צילום: שלומי כהן במסגרת עבודות להרחבת חניון אחורי בתיאטרון ירושלים נעקר בוסתן עצי הפרי הוותיק שהיה צמוד לבית לשימור בשכונת טלביה. מדובר במתחם שנודע בכינוי 'הגינה של גולדה', מכיוון שבשעתו שימש הבניין המפואר שאליו הוא צמוד (וילת הארון א־ראשיד) כדירת השרד של גולדה בתקופה שכיהנה כשרת החוץ.

ירושלים: תיאטרון קהילתי באמצע הוואדי

אמנם הגינה הפנימית והנסתרת לא זכתה למעמד ולפרסום שזכה להם לאחר מכן המטבחון של ראש הממשלה, אבל בכל זאת מעבר לעצים ולשימור עקרו גם פיסת היסטוריה קטנה. גולדה נהגה לארח במקום שרים, שגרירים ואף את מזכ"ל האו"ם.במקום הגינה מתקיימות כיום בשטח עבודות עפר להרחבת החניון הקטן שמשמש בעיקר לצרכים לוגיסטיים ויש בו מספר מקומות חניה. החניון סגור ואינו פתוח לציבור הרחב באופן קבוע.

כבר שנים לא מעטות שהבניין המפואר הנקרא על שם הארון א־ראשיד מפוצל למספר נכסים, וגם כיום הוא נמצא בבעלות פרטית של כמה תושבים. באחת הדירות הצמודה לגן מתגורר, בשכירות, מנכ"ל מוזיאון ישראל, ג'יימס סניידר.

אחת מבעלי הנכסים, שחזרה השבוע מביקור משפחתי בארצות הברית, נדהמה לגלות את דבר עקירת הגן שהיה פינת חמד ירוקה. אגב, מנכ"ל המוזיאון עדיין שוהה בארצות הברית ולא ברור כלל אם הוא עודכן במתרחש בחצר האחורית של ביתו.

יש לציין כי למרות הסמיכות של הגינה לבניין, לדיירי הבית אין זכויות במקרקעין בגינה והיא לא רשומה על שמם בטאבו.

וילה הארון א־ראשיד הוקמה בשכונת טלביה בשנת 1926 ונחשבה לבית דירות מפואר ומעוטר במספר כתובות בערבית על אבני קרמיקה מקושטות. חלק מהעיטורים אמנם הוסרו עם השנים אך עדיין מדובר בבית מרהיב שמיועד לשימור מחמיר. הבניין נקרא על שם החליף עבאסי שהיווה השראה לסיפורי אלף לילה ולילה.

תיאטרון ירושלים: "עבודות ההרחבה בתוך חלקת התיאטרון בוצעו תוך העתקת עצים".

העירייה: "לאור התלונות נשלחו פקחים לשטח ואספו ממצאים. הבדיקה בעניין נמשכת".