באדיבות בית הספר

פרסום ראשון: בית הספר ממלכתי יסודי "יד המורה", זכה הבוקר (א') בפרס החינוך הארצי של משרד החינוך יחד עם 13 בתי ספר בארץ. בתי הספר שהתמודדו על הפרס היו צריכים לעמוד במספר קריטריונים בהם: יישום תוכניות של משרד החינוך, ערכים, חלופות בדרכי ההוראה, למידה והערכה. אקלים בית ספרי ועוד. בית הספר יקבל תעודת הערכה ופרס כספי בסך 20 אלף ₪.

בית הספר מרמת אשכול הוא היחיד מירושלים שזכה בפרס היוקרתי. לפי המידע שהגיע לידנו הסיבה שבגללה "יד המורה" זכה הוא ההצלחה שלו לשלב ולקדם ילדים עם צרכים מיוחדים, ילדים עם אוטיזם בתפקוד נמוך, לצד תלמידים נורמטיביים. השילוב נעשה באמצעות אסטרטגיית שילוב ייחודית שמצליחה ליצור מציאות בה שתי האוכלוסיות מרוויחות מהלימודים המשותפים.

"על אף תפקודם הנמוך, הילדים הראו התקדמות כל אחד בהתאם ליכולותיו וכישוריו. המערכת מקנה לתלמידיה בעלי הצרכים המיוחדים את היכולת להשתלב בחברה הנורמטיבית" נימקה הועדה של מחוז ירושלים במשרד החינוך. הוועדה הוסיפה: "גם תלמידי החינוך הרגיל מגיעים להישגים מרשימים. הם מתקבלים לחטיבות טובות יותר, ויש שיפור באקלים בית הספר, על אף שהם חשופים להתפרצויות ומחזות מטרידים כתוצאה מפעילות השילוב.

"בית הספר מנצל את כלי הטיפול האיכותיים אותם הוא פיתח למתן פיתרונות חינוכיים וטיפוליים לאוכלוסיות נורמטיביות בעלות קשיים, כגון: ילדים עם בעיות התנהגותיות מאתגרות, ילדים עם קשיים רגשיים, ילדים עם לקויות של קשב וריכוז, לקויות למידה, לקויות חברתיות ועוד. ולצד זאת מצליח לתת מענה לתלמידים עם יכולות גבוהות הזקוקות לאתגור העמקה וההעשרה".

בנוסף הועדה התייחסה גם למגוון הרחב של אוכלוסיות התלמידים "בבית הספר 'יד המורה' לומדים חילונים, דתיים (לאומיים) ,חרדים, עולים חדשים, מוסלמים, דרוזים ונוצרים. בית הספר מיצב את עצמו כ"אי של סובלנות" וכמקום המטפל בכל אדם באשר הוא ללא קשר למין, דת, או מוצא".

כתבנו בישר למנהלת בית ספר "יד המורה", אנה גורן על זכייתם בפרס. "מאוד מרגש לזכות בפרס כזה. יד המורה - ערכים ומצויינות. אין זאת סתם כותרת, אלא דגל אותו נושאים בגאווה ומתוך אמונה כל העוסקים במלאכה בבית הספר. הזכייה בפרס חינוך ארצי נותנת אישור רשמי לכך. תודה!" אמרה גורן. 

שר החינוך נפתלי בנט בירך את מוסדות החינוך שזכו ואמר: "אחד מיסודות החינוך הוא השאיפה לשלב בין ערכים למצוינות, אלו שני ערכים התלויים אחד בשני. השיטה לעידוד יזמות ויצירתיות, יחד עם מעורבות חברתית ושמירה על אחדות, היא הדרך הנכונה לבניית העתיד של מדינת ישראל. גאה במוסדות החינוך המצוינים שלנו ומברך את הזוכים".

שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך:" מדובר בפרס חשוב ומשמעותי. מוסדות החינוך שזכו ראויים להערכה רבה, ואני מברך אותם על זכייתם. מוסדות החינוך שזכו הובילו השנה בקידום ערכים ודרך ארץ, טיפחו מעורבות בחיי הקהילה ופעילויות חינוכיות ייחודיות, פעלו למניעת נשירה, העמיקו את הלמידה, יצרו סקרנות והפכו את הלמידה למעניינת ורלוונטית".


בתי הספר הזוכים הצטיינו בשנת תשע"ז בשל פיתוח מודלים שונים המעודדים התפתחות אישית של התלמידים כמו גם מעורבות חברתית-קהילתית, שיפור המחויבות של הצוות החינוכי כלפי התלמידים, פעולות למניעת נשירה וקידום של תלמידים בעלי צרכים מיוחדים וייחודיים. לצד זאת, בתי הספר מצטיינים גם בקידום למידה בסביבות למידה מגוונות (למידה רב גילית, למידה חוץ כיתתית, ועוד) ובשיתוף ההורים בעשייה החברתית-ערכית ועידודם לקחת חלק פעיל בשיפור האקלים בבית הספר.