הטריד את עובדותיו. אילוסטרציה: shutterstock

לאחר קרב משפטי עיקש שניהל מול 'ידיעות ירושלים: שופט בית המשפט המחוזי בעיר עודד שחם בית המשפט המחוזי התיר לפרסם היום (יום ג') כי נגד אביחי ריבלין, המנהל לשעבר של בית הספר 'מגשימים' בעיר, הוגשה תובענה משמעתית חמורה. כתוצאה מהתובענה הוא אינו משמש בתפקיד בשנה הנוכחית. על הפרק: אישומים הטרדות מיניות של עובדות במוסד, שימוש בסמים קלים עם עובדות נוספות וניצול יחסי מרות. באחד המקרים הקיצונים הוא מואשם כי נשך עובדת אחרת. לפי אישום אחר הוא עישן מריחואנה עם העובדים שלו באירוע משפחתי.

את התובענה המשמעתית נגד ריבלין הגישה נציבות שירות המדינה לפני כשנה, אך רק היום (יום ג'), בעקבות מאבק משפטי של 'ידיעות ירושלים', באמצעות עו"ד תמיר גליק וליטל רבינוביץ' ממשרד עורכי הדין ליבליך-מוזר הותרה הפרשה לפרסום.

התובענה, שנחשפת כאן לראשונה, מגוללת כיצד במהלך כהונתו הטריד הנאשם מינית מספר עובדות במוסד לחינוך מיוחד אותו ניהל. לפי המפורט בכתב התובענה מתואר כיצד ענת (שם בדוי), עובדת בבית הספר נהגה לנשוך עובדת אחרת כמעשה של הומור הקשור לחברותן. באחת הפעמים הגיעה ענת למשרד וריבלין נשך אותה בכתפה תוך שציין כי "מי שנושך את העובדת שלי, אני אנשך אותו". 

ענת בתגובה צעקה עליו "מה אתה עושה, אל תיגע בי", אלא שההטרדות המיניות שחוותה מצד המנהל לא נגמרו פה. "במספר הזדמנויות הגיעה ענת לבית הספר עם חולצה שעליה ציור ייחודי, כך נכתב באחד מסעיפי התובענה. "כשהמנהל היה רואה את ענת עם חולצה זו, הוא היה שואל אותה אודות חולצתה, מתמקד בכיתוב המופיע עליה ואגב כך היה בוהה באזור החזה באופן שהסב לה אי נוחות". גם במקרה הזה ענת הדפה את המנהל ואמרה לו להפסיק לעשות זאת. בהמשך היא נמנעה מלהגיע לבית הספר עם אותה חולצה.

מקרה נוסף שמפורט בתובענה מתייחס לאירוע שאירע בתחילת השנה שעברה. דורית (שם בדוי), גם היא מצוות בית הספר, עמדה מחוץ למשרדו של ריבלין, כשהמנהל ניגש אליה מבלי שהיא הבחינה בו, חיבק אותה מהצד ונתן לה נשיקה על לחיה. בתגובה דורית פנתה אליו ואמרה לו כי "הגוף שלי הוא רק שלי"  וזה בתגובה השיב לה בהומור כי "הגוף שלך הוא שלי" עוד נכתב בתובענה כי בדיוק באותו הזמן עברה עובדת אחרת והוא הוסיף לעברה "גם הגוף שלה שלי".

במקרה אחר מהתובענה מתוארת תלונתה של קרן (שם בדוי). "הנאשם התקרב לאחת העובדות וליטף אותה", נכתב. "הוא התחכך בה כשהיא עם הפנים לכיוונו, או עם הפנים מולו, זאת תוך כדי עיסוקה של בענייני עבודה. בחלק מהמקרים הוסיף גם נשיקה על צווארה".

עו"ד תמיר גליק בא כוחו של עיתון "ידיעות ירושלים"

על פי התובענה, אירועים אלו התרחשו מספר פעמים ונמשכו מספר שנים כשבאחת הפעמים מנהל בית הספר אף הגיע לביתה של קרן כדי לשוחח איתה על משכורתה. "הנאשם וקרן ישבו בסלון ותוך כדי השיחה ביניהם החל הנאשם להתקרב לקרן והכניס חלק מכף היד שלו מתחת לישבנה", נכתב. "בתגובה קרן קמה מהסלון והלכה לכיוון המטבח. בהמשך חזרו הנאשם והמתלוננת לשוחח ובסיום שיחתם חיבק הנאשם את קרן, הכניס את ידו מתחת לחולצתה ונישק אותה בצווארה נשיקות 'רטובות'. כלבה של קרן החל לנבוח והמנהל יצא מביתה".

באותה תובענה נגד המנהל הופיע גם אישום נוסף על שימוש בסמים קלים."בקיץ 2016 התקיים אירוע משפחתי של אחד מעובדי בית הספר אליו הוזמנו העובדים", נכתב. "במהלך האירוע עישן העובד מריחואנה יחד עם העובדים".

עו"ד תמר גולן, המייצגת את רבלין, טענה לאורך כל הדיונים שהתקיימו בבית המשפט כי מדובר בהליך פנימי המתנהל בין הנציבות לעובד בפני בית הדין למשמעת והעיתון אינו צד בהליך ולא קיימת לו זכות להצטרף להליך.

עוד טענה גולן ברירת המחדל בהליכים שעניינם הטרדה מינית היא קיום דיונים בדלתיים סגורות כשלבית הדין שמור שיקול הדעת באילו מקרים ומתי יורה על פתיחת הדלתות. גולן טענה כי פרסום הכתבה תגרום לריבלין נזק חסר תקדים שיגרם לו ולמוסד שניהל, ואינו שקול לתועלת הציבורית שיכולה לצמוח כתוצאה מהפרסום והאינטרס הציבורי במקרה הזה הוא להגן על הצוות המקצועי התלמידים ההורים והמוניטין שצבר המוסד החינוכי שעלולים להיפגע כתוצאה מפרסום הדברים.

בית המשפט, כאמור, לא התרשם מהטענות שהעלה ריבלין באמצעות עורכת דינו. זאת ועוד: במהלך הדיון השופט הזכיר  את דברי בא כח העיתון, עו"ד גליק, ולפיהם יש מידה לא מבוטלת של ציניות בכך שהנאשם עותר לניהול ההליך בדלתיים סגורות בנימוק של "הגנה על המתלוננות".

*הסיפור המלא יתפרסם בגיליון סוף השבוע של ידיעות ירושלים