צילום: shutterstock קופת חולים כללית תשלם פיצויים בסך 8.5 מיליוני שקלים לנערה בת 15 שנולדה עם פיגור. לטענת ההורים השותפים לתביעה, על קופת החולים היה להפנותם לבדיקות גנטיות במהלך ההיריון. קופת החולים: בדיקות גנטיות לא היו מגלות בהכרח את המום.

כמה ישלם פדופיל מירושלים לכל אחד מקורבנותיו?

בשבוע שעבר הכריע בית המשפט המחוזי בירושלים באמצעות השופט ארנון דראל בעניין תביעה שהוגשה בשם קטינה בת 15 באמצעות הוריה נגד קופת חולים כללית. על פי טענות ההורים, בתקופת ההיריון היה אמור צוות המרפאה שטיפל באם להפנות אותה לבדיקות מקיפות, בשל ממצאים חריגים שעלו במהלך הבדיקות כבר בשבוע ה־33 להיריון. עוד הם טוענים כי הבדיקות המקיפות היו מגלות כי בתם לוקה בפיגור התפתחותי הנובע מבעיה כרומוזומלית ובעקבות גילוי זה היו מפסיקים את ההיריון.האם, שהיתה בהיריון בשלהי שנת 2000, טופלה באחת המרפאות של קופת חולים כללית במזרח העיר. לטענתה, בשבוע ה־33 להריונה, בעת בדיקת אולטרסאונד, הבחין הרופא כי העובר קטן וציין זאת בפניה תוך זימונה לבדיקה נוספת כשבועיים לאחר מכן. כבר בבדיקה הבאה הוסבר לה כי הכל תקין.

לאחר הלידה גילתה האם כי בתה לוקה בפיגור התפתחותי הולך ומחמיר. חוות דעת רפואיות סברו כי היה אפשר לאבחן את המצב עוד בשלבי ההיריון, באמצעות בדיקות גנטיות כגון דיקור מי שפיר או בדיקת דם טבורי, וכי המדדים החריגים שנרשמו בשבוע ה־33 קשורים למצבה של הבת כיום.

לטענת האם, לו היא היתה יודעת כי בתה עתידה להיוולד עם פיגור היא היתה ללא ספק מסיימת את ההיריון, גם כשמדובר בשבועות מאוחרים של ההיריון כמו השבוע ה־33. מומחים שהובאו במהלך המשפט העידו כי ככל הנראה הוועדה להפסקת היריון לא היתה מאפשרת את המהלך הזה.

קופת החולים טענה מנגד כי בבדיקה חוזרת שבוצעה שבועיים לאחר הרישום החריג (שבוע 33) נמצא שהתינוקת התפתחה באופן משביע רצון לדעת הרופא שבדק אותה, על פי הטבלאות שלפיהן היה נהוג לבדוק באותה עת. עוד הוסיפו בקופה כי גם לו היתה מתבצעת הפניה להמשך בדיקות גנטיות, כפי שהעלתה האם בדיעבד, ככל הנראה לא היו מתקבלות תוצאות המעידות על המום בשל הקושי להשיג תוצאות לבדיקות אלה בשלב זה של ההיריון.

האם העידה בפני בית המשפט על הנזק שעמו מתמודדת בתה. לדבריה, צריך לעזור לה להתלבש, להיכנס לשירותים, להוריד את הבגדים וכו'. עוד הוסיפה כי בתה לא מבינה את אשר מדברים איתה ואינה מצליחה ללמוד שום דבר משמעותי.

בשבוע שעבר פסק בית המשפט לטובת הקטינה והוריה. לדבריו של השופט, עמדת המשפחה היתה משכנעת יותר ועל כן החליט לפסוק לטובתה פיצויים על סך 8.5 מיליוני שקלים, מתוכם קרוב לארבעה מיליון על סעיף סיעוד וקרוב לשלושה מיליון על הפסד כושר השתכרות.

עו"ד יוסי טולדנו, ממשרד שטאובר־טולדנו, שייצג את הקטינה והוריה: "מדובר ברשלנות של רופאי קופת החולים שהביאה ללידה של ילדה עם פיגור חמור. אנו שמחים שבית המשפט קיבל את הטענות, לאחר שהראינו בחקירות המומחים של קופת חולים כי אין לקבל את גרסתם.

"הדבר המשמח ביותר הוא שלילדה יש כעת כספים שיפצו אותה ואת משפחתה עבור הנזקים הקשים שמהם היא סובלת".