הפגישה בין שני הצדדים השבוע. צילום: דוברות הדסה
לפני מספר חודשים נחשף במיינט ירושלים כי בית החולים הדסה עין כרם נמצא במגעים מתקדמים עם המרכז לטיפול וחקר הסרטן "ממוריאל סלואן קטרינג" מניו יורק, ממנו גם הגיע אחד מרופאי המחלקה החדשים, לאחר ההתפטרות של צוות החלקה בחודש יוני האחרון. כעת נודע למיינט ירושלים כי המגעים הבשילו ופגישה לקראת חתימה על הסכם נערכה השבוע בהדסה, במהלכה נקבעו קווי יסוד לשיתוף פעולה בין שני המרכזיים. בנוסף, פגשו הרופאים מחו"ל אפילו את אחד הילדים המטופלים במחלקה ודנו במקרה שלו עם רופאיו המקומיים.

כזכור, לפני כשנה התגלע משבר בבית החולים בין ההנהלה והרופאים הבכירים של המחלקה ההמטו-אונקולוגית, בסיומו התפטרו ששת הרופאים הבכירים יחד עם שלושה רופאים מתמחים. מאז גייסו בהדסה צוות רופאים חדש אשר מנסה לשקם את המחלקה שנותרה בכוח חסר לאחר שגם אחיות ואנשי צוות רפואי נוספים ביקשו לעזוב עם הרופאים.

בעיצומו של המשבר, כפי שפורסם בידיעות ירושלים, פנה מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אל יו"ר מחלקת הילדים במרכז הרפואי בניו יורק, שנחשב למוביל בכל הקשור לתחום המחקר והטיפול בסרטן ילדים והציע לו לקיים שיתוף פעולה עם הדסה.

השבוע הגיעו נציגי המרכז לירושלים, ביקרו במחלקה וקבעו את קווי היסוד לשיתוף הפעולה שיתקיים, כך להחלטתם, במקרים של אבחון מחלות ייחודיות, דיונים לקביעת פרוטוקולים ובמסגרת מחקר קליני משותף. בנוסף, כך נודע, יטוסו רופאי המחלקה בישראל להשתלמויות בניו יורק בתוחמים ייחודים ויוחזרו אל המחלקה בהדסה עם ידע.

"הבחירה במרכז עולמי בעל שם מוביל, המתמחה בטיפול בסרטן ובכלל זאת בסרטן ילדים על סוגיו השונים, אינה מקרית", אמר השבוע מנכ"ל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין. "כיום פועלת בהדסה מחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים אותה מוביל צוות מומחים מקצועי בעלי ניסיון במגוון של מחלות סרטן. מחלקה שמציעה

לילדים את הטיפול הרפואי הטוב ביותר. עם החבירה למומחי ממוריאל סלואן קטרינג המטפלים בלמעלה מ-850 מקרים חדשים בשנה, הרי שלא יהיה מקרה - מורכב ככל שיהיה, שלא נוכל לתת לו מענה כאן בהדסה – עם אפשרות לייעוץ ולקביעת טיפול מול צוות שהינו חוד החנית בעולם בטיפולי סרטן ילדים".