פלסטינים יוצאים למאבק ב־PayPal: בעלי חברות הייטק פלסטיניות יזמו השבוע מחאה אינטרנטית נגד חברת PayPal העולמית בדרישה שתתחיל לספק את שירותיה גם לחברות ואנשים פרטיים בשטחי הרשות ובעזה.

רוצים לפנות זבל בבירה? החמאס לשירותכם
היהודים לומדים שחייה בבירה, הערבים ברמאללה

במסגרת המחאה ביקשו יוזמיה מהקהל לכתוב כמה מילים ל-PayPal בנושא באמצעות פייסבוק או הטוויטר ולצרף האשטג #PayPal4Palestine.במקביל, בחודשיים האחרונים חתמו למעלה מ-53,000 גולשים על עצומה אינטרנטית שהכינו בעלי החברות בנושא אשר קוראת ל-PayPal להתחיל לפעול בשטחי הרשות הפלסטינית ובעזה.

לאחרונה אף שיגרו יוזמי המחאה מכתב למנכ"ל PayPal, שעליו חתמו 43 בעלי חברות הייטק פלסטיניות ובו כתבו כי הם מוחים על החלטתו שלא לספק שירותים לכתובות באזור הזה וכי הדבר פוגע בהם כלכלית ומקשה על ענף ההייטק הפלסטיני להתפתח.

"היעדר שירותים של PayPal מהווה מכשול משמעותי לצמיחת ענף הטכנולוגיה הפלסטיני ולכלכלה הפלסטינית בכללותה. בעוד שקיימות חלופות תשלום אחרות אין תחליף לאמון שאותו מעוררת PayPal בקרב משתמשים פוטנציאליים ובעיקר משתמשים שלא מכירים את החברות הפלסטיניות. בכניסתה לשוק הפלסטיני ל-PayPal יכולה להיות תרומה אמיתית לצמצום האבטלה אשר עומדת על כ-25 אחוזים בגדה המערבית על כ-40 אחוזים בעזה", כתבו נציגי החברות.

"נאמר לנו ש-PayPal מוטרדת מההשקעות להן תידרש כדי להיכנס לשוק הפלסטיני. אנחנו מאמינים שהערכת העלויות מוגזמת במקרה הזה. מחלקת האוצר של ארה"ב השקיעה זמן רב בעבודה משותפת עם הרשות המוניטרית הפלסטינית על מנת לחזק את כלים למניעת הונאה. PayPal עובדת עם 203 מדינות כולל מקומות שסובלים מבעיות משמעותיות של שחיתות וטרור כמו תימן או סומליה, אנחנו בטוחים שפלסטין תהיה איזור הרבה יותר קל לעסקים פוריים משווקים אלה ואחרים שבהם פועלת החברה", הם כתבו.

בנוסף, ציינו הפונים כי הם רואים בהחלטה גם בעיה אתית משום שתושבי ההתנחלויות שמתגוררים אף הם באותו איזור גיאוגרפי דווקא מקבלים שירותים ועל כן "מדובר בהפליה".

מהחברה נמסר בתגובה: "השאיפה של PayPal היא שבסופו של דבר לכל אחד תהיה גישה לשירותים תשלום ומסחר דיגיטליים. אנחנו מעריכים את העניין שגילתה הקהילה הפלסטינית ב-PayPal. אולם אין לנו בשורות בעניין בתווך הזמן המיידי, אך אנחנו עובדים בכל עת על פיתוח שותפויות אסטרטגיות, בדיקת התכנות עסקית, רגולציות, התאמה לצרכים וקבלת רשות מהשלטון המקומי עבור כניסה לשווקים חדשים".