נוף בעין כרם. מחכים לכיכר ספרא. צילום: שלומי כהן

ההכרזה על עין כרם כאתר מורשת עולמי תקועה, כיוון שבעירייה לא ממהרים לחתום על ההמלצה וההתחייבויות הכרוכות בה, כך טוענים פעילים בעין כרם. הסיבה, לדבריהם: הכרזה כזו אמנם תגדיל מאוד את היקף התיירות לעיר, אך גם תגביל את האפשרות לבנייה חדשה מסביב לעין כרם, דוגמת מיזמי הבנייה של החברות 'דונה' ו'יהודה רחמים', שמוקמים כיום במורדות השכונה.


השלב המכריע
כבר לפני שנתיים, אחרי לאחר מאמצים לא מעטים, נכנסה עין כרם לרשימת האתרים המומלצים להכרזה כאתר מורשת עולמית של ארגון אונסק"ו באו"ם. השלב הבא והמכריע הוא הכנת תיק אתר, בעלות של מאות אלפי שקלים, והתחייבות של הרשות המקומית לשמור על אופי האתר המוכרז.

עין כרם. צילום: שלומי כהן


כך עשתה למשל עיריית תל אביב כשהחליטה לקדם את הרעיון של הכרזת 'העיר הלבנה' ההיסטורית של תל אביב כאתר מורשת עולמי. בירושלים עצמה, העיר העתיקה כבר מוכרזת כאתר מורשת, אך מדובר ביוזמה שנולדה עוד בימים שבהם הירדנים שלטו באזור. אגב, מהנדס העיר שלמה אשכול, בעצמו תושב עין כרם, דווקא אינו תומך נלהב של הרעיון.


בין מגישי ההצעה הרשמית לאונסק"ו נמצאים רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, המינהל הקהילתי יובלים וועד תושבי עין כרם. גם המועצה לשימור אתרים, הקרן הקיימת לישראל וגופים נוספים תומכים בלהט ברעיון ופועלים לקדם את ההכרזה הכל כך משמעותית מבחינה תיירותית. האזור שהוצע לבחינת אונסק"ו כולל את כל השטחים החקלאים העתיקים מסביב לכפר, שכוללים טרסות, גתות ושומרות. העירייה מצידה חולקת על הגבולות הרחבים הללו.

עין כרם. צילום: נעמי קיסר


"מצער מאוד שהעירייה לא מבינה את חשיבות העליונה לתיירות, לצליינות ולתעסוקה", אומר מנהל המועצה לשימור אתרים בירושלים איציק שוויקי. "אני עצמי תייר שמחפש אתרי מורשת בעולם וכך עושים מאות אלפים ואף מיליוני תיירים בכל רחבי העולם. הוספת עין כרם לרשימה היוקרתית הזו תהפוך אותה ליעד תיירות מבוקש ממדרגה ראשונה".


ציפי רון, יושבת ראש ועדת התרבות ב'איקומס ישראל' וממגישי ההצעה לאונסק"ו: "לא קיבלנו מעולם תגובה רשמית מהעירייה, אבל אנחנו ממשיכים לנסות לשכנע אותה, כי מדובר בטובת העיר והערך התיירותי כאן דרמטי. אמור להיות לעירייה אינטרס מובהק לקדם את ההכרזה באונסק"ו. אנחנו אפילו לא מבקשים ממנה להשתתף בעלויות היקרות של הכנת התיק - מה שצריך זה רק שיתמכו בהצעה ויחתמו על ההתחייבות כריבון וכבעלי הסמכות בנושא התכנון והבנייה באזור".


"כבר כשהגשנו את ההצעה הראשונית לאונסק"ו, בעירייה לא התלהבו", מוסיף רון חביליו, מפעילי עין כרם. "היינו צריכים מסמך רשמי כלשהו של העירייה ותמיר ניר שהיה יו"ר ועדת השימור וקובי כחלון כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הסכימו לחתום. עכשיו שניהם כבר לא בעירייה ואף אחד לא מוכן לתת לנו כיום את ההמלצה הרשמית".


העירייה: "איננו מכירים את פרטי ההצעה, שלא תואמה או נידונה עם העירייה. העירייה מקדמת ומחזקת את אזור עין כרם כמוקד שימור ותיירות חשוב ביותר, שמהווה אתר תיירות מרכזי ביותר בירושלים".