צילום: shutterstock הצלצול הגואל: חולת כליות המתינה במשך 10 שנים להשתלת כליה – אך ברגע האמת לא ענתה לטלפון וכמעט פספסה את המתנה שהצילה את חייה. למרבה המזל, זה הסתיים בסוף טוב.

מיהו הרוצח הנאלח שביקש לתרום כליה?

ראדה דרבאס, תושבת עיסאוויה, עברה בעשור האחרון טיפולי דיאליזה קבועים בבית החולים הדסה עין כרם בשל מחלת כליות. במקביל לטיפולים היא הייתה ברשימת ההמתנה להשתלת כליה, והזמן לא שיחק לטובתה, שכן עשר שנים של המתנה העמידו אותה בסיכון הולך וגובר ובסיכויי הישרדות הולכים ופוחתים.בשבוע שעבר נמצאה כליה עבור דרבאס. משפחתו של צעיר שנהרג בתאונת דרכים תרמה את כל איבריו, ובינו לבין דרבאס הייתה התאמה. מתאמי ההשתלות של המרכז הרפואי בהדסה חיפשו אותה על מנת ליידע אותה בדבר מציאת הכליה - אך ללא הצלחה. לאור העובדה שזמן הוא גורם חשוב ביותר בכל הקשור להשתלות, הצוות הרפואי כמעט ואיבד תקווה.

ברגע האחרון ניסו בבית החולים ליצור קשר עם חברתה הטובה של דרבאס, אותה הכיר הצוות הרפואי. היא ענתה לשיחתם ואיתרה אותה. דרבאס עלתה מיד על מונית ועשתה דרכה לבית החולים. את הניתוח ביצעו ד"ר עבד חאלילה, מנתח בכיר ביחידת ההשתלות, וד"ר הדר מרחב, מנהל יחידת ההשתלות בהדסה.

"הטיפול בהדסה היה מצוין", מעידה דרבאס. "ממש לא פחדתי, סמכתי לגמרי על ד"ר חלאלילה וד"ר מרחב. אני מקווה להשתחרר מבית החולים בקרוב ומאד אשמח לפגוש את משפחת התורם כדי להודות להם על תרומתם ועל חיי".