על הכוונת של מחאות החילונים. צילום: דוד וידאל צ'יקאנו ועמית שאבי

האם שינוי מיקום מחאת החילונים יגרום לתושבים הירושלמים להתייצב בהפגנות? על רקע אישורו של חוק המרכולים השבוע בקריאה ראשונה בכנסת, החליטו מארגני מחאת החילונים לשנות את מיקום ההפגנות שמתקיימות מידי שבת ברחוב הנביאים אל מול ביתו של אריה דרעי הממוקם בבית וגן. בכך יתווספו לגל ההפגנות השבועי המתקיים מידי שבוע נגד השחיתות בצמרת הממשלה.

ישי פולברמכר ממארגני ההפגנה מסר בשיחה עם מיינט ירושלים: "אנו חוששים שאם החוק יעבור בקריאה שלישית, ההפגנות ברחוב הנביאים יהפכו לחסרות תועלת כי החוק יהיה לטובתם. החלטנו שאם אריה דרעי מנסה לכפות עלינו כפיית שבת - נכפה עליו חילול שבת".

כזכור בהפגנות האחרונות הגיעו רק מספר מועט של מפגינים, נוסף על כך "יום הזעם החילוני" שבו תיכננו המארגנים להיכנס לתוך שכונת גאולה ולהפגין בכיכר זופניק נגד האלימות שהתבטאה, אך מאחר ולא היתה היענות מצד התושבים הירושלמים פולברמכר ביטל את ההפגנה.

"אני מקווה שהשינוי מההפגנות מרחוב הנביאים לביתו של אריה דרכי יגרום לאנשים להתעניין ולהגיע", מסר פולברמכר.

האם אתה חושש מקיום ההפגנה בלב שכונה חרדית?
״אנחנו מאוד חוששים מההפגנה, אני מקווה שלא ישלפו עלינו את הקלף של 'שלום הציבור' וימנעו מאיתנו את הזכות להפגין. אם ימנעו מאיתנו אנחנו נעמוד בכניסה לשכונה ונפגין. אני מקווה שהמשטרה לא תמנע מאיתנו זכות זו".

במשטרת ישראל נעתרו לבקשת המפגינים לקיים את ההפגנה, אך הטילו עליה מגבלות חריגות: ההפגנה תימשך רק שעה ורבע ותיערך בחניון אגד המרוחק מאות מטרים מביתו של דרעי - ולא מולו כפי שביקשו המפגינים. בתגובה להגבלות אמרו המארגנים: ״מבאס, אבל אנחנו אזרחים שומרי חוק והנושא לא פתוח לדיון״.