המפלגה המזרח ירושלמית. צילום: פייסבוק

הרשימה של ערביי העיר: בימים אלו מתגבשת מפלגה חדשה, 'המפלגה המזרח־ירושלמית', שעשויה להתמודד בבחירות הקרובות למועצת העירייה ואמורה לייצג את מזרח העיר. בשלב זה לא ידוע מי יעמוד בראשה. "יש לנו כרגע כ־20 חברים ואנחנו עדיין עובדים על מדיניות ומטרות", מסבירים שם. 

אם המפלגה החדשה אכן תרוץ בבחירות הקרובות ותיבחר למועצה, היא תהפוך להיות הראשונה שמייצגת את ערביי העיר בכיכר ספרא. בצד המזרחי של ירושלים גרים יותר מ־300 אלף תושבים, כשמרביתם תושבי קבע בעלי זכות הצבעה לרשות המקומית. אולם מרבית התושבים הללו נמנעים מלהצביע בבחירות המוניציפליות - פחות משני אחוז מהם הצביעו במערכת הבחירות הקודמת.

גורמים במפלגה טוענים כי מרבית התושבים כלל לא מודעים למצב במזרח ירושלים. לשם כך הם העלו מעין סקר בדף הפייסבוק של המפלגה, שבחן את הידע של הגולשים בסוגיות כמו "עד כמה העירייה משקיעה במזרח העיר", "כמה כיתות לימוד חסרות" ו"'באילו תחומים תושבי המזרח מקבלים רק שלושה אחוזים מהתקציב". 

ואיך חברי המועצה המכהנים קיבלו את הידיעה על המפלגה המתגבשת? לורה ורטון ממרצ חושבת שמדובר בטעות. "אני חושבת שפלסטינים לא צריכים להצביע בישראל. אנחנו צריכים להיפרד מהם", היא אומרת. "הם צריכים להיות אחראים לעצמם, ואנחנו צריכים להיות אחראים לעצמנו".

המפלגה המזרח־ירושלמית: "מצער מאוד שיו"ר סיעת מרצ בירושלים לא מבינה שתושבי מזרח העיר הם חלק מתושבי העיר וזכאים לאותן זכויות בדיוק שלהן היא זכאית כתושבת ירושלים. יתרה מכך, חבל שוורטון בוחרת לשלול באופן אוטומטי את קיומה של המפלגה המזרח־ירושלמית ולצבור עליה הון פוליטי.

"מטרת המפלגה היא לתת לתושבי מזרח העיר את הזכויות והתשתיות המגיעות להם, לצד הפחתת האלימות והטרור בעיר, באמצעות השקעה בחינוך, ברווחה ובזכויות בסיסיות נוספות, בדרך הדמוקרטית והלגיטימית היחידה האפשרית עבורם".