צילום: רפי קוץ

מזכירה בבית ספר חרדי בעיר, שהוטרדה בידי איש הנהלה, ספגה עלבון כפול כאשר גם פוטרה מעבודתה. מייסדת בית הספר הסבירה למזכירה שהסיבה לפיטוריה נעוצה במראה החיצוני שלה: "זו טעות לשים מזכירה שנראית צעירה ונאה כמוך בבית ספר של גברים", אמרה.

עוד בירושלים:
ירושלים: הורחק בגלל הטרדה – וממשיך לקבל שכר

מטייחים את ההטרדות
הפרשה נחשפה לפני כשנתיים וחצי ב"ידיעות ירושלים", כשהתגלה שתלמידים במוסד הוטרדו מינית לכאורה. החשדות התעוררו נגד איש צוות ונגד תלמיד מאחת הכיתות הגבוהות, שעל פי החשד הטריד מינית חלק מהקורבנות. מנהל בית הספר, שידע על כמה מהמעשים שהתרחשו לכאורה במוסד החינוך, בחר לשתוק ולא לדווח על כך.מנהלת השירות הפסיכולוגי בעיר כתבה מכתב חריף שתיאר את האירועים הקשים שנחשפו בפניה ואת שתיקת המנהל. יו"ר ועד ההורים העירוני פז כהן, ששמע על הפרשה ש'נסגרה' בשיחות עם המנהל, עדכן בפרטים את משרד החינוך. בעקבות זאת הוקמה ועדה מיוחדת בהנחיית מנכ"לית המשרד, אך לטענת כהן הדברים לא התקדמו והוא נאלץ להגיש תלונה במשטרה, שפתחה בחקירה.

במהלך החקירה שהתנהלה במשטרה ובנציבות שירות המדינה הושעה המנהל מתפקידו ונמצא לו מחליף זמני. בסופו של דבר המנהל שב לנהל את בית הספר בתחילת השנה שעברה. לאורך כל תהליך החקירה תמכה המזכירה במנהל ובעקבות זאת, לטענתה, ההורים וחלק מחברי הצוות איימו שוב ושוב להעיף אותה.

"במהלך השנה, כשהמנהל היה בחוץ, פעלתי המון למענו וגם באתי להעיד כמה פעמים בבית המשפט. מהפיקוח קראו לי כמה וכמה פעמים ואיימו עלי שאני עלולה לאבד את עבודתי, אבל אני המשכתי בשלי", טענה.

בתוך כך, בתקופת שבה המנהל היה בהשעיה לצורכי חקירות, המזכירה טוענת שדווקא המנהל המחליף הטריד אותה מינית, והיא אף התלוננה על כך בפני מעסיקיה. "לקח לי שלושה חודשים עד שהעזתי להתלונן שהטרידו אותי", סיפרה. "הוא ניסה לגעת בי כמה פעמים וכתב לי, 'תתחתני איתי, אני אקנה לך ג'יפ'. התלוננתי בהנהלת בית הספר ובמשרד החינוך, אבל בחרתי לא להגיש תלונה במשטרה". בעקבות המקרה הזה שוחחה מייסדת המוסד החינוכי עם המנהל המטריד, והוא סיים את תפקידו בבית הספר.

"מושכת גם בבגדים ארוכים"
בסוף אותה שנה המזכירה סולקה מבית הספר, ואילו המנהל הקודם, שלא הורשע, שב לתפקידו. הוא ביקש ממנה שתחזור ואף שמר לה את מקום המזכירה לקראת שנת הלימודים הנוכחית, שנפתחה בשבוע שעבר. אולם מייסדת המוסד מנעה ממנה לשוב, בטענה שהיא צעירה ונאה ושאר המזכירות לא נראות רזות ומושכות כמוה.

בהודעה שקיבלה המזכירה נכתב: "פנו אלי הרבה מורים גברים לשאול אותי אם זה נכון שאת חוזרת להיות מזכירה בבית הספר. המנהל סיפר לי שהוא מאוד מאוד מכיר לך טובה על העזרה שנתת לו בבית המשפט, ולכן הוא מוכן לתת לך לשוב עבודה. הסברתי לו שהרבה מהצוות ממש לא יסכימו לשובך, כי מאמינים שאת כן התנהגת לא נכון ובכלל, גם לפני זה אמרו לי שזאת מלכתחילה טעות לשים מזכירה שנראית צעירה ונאה כמוך בבית ספר של גברים".

עוד נכתב בהודעה: "אני גם מסכימה שלא מתאים למוסד חרדי שיהיו שם בצוות נשים צעירות ומושכות. מספיק קשה לצוות של מחנכים שיש אמהות כאלו שמגיעות לבניין לפעמים. וגם בנות שירות לפעמים לא הכי צנועות. הצוות של הגברים ממש חזקים נגד הכנסת מזכירה צעירה ויפה. אז אני באה להמליץ לך לחפש מקום עבודה אחר. לא נעים לעבוד עם צוות שמתנגד לנוכחותך במשרד, עם כל כמה שאת אחראית ומאורגנת ומצליחה. המנהל לא מסוגל להגיד לך את זה בגלל ההכרת הטובה שלו אליך. ממש לא יהיה לך טוב אם הרבה מורים יהיו מתוסכלים מזה שיש מזכירה צעירה. למה לך לעבוד במקום כזה? אני מברכת אותך שתמצאי מהר מקום נהדר לעבוד שם, הלוואי בית ספר של בנות. אם אוכל לעזור לך באיזו דרך, אשמח".

בתגובה השיבה המזכירה: "נעשה לי עוול! פוטרתי סתם שלא בצדק. לפני שנה, כשבאתם לפטר אותי עם הטענה הזאת, ביקשתי את הדברים בכתב ואף טענתי שזה לא חוקי. קיבלתי מכתב שאני מפוטרת עקב בעיה תקציבית. ידעתי שהסיבה הזאת לא נכונה ועובדה שבשיחה שלי עם המנהל, הוא סיפר לי כבדרך אגב שאחת המורות מקימה עכשיו מעבדה מהתקציב שנשאר מהשנה החולפת".

עוד כתבה: "אני לא כל כך צעירה ובטח שלא כל כך יפה, ולכן זו גם לא הסיבה הנכונה שבגללה את מתנגדת שאחזור. אם יש בעיות בצניעות אני מוכנה לשמוע ולקבל, אבל לבוא ולומר שאני לא הייתי בסדר בהתנהגות שלי עם המנהל הקודם? את זה אני ממש לא מוכנה לקבל.

"אני זאת שהוצאתי את הסיפור הזה כשהרגשתי שאני לא יכולה יותר. הצלחתם שוב לתת לי סכין בלב וגם לסובב, אבל אם כך הם הדברים אני אפנה למנהל הקודם שיודה בפנייך על מה שקרה, אחרת אגיש נגדו תלונה במשטרה כמו שמבקשים ממני בפיקוח. אני לא מוכנה שיוציאו עלי שם כזה ולכן אני גם לא מו