עינב בר השבוע. הזמן של הקואליציה הולך ואוזל . צילום: יואב דודקביץ'

המשבר המעמיק בין ראש העירייה ניר ברקת לחברי סיעת התעוררות עולה מדרגה נוספת: חברת הסיעה ומועצת העירייה עינב בר־כהן מציבה אולטימטום לראש העירייה: "חזור בך מההוראה לא לאפשר לדרג המקצועי לדבר איתנו - או שנפרוש מהקואליציה". בריאיון למיינט ירושלים היא אומרת: "אם ברקת לא יחזור בו מההחלטה הבלתי חוקית האוסרת על הדרג המקצועי לשתף פעולה עם חברי תנועת התעוררות, ואם הוא לא ישנה חלקים משמעותיים בהסכם החלוקה שמדיר ציבורים כל כך גדולים בירושלים, הוא ימצא את עצמו בקואליציה חרדית".

פגיעה סיבובית

המשבר בין 'התעוררות' לבין ראש העירייה החל לפני מספר חודשים, כששיאו היה המתווה שעליו חתם ברקת עם ועד הרבנים הליטאי בירושלים, מתווה שמשפיע על המרקם הפנימי בשכונות הפלורליסטיות בעיר. מאז המאבק בין הצדדים רק החריף, והתחזית שלפיה הקואליציה של ברקת תהיה מורכבת רק מרשימתו ומהסיעות החרדיות נראית היום קרובה מתמיד.

לפני כשלושה חודשים נחשף ב־mynet ירושלים כי היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד אלי מלכה, מתכנן לשלוח חוות דעת שלפיה חברת המועצה בר־כהן עברה לכאורה על הסדר ניגוד העניינים, ועד לבירור הדברים אסור לה לעסוק בכל נושא שקשור לתיק העסקים שבו היא מחזיקה. אלא שבר־כהן גילתה זאת רק דרך התקשורת ומבחינתה זו היתה הוכחה לכך שברקת סימן אותה באופן אישי.

"אם ברקת לא יחזור בו מההחלטה הבלתי חוקית שהוא נתן הוא ימצא את עצמו בקואליציה חרדית. ההחלטה הזו פוגעת קודם כל בתושבי ירושלים ובתפקוד שלנו כנבחרי ציבור" 

"אני חושבת שבארבע השנים האחרונות נתתי את כל כולי לתיק העסקים", אומרת בר־כהן. "עבדתי בהתנדבות מבוקר עד לילה כדי לקדם את העסקים בעיר. בקדנציה הקודמת, כשהתיק היה בסיעתו של ראש העירייה, העסקים היו בתחתית סדר העדיפות. קידמתי שורה של נושאים, ובהם הליכי רישוי קצרים למי שרוצה לבצע קירוי חורף, שינוי שיטת החישוב לאגרות השילוט ואת השיפוץ והשדרוג של המרכזים המסחריים בשכונות

עינב בר. צילום: יואב דודקביץ'

"שלילת תיק העסקים הוא רק צעד אחד מתוך שורה של צעדים שהיו ניסיון לפגוע בי באופן אישי. זה התחיל בחוות הדעת המשפטית הראשונה שמונעת מחברי מועצה לקיים כנסים ואירועים במבנים עירוניים ובמינהלים קהילתיים. חוות הדעת הזו הגיעה כמה ימים לפני המועד שבו נקבע כנס לטובת בעלי העסקים להורדת אגרות השילוט. אחר כך קיבלתי הודעה מהדרג המקצועי שפרויקט שיפוץ המרכזים המסחריים בשכונות מוקפא בגלל מצוקה תקציבית. רק אחרי שהעניין פורסם ב'ידיעות ירושלים' ברקת החזיר את התקציב וטען שהוא לא חשב להקפיא את המיזם אלא שהיה מדובר בהמלצה של הדרג המקצועי. ברקת מנסה לפגוע בי, אבל הוא פוגע בתושבי ירושלים ובבעלי העסקים".

ואם משרד המשפטים יקבע שבאמת עברת על הסדר ניגוד העניינים?
"הטענה שעברתי על הסדר ניגוד העניינים לא היתה מנומקת בשום צורה. זה הגיע אלי דרך התקשורת

"כשבעלי נכנס בעשרה אחוזים לעסק פניתי מיוזמתי ליועץ המשפטי לעירייה אחרי שקיבלתי את חוות הדעת של מלכה. לא רק שעמדתי בה, גם החמרתי עליה. הוא מעולם לא אמר לי להימנע מלעסוק בשוק, ואני נמנעתי מיוזמתי כדי למנוע מראית עין של ניגוד עניינים. במשך שנה וחצי שום דבר לא השתנה, ופתאום מוגשת לי חוות דעת חדשה? האם אותו הסדר ניגוד עניינים שהיועץ המשפטי חתם עליו אז אינו רלוונטי היום

"יש פה ניסיון להשחיר אותי כדי שאפחד להגיד את עמדתי. זה מזכיר לי דפוסי התנהגות של משטרים אפלים".

מועמדות אלטרנטיבית

אם לאורך כל הדרך תמכו חברי 'התעוררות' בברקת, כעת היוצרות התהפכו, ובגדול. לדבריה של בר־כהן, אם ברקת יחליט להתמודד לקדנציה שלישית לא מן הנמנע ש'התעוררות' תריץ כמועמד מטעמה, את ראש הסיעה עופר ברקוביץ'. "יש כאן ראש עירייה שאני מרגישה כי הוא בגד בבוחריו והחליט ללכת אחרי אינטרסים אחרים ושותפים חדשים", היא מסבירה

"ניסינו להסביר לו מאיפה מגיעה ההתנגדות להסכם החלוקה, אבל הוא בחר להחריף את הצעדים. הוא מונע מהדרג המקצועי לעבוד איתנו כבר יותר מארבעה חודשים, ובכך מונע מאיתנו לשרת את הציבור. 'התעוררות' היא התנועה המשמעותית ביותר היום במועצת העירייה והתמודדות על ראשות העירייה בהחלט נמצאת על השולחן".

עוד לפני פרסום מתווה החלוקה שהתסיס את תנועת התעוררות אמר ברקוביץ' כי בכוונתו לבחון את תפקודו של ברקת ובהתאם לכך לקבל החלטה בנוגע לבחירות הקרובות. למרות זאת, בר־כהן טוענת שאין לעניין זה חלק במשבר עם ברקת.

התעוררות וברקת

"לא רצינו להיכנס איתו למשבר", היא מתעקשת. "לא אנחנו השתנינו. מי שהשתנה זה ראש העירייה. ברקת מנהל מאבק מול האוצר אבל נוסע באותו זמן לליכודיאדה באילת. הוא מסתובב בכל הארץ בחוגי בית אבל הוא צריך להיות מאה אחוז בירושלים. הוא צריך לעשות אותה במשרה מלאה. מי שבסופו של דבר החליט לזנוח את האינטרס הפלורליסטי זה ראש העירייה, שגם בחר לעצמו שותפים חדשים. הוא נבחר לשרת את הציבור הפלורליסטי בעיר ומתווה חלוקת השכונות מעיד על כך שהוא לא עושה את זה

"ברקת נמצא במשבר עם כל הסיעות הפלורליסטיות שהן השותפות הטבעיות שלו: מרצ, ירושלמים, התעוררות, הבית היהודי, אריה קינג. מה זה אומר על האנשים שהוא הבטיח לייצג?"

גם אתם לא מאה אחוז בירושלים. חנן רובין עזב את העיר לטובת מבוא בית"ר ורוצה להתמודד על ראשות מועצת מטה יהודה.
"רובין היה חבר מועצה מצוין והוא זוכה להערכה גדולה גם במועצת העירייה וגם בקרב התושבים. הוא נתן את כולו בעשייה הציבורית, ובתקופה הזו הוא אכן עזב וגר קרוב לירושלים. אני מאמינה שאחרי תקופה קצרה הוא גם יחזור לעיר".

חליפת האיומים

בשבוע שעבר שלח ברקת מכתב לחברי התעוררות, שבו הזהיר כי אם הם לא ימשכו את העתירה נגדו הסיעה תפוטר מהקואליציה

"בעקבות המשבר עם ברקת הגענו להבנה שמניעים אותו שיקולים זרים - התרכזות בליכוד ולא בירושלים", מצהירה בר־כהן. "יש כאן משבר אמון ערכי עמוק עם ראש העירייה. אם הוא לא יחזור בו מההחלטה הבלתי חוקית שהוא נתן, שלפיה הוא לא מאפשר לדרג המקצועי לדבר עם חברי תנועת התעוררות, הוא ימצא את עצמו בקואליציה חרדית

"ההחלטה הזו פוגעת קודם כל בתושבי ירושלים ובתפקוד שלנו כנבחרי ציבור. בנוסף עליו לשנות חלקים משמעותיים בהסכם החלוקה שנעשה במחשכים, שמדיר ציבורים כל כך גדולים בירושלים". 

גם ראש העירייה אמר שהוא יפטר אתכם. מתי זה יקרה?
"אנחנו מתייחסים ברצינות לדברים שאנחנו אומרים, ואני חושבת שלאורך כל הדרך ביצענו את כל מה שאמרנו. אנחנו לא נישאר יחד בקואליציה עם ראש עירייה שטובת ירושלים לא נמצאת לנגד עיניו".

אחרי שחנן רובין התפטר נותרתם שלושה חברי מועצה. בישיבת המועצה האחרונה שר הפנים אריה דרעי לא חתם על המסמכים שיאפשרו את חזרתו למועצת העירייה. לדעתך הוא יושבע במועצה הקרובה?
"בהחלט. הגשנו את כל המסמכים. זה רק עניין טכני".

לפני מספר שבועות אמרתם כי אתם חושבים לעשות הצרחה בתיקים - אלעד מלכא ייקח ממך את תיק העסקים שנשלל ממך, ואת תקחי את תיק המשפחות הצעירות שהחזיק חנן. זה עדיין רלוונטי?"כנראה כבר לא יהיה בכך צורך". 

"זהו ניסיון פתטי ליצור מסך עשן שיסתיר את האמת"

העירייה בתגובה: "זהו ניסיון פתטי ליצור מסך עשן שיסתיר את האמת שלפיה 'התעוררות' הפכה להתפוררות וקורסת. חבר מועצה מטעמם שהיה אחראי על מניעת עזיבה של צעירים עזב את ירושלים, מחליפו נכנס לכלא על מעשים מגונים. עינב בר עצמה הושעתה מתיקה בידי היועץ המשפטי עקב חשש לניגוד עניינים, וכן היועץ המשפטי יצא בחריפות נגדה בשל שימוש במשאבים ציבוריים לעריכת כנסים פוליטיים. אלו לא הסטנדרטים שהציבור מצפה להם מנבחריו. אנו קוראים להתעוררות על אף מצבם הקשה לא לאבד שליטה ולשמור על שלטון החוק ועל ממלכתיות.

"באשר לטענות ההזויות המועלות: כפי שהתמחתה במהלך כל הקדנציה, שוב בר לוקחת קרדיט לא לה. הן הרפורמה להורדת אגרות השילוט והן התוכנית לשיפוץ מרכזים מסחריים הן יוזמות של ראש העירייה עוד בקדנציה הקודמת, זמן רב לפני שבר היתה חברת מועצה. הדרג המקצועי בעירייה זועם ואינו מעוניין להיפגש עימה בשל העובדה כי בטרם הסתיימה העבודה על תוכניות אלו בר רצה לפרסמן ללא רשות ובאופן שקרי כיוזמה שלה

"הסיבה היחידה לסנקציות היא התנהלותם בהצבעות נגד החלטות הנהלת העירייה ועתירתם נגד הנהלת העירייה שבה הם חברים. זו הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני שעליו חתמו ושל כל נורמה שלטונית ומינהלית תקינה

"אנו ממליצים להתעוררות להתנתק מהפייסבוק ולהתחבר לעיר".