צילום: מיכל בן ארי אלפי תושבי העיר יוצאים יחד במאבק נגד סגירת קולנוע סמדר בעיר. עיקר המאבק: פתיחת עמוד פייסבוק והצפת המייל הפרטי של ניר ברקת.

ההצעה המקורית להצלת סמדר

תחילת הפרשה בחודש מרץ האחרון, אז עלתה האפשרות כי בית הקפה במתחם סמדר ייסגר ואיתו גם בית הקולנוע. מאז הפכה הסברה לעובדה מוגמרת: בסוף השנה יקרין קולנוע לב סמדר את כתוביות הסיום ויסגור את שעריו.מאז החלו לצוץ בעיר מחאת תושבים, שדורשים התערבות של הרשויות במטרה למנוע את סגירת מתחם הקולנוע המיתולוגי. השיא הגיע השבוע, עם הקמתו של עמוד הפייסבוק "מונעים את סגירת קולנוע סמדר" וחתימה על עצומה שכבר גייסה מאות חתימות. התושבים, שזועמים על המהלך פועלים במספר דרכים נוספות כמחאה על הליך הסגירה, בין היתר קמפיין מימון המונים, תמונות והסברים.

אחת הדרכים יוצאות הדופן היתה הצפת המייל הפרטי של ניר ברקת במאות מיילים ובכולם בקשה אחת: אל תאפשר את סגירתו הקולנוע.

"קולנוע סמדר הוא פנינה ירושלמית וסמל של העיר", כך טוענת השבוע ענבל כהן ויואש בן יצחק, שניים ממובילי המאבק הציבורי, שמבהירים חד משמעית כי הם לא מתכוונים לוותר על הקולנוע הוותיק.

בין המגיבים בעמוד הפייסבוק החדש ניתן למצוא גם את סגן ראש העירייה עופר ברקוביץ' ('התעוררות').

קולנוע סמדר, שעתיד לסגור את שעריו עם תום השנה, יושב במבנה עתיק המחייב שיפוץ לו עלויות גבוהות שטרם נמצא גורם למימונו. את התושבים שיצאו יחד למאבק זה לא מעניין והם מצידם מקווים כי יצליחו לרתום גם את העירייה לטובת מטרתם והם עושים זאת באמצעות הפעלת לחץ דרך הפייסבוק והמייל.

"לא יתכן כי רק בשל סכום כסף לא גבוה אשר נדרש לשיפוץ, ייסגר המקום אשר ממשיך לספק תרבות נגישה, רגעים מאושרים, ובעיקר בריחה קצרה מהמציאות הלא פשטה שכולנו חיים בה. יש דברים שפשוט לא נמדדים בכסף", נכתב בעצומה. "לא ניתן לקולנוע סמדר להיסגר ללא מאבק".