עתרו לבג"צ. צילום: shutterstock

ארגוני העיוורים הגישו בשבוע שעבר עתירה לבית הדין הגבוה לצדק כנגד עיריית ירושלים ומשטרת המחוז. הסיבה: אכיפה סלקטיבית של איסורי חניית כלי הרכב ברחובות שאינם מורשים.

ד"ר שרה פרידמן, תושבת קטמון, היא עיוורת כמעט לחלוטין ומתניידת ממקום למקום בעזרת מקל נחייה. בשנים האחרונות היא מעידה כי קשה לה לנוע בחופשיות באזור מגוריה, זאת בשל הפרות חניה משמעותיות של שכניה, הסובלים ממצוקת חניה. לטענתה, פנתה עשרות פעמים לגורמים שונים בעירייה ובמשטרה אך ללא הועיל. 

בסיוע עורכי הדין ד"ר חגי ויניצקי ומשה יפה מהמרכז האקדמי שערי משפט, הגישה השבוע ד"ר פרידמן עתירה למתן צו על תנאי. אל העתירה הצטרפו גם ארגוני עיוורים נוספים, ובה מתואר כיצד נמנעת מאלפי נכים התנועה החופשית בגלל מאות כלי רכב החונים על מדרכות, בין מקומות שהוצבו כחניות חוקיות, ובמקומות שלא הוכשרו מעולם כחניה. 

העירייה: "מדובר בשכונה ותיקה מאוד שכאשר הוקמה לא תוכננו בה מקומות חניה. על כן פועלת העירייה כל העת, בשיתוף התושבים והמנהל הקהילתי לאזן באופן המקסימאלי האפשרי בין צרכי החניה של התושבים מחד, לבין הצורך במעבר בטוח במדרכות להולכי הרגל ובעלי מוגבלויות מאידך.

"העירייה אכן מבצעת אכיפה במקרים בהם קיימת סכנה ממשית להולכי רגל ולתנועה וראיה לכך העובדה כי החל מחודש ינואר 2017 הוגשו ברחבי העיר כ־30 אלף דוחות בגין חניה על המדרכה".