תמונת אילוסטרציה: שאטרסטוק המסע המטריד אל בית הספר: שמונה תלמידות שלומדות באחד מבתי הספר בצפון העיר שנמצא על קו התפר, סיפרו בשבוע שעבר על מסכת הטרדות בלתי נסבלת שממנה הן סובלות כמעט מדי יום. בין היתר מדובר ביריקות, קללות, נגיעות והטרדות בעלות אופי מיני, רובן ככולן, לטענת הבנות, מצד תושבי הכפרים הסמוכים.

ירושלים: הטרדות מיניות: המנהל שתק - תלמידים יעזבו

"זו הרגשה מזוויעה", מספרת אחת מהן. "הרגשנו חסרות אונים".קללות וצפירות

התלמידות הוזמנו ביום שלישי שעבר לדיון בכנסת בנושא 'עבירות מין ביישובים מעורבים', שיזמה ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו). המטרה: להעיד על ההטרדות וההצקות שהן חוות בזמן הלימודים מצד תושבי הכפר עיסאוויה.
אחת מהן, תלמידת כיתה ח' שהוזמנה לדיון, ביקשה מחברותיה לכיתה לענות על שאלון שבו הן התבקשו לציין אם חוו הטרדה או הצקה במהלך הלימודים בבית הספר. התוצאה: בתוך 15 דקות נאספו כ־20 עדויות משמונה נערות שונות.
"לפני שלושה שבועות, במרכז המסחרי בגבעה הצרפתית, בסביבות השעה שתיים, וחצי הוא שרק ונגע בי", תיארה אחת הנערות. "ביקשתי שיפסיק וברחתי". נערה אחרת תיארה מקרה חמור שהתרחש ברחוב מקביל לבית הספר: "אני וחברה שלי חזרנו מהתנדבות אל בית הספר ועקב אחרינו בחור ערבי עם הרכב שלו", כתבה. "לבסוף הוא עצר והראה לנו את איבר מינו. קפאנו במקום וחברה שלי בכתה. התקשרנו למשטרה ובמשך כמה שבועות היינו בחקירות כדי לתפוס אותו. זו היתה הרגשה מזוויעה. נגעלתי והרגשתי חוסר אונים. אני מקווה שכל ההטרדות האלה ייפסקו".

אחת אחרת כתבה כי בחור שעצר מולה ומול חברותיה "הוא פשוט הוריד את המכנסיים באוטו והסתכל עלינו".

נערה נוספת תיארה מקרה שהתרחש לפני מספר ימים, גם הוא במרכז המסחרי של הגבעה הצרפתית. "הלכתי לתחנת האוטובוס ובדרך שלושה ערבים צעקו לי לבוא איתם. כשלא התייחסתי הם התחילו לקלל אותי ולצפור לי. הלוואי שמישהו יתייחס לתלונות שלנו ברצינות", כתבה.

עניין שבשגרה

במשטרה מודעים להטרדות ולהצקות שחוות תלמידות בית הספר. בעקבות התלונות הרבות הוחלט לפני כחודש וחצי להציב בסביבת מוסד החינוך שני שוטרים על אופנוע, ובבית הספר מאשרים כי מאז חלה ירידה משמעותית בהיקף ההטרדות. אך למרות התגבור המשטרתי, גורמים בסביבת מוסד החינוך מתארים כי ההטרדות הן עניין שבשגרה: "מדי יום יוצאות 250 תלמידות מבית הספר וחלקן חוות הטרדות. הם עושים מולן את צורכיהם, מפנים לכיוונן אצבע משולשת, שורקים להן ועוד. הדברים מתרחשים אלו מקרים שקורים לפחות עשר פעמים ביום. הן נורא נסערות והיועצת בתקופה הזו עובדת שעות נוספות".

במרבית המקרים, מדגישים בבית הספר, לא מדובר בנגיעות פיזיות אלא בהטרדות מבזות. עם זאת, השנה היה גם מקרה שבו בחור מהכפר נגע באחת התלמידות והוגשה תלונה למשטרה. שאר התלמידות לא הגישו תלונה, מאחר שהן צריכות להוכיח את הדברים ולספק למשטרה חומר ראייתי כמו תמונה או מספר רכב שיסגיר את המטרידים. בעקבות המצב התלמידות מגיעות לבית הספר רק בליווי של הוריהן או במונית פרטית. "יש בנות שנמצאות בחרדות ומרגישות שמסוכן פה", אומרים גורמים בסביבת בית הספר.

גם מהדיון שנערך בכנסת ההורים לא יצאו אופטימיים. "היינו בשוק, לא נתנו לנו בכלל לדבר", טענה אחת האמהות. "היתה תחושה שכולם רוצים לגזור עלינו קופון פוליטי. היו חברי כנסת שניסו לטעון שהלאום לא רלוונטי בהטרדות שהבנות שלנו חוו. שאף אחד לא יגיד לי שזו לא הטרדה לאומנית".

משתתפי הדיון העבירו ביקורת גם על נציגת המשטרה שנכחה במקום. "ח"כ יוליה מלינובסקי העבירה לנציגת המשטרה מסמך משטרתי שבו הוצגו נתונים שלפיהם בין השנים 2014-2006 היו יותר מ־500 תקיפות מיניות על רקע לאומני מצד ערביי ישראל ומצד תושבי מזרח ירושלים", סיפרה אחת המשתתפות. "נציגת המשטרה אמרה שהיא לא מכירה את המסמך הזה ושחלה ירידה בהטרדות, אך היא לא הציגה שום נתונים".

ח״כ מלינובסקי: "אי אפשר להתעלם מכך שתלמידות בירושלים סובלות מהטרדות בלתי פוסקות מהאוכלוסייה הערבית באזור בית הספר שבו הן לומדות. מדובר בתופעה נרחבת בשכונות ובערים מעורבות שאסור לטאטא מתחת לשטיח בגלל שזה לא פוליטיקלי קורקט. אני דורשת להקצות חלק מהתקציב המיועד למלחמה באלימות נגד נשים לערים ולשכונות המעורבות הסובלות מהתופעה".