צילום: אוהד צויגנברג רגע לפני שאתם ממריאים לחו"ל, תקשיבו לזה: כתב תביעה בסך כחצי מיליון שקל הוגש בבית משפט השלום בירושלים כנגד חברת התעופה small planet airlines וחברות הנסיעות סאן וייז וסמארטאייר. הסיבה להגשת התביעה: עיכוב משמעותי בטיסות, עד כמעט יממה.

תביעה: לא נתנו לנו להיכנס כי אנחנו ערסים

כתב התביעה שהוגש בשבוע שעבר בידי עו"ד אייל אבידן, שבעצמו שהה בחופשה המדוברת ומייצג מלבדו עוד 25 נוסעים, מתייחס דווקא לטיסה שהוזמנה בחג הקודם, פסח, אז בטיסה מכיוון תל אביב לוורונה (איטליה) חל עיכוב גדול הן בטיסה הלוך והן בחזור. על פי החוק עיכוב מעל 8 שעות נחשב לביטול טיסה.

כבר בהגיעם של הנוסעים לשדה התעופה החל הבלגן, כאשר הטיסה הלוך שהייתה צריכה להמריא ב-7:30 נדחתה תחילה בשעתיים. שעות בודדות לפני ההמראה, שוב התבשרו הנוסעים על עיכוב והפעם לשעה 13:30. בסופו של דבר, יצאה הטיסה בעיכוב של 6 שעות, אך הנוסעים התאכזבו לנוכח ההגעה המאוחרת שלא איפשרה להם לטייל ביום הראשון, כפי שתכננו.בתום חופשה בת 8 ימים באיטליה, כאשר המבלים רצו לשוב חזרה לארץ, הם לא שיערו שהתרחיש יהיה גרוע פי כמה. שעת טיסת החזור נקבעה ל- 23:40. ובעת שחיכו לעלייה למטוס הוכרז כי בשל תקלה טכנית הטיסה עוכבה ל-00:30. כעבור שעה שוב דווחו הנוסעים כי הטיסה עוכבה, הפעם ל- 01:30 ולאחר שעה התבשרו כי נדחתה ל- 03:30.

במערכת הכריזה הודיעו להם כי יוכלו לקבל שובר רכישה בדוכן האוכל, אך לטענת הנוסעים חברת התעופה וחברת הנסיעות חסכו בעלויות והם קיבלו 6 יורו בלבד. בעוד הנוסעים המותשים מחכים ומצפים כבר לעלות למטוס לאחר 3 דחיות, שוב נדהמו לשמוע כי הטיסה מתעכבת לשעה 17:00 ביום שלמחרת.

בשלב זה הנוסעים התבקשו לחזור לביקורת הדרכונים בשביל ביטול חותמת היציאה בדרכון ובכך לאפשר להם לצאת מחוץ לשדה התעופה, שם היו צפויים להגיע אוטובוסים, על פי חוק 'מתן שירותי סיוע' שכוללים הסדר הסעות, ולקחת אותם למלון. אולם במקום לדאוג למספר אוטובוסים שיכילו את כולם, סיפקו להם אוטובוס אחד המכיל רק 50 מקומות. בסופו של דבר, רק בשעה 5 בבוקר הגיעו כל הנוסעים למלון.

למחרת בבוקר, התברר כי לא יזכו לארוחת בוקר, ולטענתם עד השעה 13:30 חברת התעופה וחברות הנסיעה לא סיפקו מזון או שתייה. כאשר הגיעו סוף סוף לטרמינל שוב, נדהמו לגלות כי הטיסה עוכבה בשעה נוספת לשעה 18:30. כך שבאיחור של 18 שעות ממועד הטיסה המקורי יצאה הטיסה מוורונה לכיוון תל אביב, לאחר יממה מורטת עצבים.

בעבור המקרה תובע עו"ד אבידן 460 אלף שקל מחברת התעופה small planet airlines ומחברות הנסיעות סאן וויז ו-סמאטראייר. טרם התקבלה תגובת הנתבעות.