צילום: נעם ריבקין פנטון שנת הלימודים בבית הספר ממ"ד הראל בשכונת רמות התחילה ברגל שמאל. יום לפני פתיחת שנת הלימודים, נדהמו בבית הספר לגלות שהעירייה החליטה להעביר אגף שלם ומגרש של המוסד החינוכי לבית הספר החרדי הסמוך 'אוהל רחל', עד שתושלם בניית מבנה קבע עבורם. ההורים החליטו לצאת להפגין בכיכר ספרא. "איך מקבלים החלטה כזו מעל הראש של בית הספר?", תוהים ההורים המתוסכלים.

מלחמת החרדים בהולכים על ארבע
מה קרה שהבריכה ברמות חיללה שבת?

את הימים הראשונים של שנת הלימודים בילו תלמידי ממ"ד הראל במחאה והפגנה, אותה יזמו ההורים כנגד החלטת העירייה. כחלק מהמאבק החליטו ההורים להשבית את בית הספר ביום ראשון השבוע.בניסיון אחרון למנוע את השביתה התקיימה במוצאי השבת ישיבה דחופה וסוערת במינהל קהילתי רמות אלון, בה נכחו ועד ההורים ונציגים מהעירייה בהם ראש העירייה, ראש מנח"י, מנכ"ל העירייה אמנון מרחב, חברי מועצה ונציגים מהמינהל הקהילתי. מרחב ביקש מההורים להמתין עד יום שלישי כדי שבעירייה יוכלו למצוא פתרון הולם עבור כל הצדדים. בוועד ההורים הסכימו להצעה ובינתיים בחרו לנקוט בעיצומי אזהרה שיוחרפו במידה ולא ימצא פתרון.

"אנחנו רוצים לפתור את זה בדרכי שלום, אבל נערכים גם להשבתה כללית", מסרו מוועד ההורים. גם בכיכר ספרא היו כאלה שלא ראו בעין יפה את המהלך ובמכתב שחתמו עליו עשרה מחברי המועצה הם קוראים לניר ברקת לחזור בו מהחלטתו. בין החותמים היו גם המשנה לתיק החינוך אהרון ליבוביץ', מחזיק תיק החינוך הדתי לאומי דב קלמנוביץ, יו"ר האופוזיציה לורה ורטון, חברי סיעת 'התעוררות', אריה קינג ואחרים.

קלמנוביץ', תושב השכונה תקף בחריפות את ברקת. "כנראה שראש העירייה החליט לוותר על הציבור הדתי לאומי ברמות. אנחנו מכירים את הגידול הטבעי שיש בציבור החרדי אז במקום לתכנן ולהקים להם מבנה נוסף, לוקחים מאיתנו".

ליבוביץ הבטיח גם הוא להיאבק נגד הפגיעה בבית הספר. "חלוקת מבנה בית הספר הינה מסר ברור לציבור הציוני שאין לו עתיד בשכונה, ולכן צריך למתוח גבול: עד כאן".

מנגד, גורמים שונים בכיכר ספרא מסרו כי הדרישה הראשונית של החרדים היתה לבצע החלפה מלאה בין המבנים, דרישה שנדחתה בתוקף.
העירייה: "אין ולא יהיה שום כרסום במעמדו של בית הספר הממ"ד הראל. ברקת נפגש עם ההורים ומחויב להמשך הצלחתו וחיזוקו של בית הספר ופועל כדי לתת מענה לכלל צרכי החינוך בשכונה מכלל המגזרים באופן שאינו פוגע אחד בשני. בניגוד לקודמיו בתפקיד, מקפיד ברקת לאורך כל שנות כהונתו לשמור על בתי הספר של המגזר הציוני ולא להעבירם למגזרים אחרים, ובמקביל לצמצם פערים במגזר החרדי כדי שלכל תלמיד בירושלים יהיו קורת גג ומקום ראוי ללמוד בו.

"מדובר בפתרון זמני לשנתיים בלבד שהוא כורח המציאות במסגרתו תשותף החצר בין שני בתי הספר החרדי והדתי וכן 4 כיתות מבית ספר הראל ישמשו זמנית את בית הספר אוהל רחל שסובל ממצוקה גדולה. בזמן זה יסתיים בינוי בית הספר החרדי שכבר תוכנן ותוקצב ועיריית ירושלים ערבה לכך שהמצב יחזור לקדמותו, בדיוק כפי שהיה במקרים דומים בעבר".