צילום: גיל יוחנן תושבים מפסגת זאב מדווחים על תופעה חדשה של הטרדות מצד בני נוער הנוסעים ברכבת הקלה לשכונת שועפאט. לטענתם, רגע לפני פתיחת הדלתות תוקפים הנערים נוסעים בסטירות, קללות ויריקות וברגע שהרכבת מגיע לתחנת שועפאט הם נמלטים.

התירוצים של המתגנבים לרכבת הקלה
אולי זה הפתרון: מסלול עוקף מהומות ברכבת הקלה

בסוף השבוע שעבר נסעו שלושה נערים, תושבי פסגת זאב ברכבת הקלה לכיוון ביתם. ברגע שהרכבת הגיעה לתחנת שועפאט היכו אותם שלושה נערים דוברי ערבית, וכשדלתות הרכבת נפתחו הם נמלטו החוצה. נוסעת דוברת ערבית שהיתה עדה לאירוע מספרת שהיא שמעה את התוקפים מתכננים מבעוד מועד את מעשיהם. לטענתה היא ניסתה להזהיר את הנערים, אך לא הספיקה.כמה ימים לאחר מכן, בתחילת השבוע האחרון, נסע רפאל קסלאסי, גם הוא תושב פסגת זאב, לביתו ברכבת הקלה. "ליד הנהג עמדו שני נערים שדיברו ערבית", הוא משחזר. "רגע לפני שנפתחו הדלתות בתחנת שועפאט, השניים ניגשו לילד שישב לבדו ופניו בטלפון הנייד שלו והחטיפו לו סטירה". לדברי קסלאסי השניים ברחו לפני שמישהו הספיק להבין מה קרה. "כאב לי על הילד. הוא התחיל לבכות וניסינו להרגיע אותו".

בשני המקרים, כך מוסרים עדי הראייה, לא היו מאבטחים בקרון, ולטענתם נוכחותם יכלה למנוע את המעשים.

חבר הנהלת המינהל הקהילתי פסגת זאב רונן בן־יאיר פנה בעקבות זאת לסיטיפס בדרישה שתציב מאבטחים קבועים בכל קרונות הרכבת ובכל נסיעה, כדי למנוע הישנות של התקפות כאלה על נוסעים תמימים. "התרעתי בעבר על הסכנה בציר הנסיעה הזה, עוד בשלב התכנון של הרכבת", הוא אומר. "חייבים לתגבר את האבטחה, כי היום מדובר ביריקה או בסטירה אבל העבר מלמד אותנו שיכול להיות הרבה יותר גרוע".

מהעירייה, האחראית על אבטחת הרכבת הקלה, נמסר: "האירועים הנ"ל אינם מוכרים באגף חרום ובטחון בעירייה.אבטחת הרכבת הקלה מבוצעת עפ"י הנחיות משטרת ישראל ובתיאום מלא עמה. יחידת האבטחה של הרכבת הקלה פועלת במתכונת מתוגברת לאורך כל שעות הפעילות ומסלול נסיעת הרכבת, המאבטחים מתודרכים בהתאם ולנוכח האירועים. חשוב להדגיש כי כל אירוע או פעולה להפרת סדר ציבורי לרבות : אלימות ,עישון בקרון, הפרעה לנהג וכד', אין זה בסמכותם של המאבטחים לטפל בנושא. סמכותם היא רק באירועי פח"ע-פיגוע חבלני עוין. בנוסף למאבטחים מתקיימים סיורים גם של משטרת ישראל".