כיכר ספרא. צילום: כוח העבודה

"שוויון זכויות עכשיו": עשרות עובדים סוציאליים הגיעו אתמול (ב') לכיכר ספרא כדי למחות על תנאי העסקתם. יותר מ-20 עובדים ביקשו להטיב עם תנאיהם וקראו "צאו מהמשרד- שוויו זכויות עכשיו".

טליה גדות, עובדת סוציאלית בחברה העירונית 'אריאל' ואחת ממובילות ההפגנה טוענת כי מעל מאה עובדים סוציאליים של חברת 'אריאל' סובלים מתנאים בעייתיים. "הבעיה הכי גדולה שלנו היא שאין לנו אפשרות לצבור דרגות ולהתקדם בתחום מבחינת משרות והעלאה בשכר", אמרה.

דרישה נוספת של העובדים היא להשוואת תנאי העסקה של עובדים סוציאליים המועסקים ישירות דרך העירייה. גדות אמרה: "גם אם אצא להתמודד במשרה ניהול למרות שיש לי את כל הניסיון לא אוכל לעמוד בתנאי מכרז. המצב הזה מתסכל כי השכר שלנו נשאר קבוע גם אם יש לנו הכשרה רבה וגם אם יש לנו תואר נוסף זה לא משנה לחברת אריאל ולעירייה".

אסף תמיר, עובד סוציאלי נוסף שהוביל את ההפגנה הוסיף: "אין לנו ביטחון תעסוקתי. כלומר אין לנו את הקביעות שעובד סוציאלי של העירייה נהנה ממנה. בנוסף ציין תמיר: "כעובדי קבלן אין מי ששומר עלינו מלבד הסתדרות העובדים. לכן כשיש קיצוצים קל לבוא ולפגוע בנו".* קרדיט: כוח העבודה

חבר מועצת העיר, איתי גוטלר מטעם סיעת ירושלמים שנתרמה למאבק העובדים: "מאות עובדות ועובדים סוציאליים עושים יום-יום עבודת קודש בעזרה וטיפול באוכלוסיות הכי מוחלשות בעיר, אבל כשזה מגיע לטיפול בתנאים שלהם – מפנים להם את הגב. חברת 'אריאל' - שהיא חברה עירונית – חייבת ע"פ חוק להשוות את התנאים של העובדים הסוציאליים עובדי הקבלן, לאלו של העובדים הסוציאליים עובדי העירייה".

בשנה שעברה, הפגינו העובדים מול משרד רה"מ לאחר שעיריית ירושלים התכוונה לפטר עשרות עובדים סוציאליים של חברת 'אריאל' בגלל קיצוצים שנועדו ללחוץ על גודל המענק הכספי של העיר ממשרד האוצר. בסופו של דבר איום הפיטורין הוסר אך תנאי העסקתם נשארו לטענתם מעליבים ולכן הם החליטו להיאבק שוב מול העירייה.

מהעירייה נמסר בתגובה: "העירייה רואה בעבודת העובדים הסוציאליים עבודת קודש ופועלת כל העת לשיפור מעמדם ותנאי העסקתם. בתוך כך עושה העירייה מאמצים להגיע להסכם קיבוצי לעובדי אריאל, במסגרתו עובדי כתף אל כתף אמורים לקבל את מלוא הזכויות כעובדים המקבילים אליהם בעיריית ירושלים.

"לצערנו, הסכם זה מתעכב מזה זמן רב במשא ומתן עם ההסתדרות והממונה על השכר במשרד האוצר.עם זאת מניתוח הנתונים עולה כי משכורתם של מרבית העובדים הסוציאליים המועסקים בחברת אריאל גבוהה יותר מאשר של עובד מתחיל בעיריית ירושלים. כמו כן, המשכורת של עובדי אריאל נלקחת כולה בחשבון לצורך חישוב ההפרשות הסוציאליות (קרן השתלמות ופנסיה), דבר הנותן פער משמעותי נוסף לעובדים בחברת אריאל.  בקרוב יתווספו כ- 100 תקני עירייה חדשים לעובדים סוציאליים בעקבות התקציבים שהשיג ראש העיר מהממשלה".