צילום: shutterstock חוזרים ללימודים וגם לשימוש בסמים: רגע לפני סיום החופש הגדול, יחידת 'נוער חשיפה' של משטרת המחוז מתחילה להיערך לקראת פתיחת שנת הלימודים. שוטרי היחידה, שמתרכזת במלחמה בשימוש בסמים בקרב בני נוער, מגלים השבוע כי עיקר עבודתם מתרכזת דווקא בחודשי הלימודים, בעוד החופש הגדול מאופיין בירידה בצריכת סמים בקרב בני נוער. "בתקופת הקיץ הנערים פחות מעורבבים זה עם זה", הם מסבירים את הנתון יוצא הדופן.

ירושלים: חשד - תלמידים סוחרים בסמים בחצר בית הספר

"בשנה האחרונה אפשר לראות עלייה במספר התיקים שנפתחו לבני נוער בהקשר של שימוש בסמים, בעיקר שימוש מזדמן או חד־פעמי, בין היתר בגלל העבודה של הימ"ר", טענו השבוע במשטרת ירושלים.כחלק משיטת הפעולה של מחלק נוער חשיפה בימ"ר, הדגש אינו על המשתמשים אלא על הסוחרים. מעבר לכך, היחידה שמה דגש על ההליך השיקומי.
נער שנתפס בשימוש בסמים יעבור הליך יחד עם שירות המבחן ובסיומו לא יישאר לו תיק.

"אנחנו יכולים להגיד שהרוב המוחלט של הנערים שעברו תחת 'נוער חשיפה' אינם נעצרים פעם נוספת, בשל מעורבות ההורים או בשל ליווי של שירות המבחן", אומר רפ"ק גולן מאירי, ראש היחידה.

באופן מפתיע, עיקר העבודה של היחידה מתרכז במהלך שנת הלימודים ולא בחודשי החופש הגדול. "בתקופת הקיץ הנערים פחות מעורבבים זה עם זה. המפגשים פחות תכופים ומכאן גם הירידה בשימוש בסמים", מספרים במשטרה.

ה'נייס גאי' נעלם

מאז תחילת השנה הנוכחית חשפה היחידה כשמונה פרשיות סמים רחבות היקף שבהן היו מעורבים בני נוער. האחרונה שבהן התפוצצה במהלך הקיץ.

לאחר שבועות של פעילות מודיעין מאומצת נעצרו ארבעה צעירים, מתוכם שני קטינים כבני 16 שנעצרו בחשד כי סחרו בסמים בקרב קטינים נוספים. עצור נוסף: חייל בשירות סדיר.

"עיקר הפעילות התקיימה בשכונת הר חומה, שם היו רוב הקונים ושם פעלו רוב הסוחרים", מספר רפ"ק מאירי. "במסגרת החשיפה הגענו ליותר מ־20 צעירים, רובם קטינים, שצרכו סמים במהלך הקיץ".

חשיפה נוספת של הימ"ר, שפורסמה ב"ידיעות ירושלים", היתה של הסוכן הסמוי ד' קומבינה, שהפליל יותר מ־20 סוחרי סמים בעיר. "הפעילות של הסוכן הסמוי בהחלט הנחיתה מכה קשה על שוק הסמים המקומי, דבר שאנו מאמינים שיתבטא גם בקרב בני הנוער והשימוש שלהם בסמים בזמן הקרוב", אומר רפ"ק מאירי.

"באופן טבעי, רוב השיח המתנהל היום בין בני נוער מתרחש ברשתות החברתיות. השיח סביב הסם אינו שונה. באמצעות הווטסאפ והפייסבוק הצליחו ארבעת הסוחרים ליצור רשת רחבה של סיפוק סמים תמורת כסף".

לדבריו של רפ"ק מאירי, ארבעת הסוחרים לא עבדו יחד וכל אחד מהם מכר בנפרד. נגד שני הקטינים הוגשו כתבי אישום בעוד החייל הועבר לטיפול של מצ"ח.
כעת, עם הצלחת פעילות הקיץ, ביחידה מחממים את המבערים לקראת האתגר הגדול: החזרה ללימודים. "אנחנו עומדים בקשר רציף עם הסגלים החינוכיים בבתי הספר", אומר ראש היחידה. "אנחנו גם מגיעים בעצמנו לימי הרצאות ומסבירים לבני הנוער את ההשלכות האפשריות של שימוש בסמים, בהיבט הפלילי".

עם זאת, רוב הפעילות של היחידה מתבצעת במישור הסמוי במטרה לחשוף תופעה של סחר בסמים וצריכה של סמים בקרב בני נוער.

בשנים האחרונות עיקר הפעילות מתרכזת במלחמה בסמים מסוג חשיש וקאנביס. אגב, סמי הפיצוציות, דוגמת 'נייס גיא', כבר לא זמינים כמעט ברחובות העיר, לאחר שהיו יעד מרכזי של היחידה בעבר.