צילום: עפר מאיר מודיעין פרטי מהשטחים, בקרוב גם בסמארטפון: סטרט־אפ פלסטיני מבצע מעקב בזמן אמת אחר אירועים ביטחוניים ותנועות של כוחות הביטחון בגדה המערבית, במזרח ירושלים ובעזה.

אינתיפאדה בירושלים: ההסלמה מא' ועד ת'

כבר היום המידע משרת שורה של ארגונים, ובקרוב צפויה לצאת לאור גם אפליקציה להמונים. הכשרת היזמים: בין השאר, המרכז הבינתחומי בהרצליה. ההשראה: מהחיים.

השיטה: הצלבת מידע ברשת
הרעיון מאחורי היוזמה החדשה די פשוט. חברת Redcrow, הרשומה ברמאללה, מנפיקה עבור לקוחותיה - רובם ארגונים בינלאומיים וארגוני זכויות אדם - מידע בזמן אמת ודוחות עם ניתוח יומי, שבועי ושנתי. החברה מציעה ללקוחותיה מידע על אירועים שונים בעלי אופי ביטחוני, כגון עימותים, התפרעויות, מחסומים, מארבים ואף חיפושים ומעצרים.המידע שמנפיקה התוכנה של Redcrow מבוסס על אלגוריתם מתוחכם שסורק מידע מרחבי הרשת ומרשתות חברתיות ומצליב בין המידעים השונים כדי לוודא שהנתונים מדויקים. דיווחים שנבדקו והוצלבו מסומנים כ"מאושרים".

המידע שמקבלים הלקוחות גם מוצע למכירה באתר החברה לכל המעוניין. בשבוע הבא צפויה החברה להשיק אפליקציה בתפוצה רחבה שנועדה למשתמש הפרטי. לדברי המפתחים, יהיה אפשר לרכוש אותה בעלות סמלית בלבד בחנויות האפליקציות לאיייפון ולאנדרואיד.

מי שעומד מאחורי הרעיון לסטרט־אפ הוא חוסיין נאסר־אלדין, תושב מזרח ירושלים. את ההשראה הוא שאב מהתקופה שבה היה סטודנט בגדה המערבית. "אני חי כאן כל חיי, ואני זוכר שכשהייתי סטודנט באוניברסיטת ביר זית במהלך האינתיפאדה היה מאוד קשה להגיע ממקום אחד לשני", הוא מספר. "מה שהעסיק אותי מדי יום ברמה הקיומית היו שתי שאלות: האם אני מסוגל היום להגיע בבטחה מנקודה אחת לנקודה אחרת והאם מחר המצב יהיה טוב יותר או גרוע יותר. בהמשך החלטתי למצוא דרך לעשות את השיקולים האלה בצורה מדעית.

"אנחנו מנתחים מידע שהוא פתוח וזמין באינטרנט ותוכנה מאתרת אזורים שיש בהם סיכון ביטחוני. הדרך שבה אנחנו מבצעים את הניתוח והאישור עובדת ממש כמו שעובד המוח האנושי בגדה. אנשים שחיים בגדה וצריכים להגיע מנקודה אחת לשנייה יוצרים קשר אחד עם השני כדי לברר מה קורה עכשיו בשטח. למשל אם ברצונך להגיע מרמאללה לשכם, את תתקשרי לכמה אנשים שגרים באזור ולאורך הדרך כדי לברר אם יש בעיות באזור או לחלופין תתקשרי לנהג מונית כי הוא יהיה בדרך כלל מעודכן במה שקורה".

אף שהעסק מבוסס על דברים שרצים ברשת, שרמת הדיוק שלהם אינה גבוהה בהכרח, לדבריו של נאסר־אלדין המידע שמופק בסופו של דבר לאחר בדיקות וסינון הוא מדויק מאוד. "כשאנחנו מזהים ברשת שיש מספר רב של אנשים שמשוחחים על איזשהו מקום שיש בו אירוע, אפשר ללמוד מזה שמשהו קורה כרגע באזור. אבל זה לא מספיק כי אנחנו גם מחפשים לאשר את זה. אם למשל המשטרה לצורך העניין דיווחה על אירוע אז המידע הוא אמין. אם היא לא, אז אנחנו צריכים לבדוק שיש מספר גדול יותר של אנשים שמספרים על כך, וגם שאלה מקורות שונים ממקומות שונים שלא לקחו את המידע אחד מהשני".

להתנייד בביטחון
נאסר־אלדין מחזיק בתואר שני מבריטניה בפוליטיקה של המזרח התיכון ובתואר שני נוסף בלימודי ביטחון מהמרכז הבינתחומי בהרצליה. את החברה הקים עם לילה אקל, תושבת הגדה המערבית, והיא החלה את פעילותה בסוף 2014. כיום החברה פועלת ממשרדים ברמאללה והיא כבר רכשה לעצמה שורה של לקוחות קבועים. לדברי נאסר־אלדין, כבר יש למיזם משקיעים בחו"ל שמתעניינים ברכישתו.

כרגע מדובר בעסק שמיועד לחברות ולגופים פרטיים ובינלאומיים, ומחיר המינוי, שכולל את כל שירותי החברה, עולה כ־14,000 דולר בשנה. אלא שהאפליקציה שמתכננים היזמים להשיק עשויה לשנות את התמונה.

"אנחנו מוכוונים ללקוחות שהם ארגוני זכויות אדם וארגונים לא ממשלתיים כמו האו"ם, הצלב האדום או אמנסטי. פונים אלינו מדי פעם גם משגרירויות וממשלחות דיפלומטיות שאנשיהן מתגוררים בירושלים ויש להם צורך בשירותים שלנו. בכל מקרה אנחנו לא עובדים עם ממשלות ולא עם חברות פרטיות", הוא מסביר.

"האפליקציה לעומת זאת נועדה לשמש את כולם, כי אנחנו רוצים לעזור לאנשים להתנייד בביטחון ממקום למקום. למשל בתקופת ההסלמה בשנה שעברה פתחנו חלק מהתכנים לשימוש ללא עלות כדי לעזור לאנשים שנקלעו באמצע כל הבלגן להימנע מלהכנס לסיטואציות מסוכנות".