צילום: מהפייסבוק אגף הייעוץ המשפטי לעירייה הנחה השבוע את מפעילי גלריה ברבור בנחלאות לבטל אירועים בעלי אופי פוליטי הצפויים להתקיים בה. אחד מאותם אירועים שייך לארגון V-15, שפעל להדחתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אלא שלמרות ההנחיה, בגלריה החליטו לקיים את האירועים כרגיל. "אין סיבה חוקית לביטול", הסבירו שם.

ירושלים: ברקת הבטיח? הגלריה המפורסמת צפויה להיסגר

תחילת הפרשה במידע שהעביר פעיל הימין שי גליק לייעוץ המשפטי לעירייה. גליק מנהל בשנה האחרונה מאבק נגד גופים המקושרים לפעילות שמאל ובתוכם גלריה ברבור. לדבריו, הגלריה מציגה לא פעם תוכני שמאל קיצוניים, בניגוד לחוק, שכן היא שוכנת במבנה ציבורי. בין השאר הוא התייחס לשני אירועים שאמורים להתקיים בגלריה: הראשון הוא קורס מדיני וחברתי לציבור חרדי מטעם ארגון 'דרכנו', המוכר גם כ־V15, שפעל בבחירות האחרונות בניסיון למנוע את בחירתו של בנימין נתניהו לראשות הממשלה; השני הוא מפגש של 'תאעיוש', קבוצת שמאל הפועלת בדרום הר חברון ומוכרת בשל פרשת עזרא נאווי החבר בה, שתכננה להציג סרט העוסק בדרום הר חברון ואחריו לקיים דיון.בעקבות הפנייה שלח השבוע הייעוץ המשפטי מכתב לעמותת 'בר קיימא - לתרבות, אמנות, מוזיקה ושלום', מפעילת הגלריה, והבהיר כי על פי נוהלי משרד הפנים אסור להם לקיים פעילות פוליטית או מפלגתית. כמו כן אסור להם להעביר לאחרים את זכות השימוש במקום.

בנוסף, בסיכום השימוע שנערך להם כמה חודשים קודם לכן הוזכר למפעילי הגלריה שמותר להם להציג אמנות ולטפח גינה. בסיכום אותו שימוע גם הובהר כי אסור למפעילי הגלריה לעשות כל שימוש אחר בנכס.
אלא שלמרות המכתב והדרישה, בגלריה מתכוונים לקיים את האירועים כסדרם. אחת המפעילות של הגלריה וממקימותיה, מאשה זוסמן, אמרה השבוע כי ההוראה שנתנה העירייה לא מנומקת. "לא הציגו בפנינו שום סיבה חוקית לביטול האירועים", אמרה. "אין בפעילויות הצפויות שום הפרה או עבירה על החוק".

בגלריה טוענים כי בשבוע הבא נקבעה להם פגישה בעיריית ירושלים, שבה, כך הם מאמינים, יוסדר העניין.

במקביל, ארגון 'דרכנו' שוקל פנייה לבג"ץ לבחינת מידת ההתערבות של העירייה בהצגת התכנים במבני ציבור בעיר.

העירייה: "גלריה ברבור מוגדרת גלריה חברתית, ולכן היא עוסקת גם בפעילות עם הקהילה ולמענה. אולם פעילות גלריה ברבור באופן עצמאי טרם הוסדרה מול העירייה. לפיכך הוסבר לגלריה כי אין לקיים כל פעילות, מעבר לשימוש במקום לשם הצגת תמונות, פסלים וכיו"ב וטיפול בצמחיה שבגינה, בטרם תוסדר רשות השימוש בה".