צילום: דוברות המשטרה

המבצע של הסוכן הסמוי הביא לתפיסתם של 14 צעירים החשודים בסחר בסמים, אך גם חשף סם חדש בעיר: 'פדרו'. מדובר בסם הזיה המופק ממיץ של זן קקטוס מסוים הגדל בדרום אמריקה וגורם לתופעות פסיכדליות. "בכל שנותיי לא נתקלתי בסם הזה", אומר השבוע רפ"ק חיים טייב, ראש מחלק איסוף בימ"ר ירושלים.

בני נוער ירושלמים מספרים: כך אנחנו קונים סמים

תחילת הסיפור במידע מודיעיני שנאסף במשטרה על פעילות של מכירת וצריכת סמים מסוגים שונים במרכז העיר. בעקבות המודיעין התקבלה החלטה להפעיל סוכן סמוי באזור. בתקופה בה הוא פעל נאספו ראיות לכאורה כנגד סחר ושימוש בסמים על ידי צעירים, בהם צעירה וקטין בן 17, אשר השתמשו ומכרו חומרים מסוגים שונים, בעיקר לבני נוער ולצעירים נוספים שאותם פגשו במרכז העיר.השבוע, לאחר שנצברו ראיות לכאורה כנגדם, במשטרה הוחלט לפעול. עם קבלת ההחלטה להפוך החקירה לגלויה, עצרה המשטרה 14 חשודים, רובם תושבי העיר והישובים הסמוכים. בחיפוש שבוצע בבתיהם נתפסו אצל חלק מהחשודים סמים מסוגים שונים בהם חשיש הידרו וכן סם הזיה שפחות נפוץ בעיר הנקרא 'פדרו'.

"עם הפעלת הסוכן שמנו לב לסחר ענף בכמויות ובכל פינה באזור מרכז העיר כש'הידרו' זה הסם המוביל. הוא קל מאוד לגידול", מספר רפ"ק טייב. "נחשפנו גם לשימוש בסם חדש שנקרא 'פדרו', סם הזיה מאוד קשה הגורם לתופעות פסיכדליות".

ברשות הלאומית למלחמה בסמים מזהירים כי הסם עלול לגרום להתקפי שכחה, פרנויה, פלאשבקים ולנזקים נפשיים וגופניים.

במשטרה מציינים גם כי אותו סוכן סמוי פתח עבורם צוהר אל סחר הסמים בקרב אוכלוסיה אנגלו־סקסית, כשעיקר הסחר במקרה האחרון היה בין הסוחרים לבני נוער ותיירים שגרים במרכז העיר. "זאת אוכלוסיה סגורה ולא היה קיים מודיעין עליה", סיפר רפ"ק טייב. "מדובר בקבוצה של הרבה עולים חדשים שאת הפעילות שלהם הם מבצעים בעיקר בשעות הערב באזור הבילויים של מרכז העיר ובברים בשוק".

לאחר המעצרים כלל החשודים הובאו לחקירה ביחידה המרכזית של המשטרה. המעצר של כולם הוארך מאוחר יותר בבית המשפט. על פי הראיות וחומרי החקירה שנאספו, מיוחסים לחשודים עשרות עסקאות של סמים במהלך תקופה זו.

במשטרה מדגישים כי במסגרת התפתחות החקירה צפויים מעצרים נוספים. "זה לא הסתיים ב-14 עצורים אלא ימשך", מסכם רפ"ק טייב.