ההשלכות של סגירת מעון רעות, כך נראה, הגיעו מוקדם מהצפוי: השבוע התברר כי אחד החשודים בהצתת המלונית באזור מרכז העיר, שנשרפה בשבוע שעבר, הוא קטין בן 13. על פי רכז המעון, הקטין שוחרר רק לאחרונה מהמוסד החינוכי, שנסגר בשל בעיות תקציב.

המלונית שהוצתה השבוע | צילום: דוברות כבאות ירושלים
"הוא צלצל אלי בבכי"
בשבוע שעבר נשרפה מלונית באזור מרכז העיר ונגרם לה נזק רב. שני קטינים נעצרו בחשד להצתת המקום וגרימת נזק שמוערך במאות אלפי שקלים. אחד מהם הוא בן 13, תושב ירושלים. הוא גר במעון רעות בשכונת מלחה, שנסגר בתחילת החודש.
"בשבוע שעבר הוא התקשר אלי וסיפר לי בבכי שהוא נעצר וששולחים אותו לחלופת מעצר בצפון הארץ", סיפר השבוע קובי אלקובי, מי שהיה רכז בית הספר, שהוא חלק מהמעון, במשך 27 שנים. "הנער סיפר לי ששרף מלונית. שאלתי אותו למה הוא עשה את זה, והוא ענה לי שהוא רצה לישון בה ושם לא הסכימו לכך, סילקו אותו, ולכן הוא הצית את המקום".
אלקובי מסביר שמדובר באחד מילדי המעון שנותרו ללא מסגרת עם סגירתו. הוא נשלח חזרה לבית אמו באחת השכונות הקשות בירושלים. כל זאת, כאשר רק לפני כחודשיים חגג הקטין בר מצווה שארגן לו צוות המעון.


באירוע העצוב, שעליו פורסם ב"ידיעות ירושלים", עלה הילד לתורה כשאמו ואחיו לא נוכחים, שכן המשטרה עיכבה אותם. גם אחיו שהה במעון רעות, ובשבועיים וחצי האחרונים הוא נמצא בבית אמו, במקום במסגרת אחרת שהוצעה לו.
"היא פשוט לא מתאימה לו והוא לא אמור להיות בה. הוא ברח מהמסגרת וכבר שבועות שהוא אצלי", סיפרה האם השבוע. לדבריה, סגירת המעון מעמידה את ילדיה בסכנה ממשית.


"20 ילדים הלכו לאיבוד"
לדברי האם, בנה הצעיר ביקש ממנה שתמצא לו מסגרת כי 'כבר משעמם לו'. האם מספרת ששמעה שבכוונת המלונית לדרוש ממנה לממן את עלות הנזק, שמוערכת במאות אלפי שקלים. "שיפנו לשר הרווחה וידרשו את זה ממנו", היא אומרת. "20 ילדים הלכו לאיבוד, מה הפלא?"
כאמור הנער נעצר בעקבות הצתת המלונית ונשלח לחלופת מעצר בצפון הארץ. לדברי אלקובי, נ' אינו הילד היחיד שנמצא בימים אלה ללא מסגרת. "ההסתבכות שלו היא תוצאה ישירה של סגירת המעון בלי לדאוג לחלופות מתאימות", הוא מוסיף.
בימים אלה פועלת עמותה בשם 'ידידי מעון רעות' לגיוס כספים באמצעות פרויקט מימון המונים במטרה לפתוח מחדש את המעון כעמותה עצמאית.


משרד הרווחה: "מדובר במקרה מצער ומורכב שבו המשרד פועל בכל האמצעים לסייע לנער מיידית. כמו כן, נציין כי הקטין נפלט ממעון 'רעות' בעקבות החלטתה של העמותה המפעילה כחודש לפני סגירתו בשל חוסר התאמתו למסגרת. הוא נמצא כעת במסגרת זמנית של משרד העבודה והרווחה. נציין עוד כי נעשו מספר ניסיונות לשלבו במספר פנימיות המתאימות לו אך בחלקן, הנ"ל לא שיתף פעולה.
"המשרד מודע למצב ולמורכבות הבעיה, מלווה את הנער ומשפחתו ופועל ללא לאות כדי לשלבו במסגרת קבועה שתתאים לכל צרכיו".