מחאת הסטודנטים מול משטרת ירושלים. צילום: עדי שביט

עשרות סטודנטים ירושלמים הפגינו אמש (יום ד') מול משטרת ירושלים במגרש הרוסים מאחר ולטענתם הם אינם מטפלים בהתנכלויות ובאלימות שנוקטים שכניה החרדים של מסעדת R&R DineR שנפתחה לפני כחודש ימים.

את ההפגנה ארגנו האחווה הירושלמי, תא מר"צ, תא אופק ותא יש עתיד באוניברסיטה העברית.

בפרסומים על ההפגנה נכתב: "משטרת ישראל צריכה להפיח ביטחון ברחובות, נגד אנשי החושך שמנסים לפגוע בכל מי שאינו הם. התנערותם מהווה אי הגנה על הציבור הפלורליסטי והחופשי בירושלים, זה שמוכן, רוצה ומתעקש להוכיח שאפשר לחיות כאן בשותפות ובהרמוניה גם ולאור המחלקות. לא ניתן ללהט"בופוביה לנצח".

נילי מדרר, סטודנטית למדעי המדינה ופילוסופיה ויו"ר תא מרצ באוניברסיטה שהגתה את קיום ההפגנה מסרה למיינט ירושלים: "הלכתי לאנשי חב"ד מתוך רצון להבין איך אפשר לפתור את הסוגיה ולהביאה לידי סיום. לא נתגמש על סגירת המסעדה בשבת ומכירת מזון לא כשר. הם לא היו מוכנים לשמוע דבר.

"המשטרה התנהגה באופן בזיוני, משם התחיל הכעס הגדול שלנו, גם המוסדות והגופים שאחראים להשיב את הסדר לא עושים מהומה. אחרי שהתייאשתי מאנשי חב"ד ומהטיפול המשטרתי החלטתי ליזום את ההפגנה. אני רוצה שיהיה מקום לכולם, גם לדתיים וגם לחילוניים".

"טבחים עוזבים את המסעדה"

לפני כחודש, לאחר פתיחתה של המסעדה, שכנים חרדים איימו על שפית המקום ושותפתה, פירקו את ערובת המסעדה. לאחר כשלושה שבועות נרשמה עליית מדרגה נוספת כאשר חלון במסעדה נופץ.

המאבק על השבת הירושלמית הוא מאבק נגד אוזלת היד של המשטרה, במקום שבו קומץ אלים תוקף בבריונות זוג נשים על היותן גאות וחילוניות ראוי להתערב.

רעות שפית המסעדה ציינה כי מאז שהארובה ניזוקה מאותם פורעים המסעדה עדיין לא חזרה לתפקוד והמסעדה עובדת באופן חלקי. "לא הרכבתי את המנדף, אני חוששת שהם יחזרו לשבור אותה והמשטרה לא ערבה לרכוש שלי. טבחים עוזבים כי הם לא יכולים להתמודד עם כמות העשן במטבח בהיעדר מנף".

לגבי החלון המנופץ ציינה השפית כי בכוונתה להשאיר אותו כך "כסמל סימבולי של המאבק". לדבריה היא אף נאלצת להציב מאבטח בכניסה למסעדה בסופי השבוע .

עד כה אישרו את הגעתם כ-133 איש אך המארגנים סבורים שבפועל יגיעו בין 250-300 איש.

איתי גוטלר, חבר מועצת העיר מטעם סיעת "ירושלמים" שפועל למען הקהילה: "לצערי כבר התרגלנו להתנכלויות שהקהילה הגאה והאוכלוסיה החילונית בעיר עוברות פעם אחר פעם. למרות שאנחנו לא אדישים ופועלים בזירות שונות כדי לשנות את האווירה בעיר, העובדה שהמשטרה לא מטפלת בהתנכלויות וההיטפלויות במלוא הרצינות היא חמורה ומטרידה עוד יותר כי היא מאפשרת לאותם קיצוניים להמשיך בשלהם".

חברת מועצת העיר, ד"ר לורה ורטון (מרצ): "אסור לתת לבריונים לפעול ללא הפרעה בעיר וחייבים לאכוף את החוק. העניין המרכזי כאן אינו שאלה של דת אלא של הגנה על תושבים ואחריות של רשויות. גם הציבור  החרדי המתון סבל בחודשים האחרונים מההשתוללות של קנאים ושיתוק התחבורה בעיר".

"החקירה עדיין מתנהלת"

תגובת המשטרה: "בעקבות תלונה שהוגשה במשטרה נפתחה חקירה במהלכה נעצרו/עוכבו מספר מעורבים לחקירה ואף חלקם הובאו בפני שופט. בניגוד לנטען, המשטרה הייתה בקשר עם המתלוננת לכל אורך החקירה ובמסגרת זו אף הוחזר לידיה של המתלוננת חפץ שפורק.

החקירה עודנה מתנהלת ומטבע הדברים לא נפרט מעבר לכך. משטרת ישראל תמשיך לעשות כל שביכולתה על מנת להגיע לחקר האמת תוך מיצוי הדין עם החשודים".