אירוע חריג נרשם במועצת העיר הערב (יום ה') כשהמועצה דנה בדו"ח ועדת הכספים שכלל בתוכו הקמת חניון אגד בשכונת משכנות האומה. התושבים מחו נגד החלטת העירייה להוציא צו בניית חניון אוטובוסים תפעולי בלב השכונה.

בעקבות צעקות התושבים ובאופן חסר תקדים ראש העירייה העביר את דיון המועצה לאולם דיונים אחר מבלי לתת לתושבים ולעיתונאים להשתתף בו. משום שהמועצה צריכה להיות פתוחה לקהל הרחב היא שודרה מאולם הקטן הסמוך, התושבים ויתרו על התענוג לצפות בישיבה ויצאו להפגין ברחבה לכניסה היכן שהתקיימו הדיונים כשהמאבטחים לא מאפשרים להם להיכנס.

ישיבת מועצה ריקה. צילום: ינון בן דוד

"אישור של צו בניית חניון שכזה, מבלי שהנושא נבחן לעומק, ללא בדיקות מקדימות והבנת המשמעויות על הסביבה ברמה הבריאותית והתחבורתית בכלל ושיתוף התושבים בפרט הינה חסרת אחריות ויש לדרוש זאת כתנאי מקדים בטרם נבחנת כל בקשה לאישור בניית חניון אוטובוסים בתוך שכונת מגורים", אמר אופיר לנג, יו"ר המנהל הקהילתי לב העיר שארגן את המחאה.

התושבים צעקו לברקת 'שקרן' והבטיחו כי יתחשבנו איתו בבחירות. "בושה לא רק שהוא מקים לנו חניון 20 מטר מתחת לבית הוא גם לא מוכן לשמוע אותנו", אמר אחד מתושבי השכונה.

"למיטב הבנתנו זה הולך לעבור ויש רק להצר על כך שבדרך הזו מתקבלות החלטות. נמשיך לעדכן ולפעול בנושא בכל האמצעים העומדים לרשותנו. לא אמרנו את המילה האחרונה. צעדים נוספים בדרך", סיכם לנג.

פלר חסן נחום יו"ר סיעת ירושלמים: "יש רק מקום אחד שבו פעם בחודש תושבי ירושלים יודעים שהם יכולים לתפוס את תשומת הלב של ראש העירייה שלהם - ישיבת מועצת העיר. אבל אחרי שבחצי השנה האחרונה ניר ברקת סגר פעמיים את הישיבות בפני הציבור הרחב, היום הוא עבר כל גבול כשפשוט העתיק את הדיון לאולם צדדי כדי להתחמק מהמחאה הלגיטימית של תושבים שפותחים להם חניון אוטובוסים מתחת לבית והגיעו כדי להשמיע קול.

"ככה נראה ראש עירייה שרק מחפש שקט עד היום בו הוא ימשיך הלאה לפוליטיקה הארצית. ככה נראה מי שמבחינתו התושבים צריכים לעבוד בשבילו, ולא הוא בשבילם. זה ניתוק בהתגלמותו, והוא בא על חשבון כולנו".

עופר ברקוביץ', יו"ר האופוזיציה והמועמד לראשות העיר אמר: "ההתנהלות של ראש העירייה אמש הייתה מבישה. ברקת נוהג בחוסר ממלכתיות משווע, אין לו שום כבוד לדמוקרטיה או לתושבים שהתאמצו להגיע לישיבת מועצת העיר. ברקת לא קשוב לתושבים תקופה ארוכה, הוא עסוק בעניינים פוליטיים אישיים גרידא, וזה ניכר היטב. תחת הנהגתי הדיונים במועצת העיר ייראו אחרת, ניתן מקום אמיתי גם לאלו שירצו למתוח ביקורת".

חבר מועצת העיר, אריה קינג מסר: "נטישת ניר ברקת את אולם המליאה, היא פועל יוצא אך ורק של נטישתו את האינטרס הציבורי בניהולה של העיר. עצוב היה לראותו יוצא מושפל מהישיבה אותה ניהל, אך עצוב עוד יותר היה לראות עשרות תושבים מחומת שמואל וממשכנות האומה שחשים אותה תחושה-ברקת לא קשוב לרחשי הציבור.

"את מה שחברי המועצה לא הצליחו לעשות מזה 4 שנים, הצליחו עשרות תושבים לעשות בשעתיים- הם הבהירו לראש העיר, שהעיר שייכת לתושביה ולא לעסקניה".

כזכור, ברקת הצליח להעביר תקציב להקמת חניון בפרויקט משכנות האומה בוועדה הכספים שהתקיימה ביום שני השבוע, אך לא הצליח לאשר אותה בוועדה לתכנון ובנייה. הסיבה: דו"ח של המשרד להגנת הסביבה קבע כי חניון כזה עלול ליצור מפגע סביבתי.