עובדי ׳טבע׳ מתבצרים במפעל. צילום: mynet

שביתה ומחאה בעיצומו של חג החנוכה: ירושלים הושבתה החל מהבוקר (ראשון) ועד לשעות הצהריים במחאה על הפיטורים הצפויים בחברת ״טבע״, המעסיקה מעל ל-1000 עובדים בירושלים, בשני מפעלים, שצפויים להיות מפוטרים. על השביתה הכללית הכריזה ההסתדרות בעקבות פיטורי 1,700 מעובדי טבע בישראל.

העובדים חסמו לסירוגין את הכניסה לעיר, ולקראת שעות הצהריים נכנסו למפעל וכעת הם מסרבים לפנותו.צילום: לירן תמרי

במסגרת השביתה שהתקיימה הבוקר לא התקיימה קבלת קהל בכיכר ספרא וכל השירותים העירוניים הושבתו. כמו כן לא ניתנו דו״חות חניה ולא נאספה אשפה מהרחובות. בתוך כך שבתו הבוקר גם מוזיאון ישראל, תאגיד המים הגיחון, משרדי הממשלה, בתי החולים וקופות החולים, דואר ישראל, כל הבנקים, שירות התעסוקה וחברת החשמל. התחבורה הציבורית פעלה כרגיל. 

מפגינים בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)

כזכור בשבוע שעבר אישר דירקטוריון חברת ׳טבע׳ את תוכנית הקיצוצים החדשה של החברה - שמוותרת על כמחצית מכוח האדם בישראל. רוב פעילות הייצור של החברה בארץ תימכר או תיסגר בחודשים הקרובים. בעקבות ההחלטה יצאו בשבוע שעבר אלפי מעובדי החברה למחאה ברחבי הארץ, שרובה התמקדה בירושלים, בהפגנה סוערת מול מפעלי החברה בהר חוצבים. 

יו"ר תנועת התעוררות והמועמד לראשות העיר עופר ברקוביץ התייחס היום למשבר בחברת ׳טבע׳: "חברת טבע נולדה כאן, בירושלים, מילאה אותנו בגאווה אמיתית לבירה ולמדינה. אבל היום אנחנו מסתכלים גם בכעס על החלטה לסגור בעיר את שני המפעלים בגלל כשל ניהולי - ואת המחיר ישלמו את העובדים המפוטרים, וכל תושבי ירושלים. סגירת טבע בירושלים היא סטירת לחי לכלכלה העירונית, לאלפי משפחות ומאות עסקים ירושלמיים. כואב לי שקולו של ראש העירייה ניר ברקת רפה וחלש- בעוד ראשי יישובים בנגב ובגליל התערבו בזמן והקטינו את ממדי הפגיעה בעריהם. טבע נהנתה מירושלים ומהטבות חוק עידוד השקעות הון בעיר, על שר האוצר וראש העיר להיכנס לעומק המשבר, להקטין את הפגיעה בירושלים. על הרשות לפיתוח ירושלים לתמרץ חברות שיקלטו עובדים מטבע ירושלים. חברי התעוררות פועלים לגבש תוכנית חירום ירושלמית כדי לסייע לעובדים ולבעלי העסקים מסביב למפעלים. אנחנו מודאגים ממצבה של טבע ודואגים 100 אחוז לירושלים".

המחאה מול מפעלי טבע. צילום: אוהד צויגנברג

עובדי חברת ׳טבע׳ מדליקים חנוכיה בהפגנה בשבוע שעבר: