עובדי טבע שורפים צמיגים. צילום: באדיבות יו"ר ועד העובדים

לא כדרך הטבע: מאות מעובדי טבע במפעל הטבליות בהר החוצבים השביתו את העבודה מיד לאחר ההודעה של טבע כי תפטר אחד מכל שני עובדים בישראל, ובסך הכל 1,700 עובדים. בנוסף, העובדים החלו לשרוף צמיגים בכניסה למפעל וחסמו את הכניסה והיציאה אל המפעל. 

חלק מהעובדים יצאו לרחוב קרית המדע בהר חוצבים והחלו לחסום את הכביש. המשטרה מכווינה התנועה במקום.

העובדים סגרו את הכניסה למפעל טבע. צילום: לירן תמרי

הפקקים באזור הר החוצבים. צילום: waze live map

חרב הפיטורים המונפת מעל עובדי חברת טבע במפעליה בדרום הארץ ובצפונה מדאיגה גם את עובדי מפעלי טבע בירושלים. לחברת טבע יש שני מפעלים בעיר המעסיקים כ-1,100 עובדים במפעל לטבליות ובמפעל רב תחומי. 

פנחס בר איתן, יו"ר ועד עובדי מחוז ירושלים מסר למיינט ירושלים: "ירושלים נחשבת לאחת הערים העניות בישראל, אם יפגעו במפעלים ראש הממשלה צריך להתערב, כל המדינה צריכה לרעוד.

ההפגנה בכניסה למפעל טבע. צילום: באדיבות יו"ר ועד העובדים

המחאה מול מפעלי טבע. צילום: אוהד צויגנברג

"העובדים נכנסו הבוקר לחדר האוכל ואין להם חשק לאכול, חדרי האוכל ריקים, העובדים ביטלו את מסיבת החנוכה שהייתה אמורה להתקיים היום. 'איך אפשר לחגוג את החג ולאכול סופגניות במצב הזה?' ", המשיך.

יוסף (שם בדוי) עובד 11 שנים במחלקת אריזה יוצא העדה האתיופית אמר בשיחה עם מיינט ירושלים:"אני חושש, יש לי שלושה ילדים, המון התחיבויות ומשכנתאות. אנחנו מתכוונים להמשיך במחאה".

חברת הכנסת רחל עזריה, לשעבר סגנית ראש העירייה, הגיעה למקום ההפגנה ואמרה לעובדיה: "אני ירושלמית ואני לא אתן לזה לקרות, הם לא יסגרו את שני המפעלים, אני דיברתי עם שר הכלכלה ולא ייתכן שירושלים תשלם את המחיר של כל הארץ".

יו"ר הוועד של עובדי הטבע בארץ, איציק בן סימון אמר בהדלקת הנרות שהתרחשה מחוץ למפעל: "טראמפ הכריז על ירושלים כבירת ישראל אנחנו נכריז על טבע טבליות כבירת טבע. לא נוותר".

בנוסף, בן סימון ביטל שלוש משמרות ביום ראשון הקרוב, ואמר כי רק משמרת אחת תגיע לעבוד בטבע. "כולנו נגיע בבוקר עם הילדים ונוכיח לכל הפוליטיקאים שאותנו לא מוכרים. מי שרוצה לייצר בזול לא על חשבוננו. האיכות שווה הרבה כסף".

ברקת ציין לאחר ביקור במפעל טבע: "זהו רגע קשה לכלכלה הישראלית ולירושלים כאשר חברת טבע שנוסדה בירושלים נקלעת למשבר עמוק. אני תומך בעובדים ועומד לימינם ואנו נעשה כל שביכולתנו כדי שהעובדים של טבע בארץ בכלל ובירושלים בפרט לא יהיו אלו שישלמו את מחיר המשבר שעוברת החברה. אנו נפעל בכל הדרכים על מנת לשמור על מקומות העבודה והפרנסה של העובדים בירושלים ואני מקווה שההירתמות של כלל הגורמים תביא לבשורות טובות לעובדים ולירושלים".

מפעל בין תחומי של טבע בירושלים הינו המפעל הותיק ביותר הוא נוסד בשנת 1935 בשכונת בית וגן, לאחר מכן היא עברה להר החוצבים והיה המפעל הראשון שהוקם במקום. כיום מועסקים בו 400 עובדים המייצרים סוגי אנטיביוטיקה שונים, מוצרים ווטרינרים וקיימים בו מעבדת איכות הבודקת את טיב התכשירים ועמידותם לאורך זמן של כלל מפעלי טבע. המפעל השני בו מועסקים 700 עובדים ומייצר סחורה בסדר גודל של 12 מיליארד טבליות בשנה