צילום: לירן תמרי

״באנו לעשות שבת״ - תחת הכותרת הזו, התכנסו אמש (שבת) כ-30 מפגינים בסמוך לבית של שר הפנים אריה דרעי בשכונת בית וגן, והפגינו במחאה על אישורו בקריאה ראשונה של ״חוק המרכולים״הקובע כי הסמכות לאישור חוקי עזר עירוניים על פתיחת עסקים בשבת תועבר לידי שר הפנים. ההצעה עברה ברוב של 59 בעד ו-54 נגד ונמנעת . המפגינים הביעו אכזבתם מכך כי השר דרעי לא היה בביתו בעת שהתקיימה ההפגנה.

ההפגנה הזו נחשבת ל״התעוררות״ משמעותית לאחר מספר שבועות בהם המארגנים לא הצליחו להביא את ההמונים להפגנות השבועיות במרכז העיר. משטרת ירושלים אפשרה למפגינים שימוש במגפון ולא התערבה בכך זאת למרות שבהיתר שניתן לקיום ההפגנה מלכתחילה לא הותר שימוש באמצעי הגברת קול.

בתוך כך הגבילה המשטרה את מיקום ההפגנה ולא איפשרה למפגינים להגיע עד לבית של דעתי, אלא תחמה אותם באזור חניון ׳אגד׳ הסמוך לרחוב. בניגוד לחששות המפגינים כי מחאה זו מול בית השר תגרור תגובות נזעמות מצד האוכלוסייה החרדית המתגוררת ברחוב, עברה ההפגנה בשקט.

צילום: לירן תמרי
הפעם, בניגוד להפגנות קודמות הגיעו לא רק ירושלמים אלא גם אזרחים ממקומות שונים בארץ. אחד מהם, רון קובי, הגיע מטבריה ואף מתמודד לראשות העירייה בבחירות הבאות. הוא סיפר למיינט ירושלים כי בעירו, הוא נלחם באופן שוטף בהתחרדות: "בטבריה אנחנו מתמודדים עם בעיית ההתחרדות הרבה זמן, באנו מטבריה כי אכפת לנו ממדינת ישראל  הציבור בטבריה חזק מאוד וכואב מהלב ,כאן בירושלים ההיענות נמוכה יותר אבל אני מקווה כי היא תצבור תאוצה ,אנחנו נעזור ואדאג להביא עשרות אוטובוסים להפגנות הירושלמיות".

צילום: לירן תמרי
יוסי כהן מפגין נוסף שהגיע מחולון העביר את ההפגנה בדף הפייסבוק שלו בשידור חי "נמאס לנו, אני עובד כל השבוע ואני רוצה בשבת לצאת ולבלות. זו הפגנה ראשונה שאני משתתף בה ואגיע גם להפגנות הבאות״, אמר.

אריה דרעי. צילום: עמית שאבי

ישי פובלמכר מיוזמי ההפגנה היה שבע רצון מנוכחות המפגינים במקום "לצערי באו פחות אנשים ממה שציפינו אבל הגיע כמות יפה שמלאה את הרחוב, יש לא מעט אנשים שהנושא בליבם, ידעתי שיגיעו אנשים מחוץ לעיר – רחובות, ת"א ואפילו טבריה. נורתה היום יריית הפתיחה על חוק המרכולים ונמשיך לפקוד את המקום גם בשבועות הקרובים".