מסיבת העיתונאים בגן סאקר לפני כחודשיים. צילום: נופר רומי

המשבר בהדסה חזר לנקודת ההתחלה: בתום מספר דיונים בבג"ץ והליך גישור שכשל, שופטי בית המשפט העליון הכריעו בעתירה שהוגשה לפני חמישה שבועות על ידי ההורים לילדים חולי הסרטן מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית בהדסה וקבעו כי לא תיפתח מחלקה בשערי צדק.

בעתירתם ביקשו ההורים מבית המשפט להורות ליועץ המשפטי על פתיחת חקירה כנגד הנהלת הדסה ומשרד הבריאות. בין הצדדים לעתירה היו, בראש ובראשונה משרד הבריאות, ביה"ח הדסה, ואפילו ראש עיריית ירושלים.

במהלך הדיונים החלו ההורים בהוראת בית המשפט הליך גישור בתיווכו של השופט בדימוס אליקים רובינשטיין. ההליך כשל ובשבוע שעבר הוציא בית המשפט למשרד הבריאות צו על תנאי בו נדרש להסביר מדוע לא יאשר את מעברם של שניים שלושה מהרופאים המתפטרים למרפאה ההמטו-אונקולוגית קיימת בשערי צדק, שם יטפלו עד סוף השנה הנוכחית, בילדים שטופלו בהדסה ומעוניינים להמשיך עם רופאיהם.

המדינה קיבלה את הצעת בית המשפט ואישרה את המתווה שהציע, כמוהם גם הדסה ועיריית ירושלים.

מי שהתנגדו היו הרופאים והמרכז הרפואי שערי צדק שטענו כי נוסח הצו פוגע בשלל זכויות ובהן זכותו של בית החולים להעסיק כראות עיניו, זכויות הרופאים לבחור במקום עבודתם וזכויות החולים לקבל טיפול חופשי.

לאור התנגדותם, קבע בית המשפט לא להפוך את הצו על תנאי לצו קבוע ובכך חתם את טיפולו בנושא.

"אנו תקווה שעל אף התוצאה המשפטית אליה הגענו, תמצא הדרך להושטת הטיפול הרפואי המיטבי לילדים החולים שהם עומדים במוקד העניין שלפנינו", כתבו השופטים.

לדברי עורכת דינם של הרופאים המתפטרים, האחרונים כבר החלו לעבוד בקופות החולים ומנסים להתאושש מהמשבר שעבר עליהם.