צילום: shutterstock מעצר המוני של בני נוער: המשטרה עצרה בשבוע שעבר 29 תלמידי בית ספר מחמישה מוסדות חינוך יוקרתיים בעיר בחשד לסחר, אחזקה ושימוש בסמים. על פי החשד, גידול הסם נעשה מתחת לביתו של אחד התלמידים החשודים, לאחר שקרא כיצד עושים זאת בפורומים באינטרנט.

מה הכילו שקיות ההפתעה לילדים?

בין העצורים, כולם בני 17-15, היו גם שני תיכוניסטים החשודים בסחר בסמים. בנוסף נעצרו גם שני בגירים בחשד לאחזקה ושימוש בסמים. על פי הערכות המשטרה בקרוב צפויה הפרקליטות להגיש נגדם כתבי אישום.במשטרה מציינים כי לא זכור להם מספר כה גדול של תלמידים שנחקרו בעת ובעונה אחת בעקבות אחזקה ושימוש בסמים. "נחקר הוביל לנחקר נוסף, משתמש הוביל למשתמש נוסף, וכך הגענו לכולם", מסבירים שם.

מחקירה לחקירה
הפרשייה החלה לפני כחודשיים, אז הגיע אל המשטרה מידע מודיעיני על תלמידים שמשתמשים בסמים באחד מבתי הספר בעיר. מספר תלמידים זומנו לחקירה ומכאן למעשה החל הסיפור להתגלגל. חקירת התלמידים הובילה את המשטרה אל חמישה בתי ספר יוקרתיים בירושלים, שם הם גילו כי התופעה רחבה יותר.

"בעקבות אותו מידע התחלנו בחקירה של התלמידים, שבמהלכה עלו שמות רבים של תלמידים מבתי ספר שונים בירושלים שמשתמשים בסמים", מספר רפ"ק יוני נחמני, ראש המחלק של יחידת נוער חשיפה בימ"ר ירושלים. "בנוסף עלו שני שמות של סוחרי סמים, שניהם תיכוניסטים, שסיפקו את הסם לשאר החברים שלהם".

על פי רפ"ק נחמני, עד כה נחקרו בפרשה 31 איש. "לאט לאט, מחקירה לחקירה, הצלחנו להגיע לסוחרים עצמם", הוא מספר.

קודים בווטסאפ
מהחקירות הצליחו במשטרה לגלות גם את דרך הפצת הסמים. את החומר התלמידים נזהרו שלא להכניס לתוך בית הספר וסגרו את פרטי העסקאות באמצעות הווטסאפ. לאחר מכן קבעו להיפגש בשעות אחר הצהריים והערב מחוץ לביתו של אחד התלמידים החשודים בסחר ושם התבצעו המכירה והקנייה.חברי קבוצת הווטסאפ השתמשו במילות קוד לבקשת סוג הסם שהם מעוניינים לרכוש, כשהמילה 'חום' פירושה סם מסוג חשיש והמילה 'ירוק' פירושה מריחואנה. במשטרה נדהמו מהתעוזה של התלמידים, שעוד טרם מלאו להם 18. "צריך לדעת לגדל כמו שצריך, איך לשווק, כיצד לקבל את הכסף. הדברים האלה מאפיינים סוחרים מתוחכמים, וכשמדובר בגילים האלה בהחלט יש כאן משהו שלא נתקלנו בו הרבה זמן", מציין רפ"ק נחמני.

ואיך השיגו הסוחרים את הסמים? על פי החקירות עולה כי אחד התלמידים גידל את החומרים בבית הוריו. "הנער גידל את הסמים מתחת לביתו בצורה מוסוות בתוך הגינה ציבורית שביציאה מהבניין. הוא הניח את השתילים במקום צידי ומוסתר בתוך כוסות חד פעמיות", מספרים במשטרה, "לאחר מכן הוא הטמיע אותם עמוק בתוך העשבייה. כדי לא לעורר חשד בקרב השכנים, ברגע שהצמח הגיע לגובה מסוים שיכול היה לעלות תמיהות עבור הצמח "השוטה" הוא קצץ אותו ועשה בו שימוש לצורך הכנת הסם".

"הלם מוחלט"
מלבד התלמידים, אל חדרי החקירות הגיעו גם הוריהם, שסירבו להאמין שבניהם ובנותיהם משתמשים בסמים. "באחת החקירות הגיע זוג הורים שלא ידע כיצד להגיב על כך שהבן שלהם סוחר סמים", אומר רפ"ק נחמני. "בכל השלב הראשוני של החקירה, כשבנם הכחיש את המיוחס לו הם האמינו לו ולגירסה שהוא מסר, אבל בהמשך כשהעובדות התחילו לצוץ ואותו סוחר נאלץ להודות הם היו בהלם מוחלט.

"צריך להבין, אותם סוחרים ניהלו עסקאות סמים מתחת לאף של ההורים, של המבוגרים, של כולם. בגיל הזה הם לא כל כך מבינים את המשמעות של זה, אבל ההורים יודעים כמה זה חמור. אותם הורים לא הבינו איפה הילד נעלם, איך הם פספסו אותו, ועכשיו הם נכנסים יחד איתו לתהליך של חזרה למוטב".

הפרשה החמורה הזו עשויה להעיד על עלייה בשימוש בסמים בקרב בני נוער בעיר. על היקף התופעה אפשר ללמוד מהפעילות הרחבה של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול בתוך עשרות מוסדות חינוך, כבר בכיתות ה'-ו'.

במסגרת הפעילות עסוקים אנשי הרשות בחינוך ובמניעה באמצעות סדנאות ופעילויות שונות בכל המגזרים - חרדי, ערבי, חילוני ודתי. "ההרצאות מדברות על המשמעות של השימוש ועל האתגרים של גיל ההתבגרות", אומר אורי נוימן, מנכ"ל האיגוד הירושלמי למאבק בסמים ואלכוהול. "אני אומר להורים, לצוותים החינוכיים וכמובן לבני הנוער מהן הסכנות ואיך מתמודדים איתן. יש מגוון גדול של פעילויות ואף פעם לא מגיעים לרמת ביצוע של מאה אחוז, בייחוד עם הקריאות ללגליזציה, שגורמות לכך שבני נוער חושבים שזה דבר לא מסוכן, אבל הוא מאוד מסוכן ואתגר המניעה הוא גדול".

נוימן מסביר שבגיל הזה הצריכה נעשית הרבה פעמים כחלק מבריחה שנובעת מבעיות חברתיות, בעיות בלימודים או מצב לא טוב בבית ובני הנוער לא תמיד חושבים על הנזק שזה עלול לגרום להם ועל ההשלכות שיש לכך. "מחקרים מראים שהמוח מפסיק להתפתח