צילום: Shutterstock האב חשוד כי תקף את חברו של בנו, ההורים דורשים את הרחקתו משטח הגן: מה שהתחיל כריב שגרתי בין שני ילדים בגן טרום חובה, הפך לסיפור אימה עבור קהילת הורים וילדים של גן ילדים במרכז העיר.

מזעזע: איפה קשרו ילד כמו כלב?

במרכז הפרשה עומד אחד האבות, שעל פי החשד תקף את חברו של בנו, בן ארבע וחצי בלבד. על פי עדי ראייה, הילד אף עשה את צרכיו במכנסיו. כעת הם דורשים ממשרד החינוך למנוע את כניסת האב החשוד לשטח הגן ומאיימים בשביתה. מאידך, עורך דינו של האב טוען בתוקף: "הוא מכחיש את התקיפה".
התחיל מכמה שריטותהפרשה החלה כשבועיים לפני סיום שנת הלימודים, אז על פי החשד תקף האב פיזית את אחד הילדים שלומד יחד עם בנו, כשצוות הצהרון, הורים וילדים נוספים עדים למקרה. הסיפור התרחש בשעות הבוקר, כשהגננת הבחינה כי על בנו של האב החשוד יש שריטות שנבעו כתוצאה מריב עם ילד אחר. הגננת התקשרה לאם כדי לספר לה שבנה רב עם אחד הילדים בגן, ולכן יש עליו סימני שריטות.

כשהגיע האב החשוד לגן, הוא הבחין כי על בנו שריטות. על פי עדי ראייה הוא איבד שליטה ותקף את הילד. הסייעות שהיו נוכחות במקום ניסו להרגיע את ההורה התוקף, אך הן לא דיווחו בזמן האירוע למשטרה.

"הוא טלטל את הילד ולחץ על פניו בחוזקה", סיפר עד לאירוע. "מהלחץ אותו ילד עשה את צרכיו במכנסים".

מפגש בקייטנה
כשנגמרה שנת הלימודים והתחילה הקייטנה, ניסו מנהלי הגן למצוא דרכים כדי למנוע מפגש בין הילד לאותו הורה. הם הודיעו כי הם משתמשים בסמכותם והוא אינו מורשה להיכנס לשטח המוסד החינוכי. אלא שאז, כך טוענים ההורים, נכנס לתמונה משרד החינוך. "המנהלים קיבלו שיחה, בה הודיעו להם כי אין להם שום סמכות להרחיק את ההורה", מספר אחד ההורים. הפתרון שהם מצאו היה פשוט: הוצאת צו הרחקה משופט, שנמשך עד ה-1 בספטמבר.

אלא שיומיים לפני פתיחת השנה, כשצו ההרחקה עדיין בתוקף, הגיע אותו הורה יחד עם בנו למפגש הורים בגנים שנערך בתוך שטח המוסד החינוכי. מנהלת המוסד הזמינה את המשטרה ודיווחה כי הוא הפר את צו ההרחקה.

עם פתיחת שנת הלימודים, הודיע ההנהלה לאב החשוד כי למרות שתוקף צו ההרחקה פג, הוא אינו מורשה להיכנס לשטח הגן. אלא שהאב, באמצעות עורך דינו, שלח מכתב להנהלה וטען שאין לה שום סמכות להרחיקו והוא מתכוון להמשיך להגיע. "גם היועץ המשפטי של משרד החינוך אמר שאין לגן סמכות להרחיק רק אותו. וכי ניתן רק להרחיק את כל ההורים, כדי לא להפלות", מספר יו"ר ועד ההורים.

הגישור נכשל
במהלך התקופה הזו ניסה משרד החינוך לערוך תהליך גישור שלא צלח. בשלב זה, כך טוענים ההורים, משרד החינוך החליט כי אין למנוע מהאב להגיע לבית הספר. "זה השאיר אותנו המומים", אומר יו"ר ועד ההורים. "היו עוד ילדים שהיו עדים לאירוע ומפחדים, ההורים מפחדים".

הוועד החליט לא לשתוק ושלח מכתב אל מנכ"לית משרד החינוך בו הם דוחים את ההסדר שהוצע, על פיו יוכל אותו הורה להיכנס לשטח הגן. במכתב דרשו ההורים שמשרד החינוך יצטרף לוועד בפנייתם לבית משפט להוצאת צו הרחקה, לפחות עד לסיום ההליך המשפטי בעניינו. כעת הם טוענים כי אם לא ישנה משרד החינוך את דעתו, הם ישביתו את הגן.

תגובות
עורך דינו של ההורה החשוד בתקיפה התייחס השבוע לדברים: "מרשי דוחה את הטענה שתקף ילד והוא מכחיש את הטענה מכל וכל. הכחשתו נמסרה הן למשרד החינוך והן למשטרה. הוא מעולם לא הפר צו שיפוטי ועל מנת לקבוע שקיימת הפרה של צו שיפוטי כלשהוא קיימת החובה לפנות לבית המשפט שהוציא את הצו ו/או למשטרה, דבר שלא נעשה. עצם אי הפנייה הינה העדות הניצחת שמדובר בשקר גס.

"הפנייה לתקשורת נעשתה בחוסר תום לב מוחלט ויש בה מעין עקיפת רשויות החוק וערעור על החלטת בית המשפט בדרך לא דרך זולה, לאחר שהרשויות לא קיבלו את טענת המתלוננת וחבר מרעיה. בנוגע לאיומים המיוחסים למרשי - זו טענה לא נכונה בלשון המעטה ומדובר במסע 'עליהום' של קומץ ממורמר המנסה להכפיש אותו ולהוציא את דיבתו רעה בכל דרך".

משרד החינוך: "אנו פועלים בהתאם ובכפוף לדין. האב הורחק לתקופה קצובה מהמוסד החינוכי, תקופה אשר באה לסיומה, וזאת בהתאם להחלטת בית משפט. הרשויות המוסמכות לא הטילו בסיום תקופת ההרחקה מגבלות כלשהן על כניסתו של האב לשטח הגן. יחד עם זאת, לאור הרגישות, עם תחילת שנת הלימודים הנוכחית ובסיום תקופת ההרחקה, במסגרת פגישות שנערכו במשרד החינוך, סוכם על הסדר שיש בו כדי לייצר הפרדה בין הצדדים, הסדר אשר נתקבל על דעת ובהסכמה מלאה של הגורמים המעורבים, ובתוך כך של ועד ההורים המוסדי".

הסיפור המלא בגיליון סוף השבוע של "ידיעות ירושלים"