צילום: דוברות המשטרה בשבוע שעבר משטרת ישראל מינתה את קצין המשטרה תנ"צ דורון ידיד לראש אגף התנועה הארצי. המינוי נקבע חמש שנים לאחר 'פרשת הינשוף', במהלכה טענו מתנדבים שהיו בשטח כי תנ"צ ידיד, שהיה אז מפקד מרחב מוריה, לא נתן להם לבצע לו בדיקת אלכוהול.

המנהלים בבירה מודים: מקבלים מורים לאנגלית חסרי ידע
הזכיין הגדול ביותר של רשת 'כפר השעשועים' בירושלים נקלע לקשיים

כעת שיחה מוקלטת שהגיעה ל"ידיעות ירושלים", מביאה את גרסתם המלאה של הבודקים, ובה טוען אחד מהם כי הוא לא נתן לבצע את הבדיקה. המשטרה: "קצין בודק קבע כי תנ"צ ידיד מעולם לא התבקש לבדיקת ינשוף".תפס את הקשר

הסיפור החל בחודש יוני 2011 כאשר תנ"צ ידיד, שהיה מפקד מרחב דוד ושימש באותה תקופה כמפקד מרחב מוריה, נעצר לבדיקת ינשוף, כך טוענים צמד בודקים ששהו במשמרת לילה.

השוטרים ערכו באותו לילה בדיקה אקראית במכשיר הינשוף (מכשיר נשיפה לבחינת רמת האלכוהול בדם) בשכונת תלפיות. לקראת השעה אחת וחצי עצרה בודקת מטעם המשטרה את תנ"צ ידיד מחוץ למועדון ה'וויו', בעת שנהג ברכב המשטרתי שלו ולבש בגדים אזרחיים.

במקום עמד בודק נוסף, שותפה של הבודקת במשמרת, שהיה עד לשיח שהתנהל ביניהם. בשיחה שקיים עם מתנדב אחר סיפר הבודק ששותפתו למשמרת ביקשה מתנ"צ ידיד לעבור בדיקת ינשוף כדי לבדוק האם הוא שתה אלכוהול.

וכך מתאר הבודק בהקלטה: "יוצא (ידיד, י.פ) מה'וויו' במשטרתי (ברכב) שלו. רוצה לעשות לו בדיקה. הוא לא נתן לה. 'מי את? 'אני במרחב שלי. אני לא יכול להסתובב?'"

עוד הם טענו כי לא רק שתנ"צ ידיד לא עצר לבדיקה כמו אזרח, אלא גם פנה לאחראים על הבודקים, תפס את הקשר ודיבר עם האחמ"שית כדי להביא לשחרורו. "הוא לא תלש את המחשב, אבל הוא בא ולקח", ממשיך לטעון אחד הבודקים שהיו במקום.

הבודק שהיה במקום ממשיך: "הוא נתן את תעודת הקצין. לא רישיון נהיגה, לא שום דבר. אני באותו רגע לא רציתי סתם להדליק אש, רציתי להנמיך אש. עלינו מול האחמ"שית ואני אומר לה... (שמה של האחראית), מה לעשות? בהתחלה היא היתה המומה, ואז היא אומרת לי תשחרר אותו. אמרתי טוב".

סירב או לא?

בעקבות אותה פרשה החליט מפכ"ל המשטרה דאז, רב־ניצב יוחנן דנינו, לפתוח בבדיקת עדויות כדי לשים סוף לשמועות. במשטרה הכחישו את הטענות המיוחסות לקצין. נציין כי ועדת בדיקה שמינה רב ניצב דנינו מצאה כי תנ"צ ידיד לא סירב לבדיקת הינשוף אלא "לא הבין אם התבקש להציג רישיון נהיגה או לא בפני המתנדבים".

כמו כן לטענת המשטרה, קבעה הוועדה כי עדות אחד הבודקים (למעשה, בודקת) לא היתה אמינה. לטענת הבודקים, מדובר בטענה תמוהה, שכן קצין ברמתו של תנ"צ ידיד יודע בדיוק מדוע הוא נעצר ומהי הגדרת תפקידם של בודקי הינשוף.

כאמור, כי בהקלטת השיחה עם הבודקים, הם סיפרו כי תנ"צ ידיד לא נתן להם לבצע את הבדיקה המדוברת, למרות שכפי שצוין, על פי מסקנות הוועדה שבדקה את הנושא, נקבע כי הקצין לא סירב לבדיקת השכרות ולמעשה לא התבקש לבצע אחת שכזו.

קידום לא מפתיע

בשבוע שעבר עשה תנ"צ ידיד צעד נוסף אל צמרת המשטרה, כשהשר לביטחון פנים גלעד ארדן מינה אותו לתפקיד ראש אגף התנועה הארצי.

תנ"צ ידיד (53), אב לשלושה, משרת במשטרה כ־30 שנה. הוא החל את דרכו במחוז ירושלים ומילא שורה של תפקידים, ביניהם מפקד מרחב מוריה, קצין אגף המבצעים במרחב ציון ואף מפקד מרחב דוד, שבמסגרתו היה אמון על הר הבית.

גורמים במשטרה אמרו השבוע כי קידומו של תנ"צ ידיד לתפקיד ראש אגף התנועה לא מפתיע לנוכח העובדה שמדובר בשוטר שעבר במשטרה כמעט הכול. עד המינוי האחרון הוא כיהן כסגן מפקד מחוז צפון במשטרה. הוא צפוי לעלות לדרגת ניצב ולהחליף את ירון בארי בראשות אגף התנועה בתחילת חודש נובמבר.

ממשטרת ישראל נמסר: "מונה לבחינת הנושא קצין בודק שקבע כי תנ"צ ידיד מעולם לא התבקש לבדיקת ינשוף וכי גרסת המתנדבת אינה אמינה".