חצר 'שובו בנים' של הרב ברלנד, שמתמודדת עם משבר הנהגה חמור מאז מעצר המנהיג, נגררה כעת למשבר נוסף אחרי שמבנה הישיבה ברמת אשכול לנערים שנשרו ממסגרות לימוד נהרס.

הקלטת הלוהטת של משפחת ברלנד

כמו כן במקביל, שני נערים חרדים במאה שערים, במקום נקלעו לקטטה שבמהלכה דקר אחד מהם את השני. הנערים איבדו לאחרונה את מסגרת לימודיהם, גורם בשכונה מזהיר כי "המצב ילך ויחמיר" כל עוד לא יהיו מסגרת ופיקוח על הנערים.לפני כחודשיים הרסו פקחי רשות מקרקעי ישראל מבנה ברמת אשכול, שעליו השתלטה ישיבת 'מתחברים', ומאז נותרו תלמידי 'שובו בנים' ללא מסגרת חינוכית. בעירייה ניסו לאתר חלופות לישיבה, אבל בינתיים התלמידים משוטטים ברחוב ללא פיקוח. מנהל הישיבה בנימין מחלב מצא פתרון זמני לחלק מהתלמידים בדמות הקמת אוהל במגרש שמיועד כיום ללימוד ופנאי, אבל עשרות צעירים נותרו ללא מענה.

בשבוע שעבר הגיעה תזכורת למה שעלול לקרות לנערים ללא מסגרת. תגרה שפרצה ביום ראשון שעבר בשעות הערב בין צעירים בני 14 עד 16 התגלגלה במהירות לאלימות קשה. שני הנערים החלו להתעמת זה עם זה מסיבה שאינה ידועה, ובשלב מסוים שלף אחד מהם חפץ חד ודקר את הנער השני, שנפצע בידו באורח קל. שכנים הזעיקו את המשטרה וקבוצת הנערים מיהרה להימלט מהמקום.

מאוחר יותר הגיעו חוקרי המשטרה לתיעוד האירוע במצלמות אבטחה של בנק סמוך, והשוטרים מיהרו לעצור לחקירה צעיר החשוד בדקירה וחלק מהנוכחים שנמלטו יחד איתו.

גורם במינהל הקהילתי שמואל הנביא טוען שהמצב הנוכחי עלול לגרור את הצעירים לאלימות. הגורם הזהיר מאפשרות שממדי הפשע בשכונה יגדלו על רקע אירועים כגון סגירת הישיבה בשכונה הסמוכה. "לפני שלוש שנים הגענו למצב שבתוך חצי שנה נצברו 60 תיקים פליליים. הצלחנו להגיע להסכמות מול המשטרה ועכשיו המצב ילך ויחמיר".

מהמשטרה נמסר: "שוטרי תחנת לב הבירה עצרו מספר חשודים במעורבות במעשה. קטין נעצר עד תום ההליכים והטיפול בתיק הסתיים. באשר לטענה כי על רקע סגירת מוסדות חינוך יכולה להירשם עלייה כביכול במקרי אלימות, אנו לא מוצאים כל תימוכין או יסוד לטענה". מטבע הדברים בחופשת הקיץ יש עלייה במקרי אלימות בין קטינים בכל המגזרים".