צילום אילוסטרציה: Shutterstock תושבי המושבה הגרמנית יצאו בשבוע שעבר עם כלביהם למאבק נגד העירייה. הסיבה: לאחר חודשים שבהם הגן הציבורי ברחוב סמאטס שימש גם גינת כלבים בשעות מוגדרות, העירייה מאיימת כעת לרשום דוחות לבעלי כלבים שישתמשו בו. התושבים הפגינו בגן בדרישה שבכיכר ספרא יכירו בהסכם שאליו הגיעו עם דיירי הבניינים הסמוכים.

חרדים בבירה נגד מכרז 'מחיר למשתכן': לא רוצים חילונים בשכונה
הרפובליקנים זועמים: דונלד טראמפ מככב בפרסומת לכובעים לחרדים

ברחוב סמאטס קיימים שני גנים ציבוריים סמוכים שהוזנחו במשך זמן רב. לפני כשנה החליט המינהל הקהילתי, יחד עם התושבים, שיש לשקם אותם. במהלך הדיונים בנושא עלה הרעיון להסב את אחד הגנים כך שתשמש בחלק מהזמן גם כגינת כלבים, כלומר מתחם סגור שבו אפשר לשחרר את הכלבים ולהניח להם לרוץ להנאתם."הצורך עלה מבעלי הכלבים שגרים ליד הגן", אומרת חברת הנהלת המנהל הקהילתי עדית רובין, תושבת השכונה ובעלת כלבה בעצמה. "מאחר שאין גינות כלבים קרובות בשכונה, בעלי הכלבים ביקשו לחלוק את הגן עם שאר התושבים, במועדים מוגדרים".

לדברי רובין, הרעיון לערב שימושים במבנים ומקומות פועל במינהל הקהילתי גם בהקשרים אחרים. "קיימנו כמה מפגשים בין בעלי הכלבים והשכנים הגרים סמוך לגן, ובסיומם הגענו להסכמה שהמקום לא יהיה גינת כלבים אלא 'גינה עם כלבים', כלומר בעלי הכלבים יוכלו לשחרר את ההולכים רק בחלק משעות היממה. כל אחד מהצדדים התחייב לשמור על השעות, וכמובן על הניקיון".

על פי ההסכם, בין 7:30 ל־10:30 בבוקר ובין 4:30 ל־8:30 בערב יורשו בעלי הכלבים להגיע לגן, וכך אכן עשו מאז חודש יולי. אך לאחרונה נגדעה האידיליה בעקבות תלונה של אחד התושבים שחזר בו מהסכמתו ביחס לנוכחות הכלבים בגן הציבורי. כעת מאיימים בכיכר ספרא לשלוח פקחים שירשמו דוחות לבעלי הכלבים שישחררו את כלביהם בגן, מאחר שהמקום אינו מיועד לכך.

ביום שישי שעבר התארגנו בעלי הכלבים למפגש מחאה בגן במטרה להסדיר את הנושא מול העירייה. "אנחנו מבקשים מהעירייה שתיתן לנו הזדמנות לממש את ההסכמה שהגענו אליה ולתת לנו להיות פיילוט בקונספט חדש - גינה עם כלבים", סיכמה רובין. בעצומה שהפיצו באינטרנט נאספו עד כה קרוב ל־300 חתימות.

העירייה: "הפרטים אינם מדויקים. בעקבות תלונות רבות שהתקבלו מתושבים הגרים בסמיכות לגן בנושא שחרור הכלבים, הפיקוח העירוני החל לאכוף את הנושא.

"גן סמאטס הינו גן קטן שסמוך מאוד לבתים פרטיים שלאחרונה עבר שדרוג ולכן אינו יכול לשמש כאתר לשחרור כלבים. ההסדר המתואר בין בעלי הכלבים לדיירים מהאזור בוצע ללא תיאום ואישור עם מחלקת גנים ונוף ובדיקה בשטח.

"היות ולא ניתן להקים במקום גינת כלבים העירייה מקדמת תכנית להקמת אתר לשחרור כלבים בגן הפעמון שיוכל לתת מענה לתושבים באזור".