רצח זה לא רומנטי".

הקלות הבלתי נסבלת: לא עשתה כביסה וחטפה מכות

המיצג הוצג בדיוק בט"ו באב, יום האהבה העברי. במרכזו פיזרה תמר בן דוד, בתה של הנרצחת, עלי כותרת אדומים ונעליים מגואלות בדם בכיכר ציון."לזכרן ולכבודן של כל הנשים שנפגעו ו/או נרצחו בשם האהבה האובססיבית, הרכושנות הרצחנית והשליטה הגברית - האלימות כלפיכן אינה על רקע רומנטי", נכתב שם.

בין העוברים ושבים במקום היו אנשים מכל קבוצות האוכלוסייה. חלקם עצרו לרגע קצר, חלקם התעכבו קצת יותר, היו מי ששאלו שאלות, והיו כאלה שבחרו לשתף בעצמם.

"אני חייבת להודות שהתגובות הצליחו להפתיע אותי", מספרת תמר. "הגענו בחשש שאנשים לא יקבלו את המיצג בצורה חיובית, אבל חוץ מכמה בודדים כולם היו מאוד נכונים להקשיב".

לדבריה, נשים רבות פתחו עמה בשיחה שבה סיפרו לה על נשים שהן מכירות שנמצאות במעגל האלימות, ואפילו סיפורים על אודות מכרות שנרצחו בידי בני זוגן. "היו מספר גברים שהגיעו וטענו שכל עוד האישה שומרת על צניעות או שומרת על רצונותיו של בן הזוג אין סיבה שזה יקרה. אבל גם המפגש איתם היה חשוב כי הצלחנו ליצור שיח", היא מספרת.

את הפרויקט יזמו תמר ואקטיביסטית נוספת, שחף ויסביין, במטרה להצביע על כל אותם המקרים שבהם הגבול בין אובססיה לאהבה מיטשטש בתוך מערכות היחסים. "הרבה פעמים נשים כלואות בתוך מערכות יחסים אלימות ומתעללות אבל מאמינות שזאת הדרך הנורמטיבית להביע אהבה", אומרת תמר.

"כבר למעלה משבועיים שנשים שונות מצטלמות עם שלט שעליו כתוב '#רצחזהלארומנטי' ומתייגות זאת בפייסבוק. המטרה שלנו היתה בראש ובראשונה להעלות מודעות ואני חושבת שהשגנו אותה. אנשים רבים נחשפו למסר שלנו, ברחוב או ברשתות החברתיות. זה היה הבסיס הראשון לעשייה מתקדמת יותר שעוד תגיע בהמשך".