צילום: דוברות כבאות והצלה

שני מקרים חמורים של התלקחות חנוכיות ארעו בירושלים ביממה האחרונה ובנס נגמרו בשלום. בפסגת זאב אירע האירוע החמור יותר כאשר דיירי בית הניחו חנוכיה בצורה לא בטוחה, סמוך לחומרים דליקים. בשכונת נוף ציון דיירים עשו שימוש בחנוכיה לא תקנית מחומרים דליקים.

פסגת זאב: שריפה גדולה עם לכודים ופצועים

השריפה הראשונה פרצה אמש (שבת) בבניין ברחוב רינה ניקובה שבשכונת פסגת זאב. למקום הוזעקו והגיעו תוך זמן קצר, צוותי כיבוי רבים. לוחמי האש אשר חשו למקום, הבחינו בשריפה מפותחת בקומה השנייה של הבניין ובעשן שחור, סמיך ורעיל מאוד, האופף את כל הבניין.

כתוצאה מהשריפה והעשן הרעיל והכבד, דיירים רבים נלכדו בבניין והיו בסכנת חיים מיידית. לוחמי האש, חדרו אל הבניין הבוער אפוף העשן והחום הכבד, חילצו מתוכו לכודים רבים, בהם אנשים מבוגרים וילדים, כיבו את השריפה בקומה השניה, מנעו את התפשטות האש לכלל הבניין, ואווררו את הבניין מהעשן הרב שהצטבר בו.

צילום: דוברות כבאות והצלה

כמו כן, מספר דיירים אשר שאפו עשן ונפצעו כתוצאה מהשריפה, טופלו במקום ע"י חובשי "איחוד הצלה" ובהמשך פונו לבית החולים במצב קל עד בינוני.

מחקירה שבוצעה במקום, על ידי חוקרי כבאות והצלה ת.א ירושלים, עולה כי השריפה החלה בעקבות הנחת חנוכיה בצורה לא בטוחה, סמוך לחומרים דליקים, דבר שגרם בסופו של דבר לשריפה הגדולה, ללכודים ולנפגעים.

צילום: דוברות כבאות והצלה

רשף רוני חזות קצין כבאות והצלה וחוקר דליקות שחקר את האירוע אמר כי: "השריפה אתמול בה נפגעו מספר אזרחים ובניין מגורים ניזוק ממנה, נגרמה ע"י הנחת חנוכיה בצורה לא בטיחותית סמוך לריהוט וחומרים דליקים.
כתוצאה מכך, האש מ-נרות החנוכה, התפשטה במהירות רבה אל הריהוט ומשם לשאר הבית והבניין. שריפה זו יכולה הייתה להימנע בקלות אילו הייתה הקפדה על הוראות הבטיחות של הדלקת והצבת חנוכיות. אני יכול להגיד בוודאות, הצבת החנוכיה בצורה לא בטוחה וראויה, כמעט שגרמה לאסון כבד בנפש ורכוש, ואלמלא תגובתם המהירה והמקצועית של לוחמי האש, האירוע היה נגמר בצורה קשה מאוד אני פונה לציבור ומבקש: הקפידו על כל הוראות הבטיחות באש, והקפדה יתרה על הוראות הבטיחות בעת הדלקת נרות חנוכה שבת וחג. בחג החנוכה השנה, אנו עדים בכבאות והצלה לישראל למספר רב של שריפות בחלקן עם נפגעים, והכל כתוצאה מהדלקה, הצבה או שימוש לא נכון בחנוכיות".

נוף ציון: הדליקו חנוכיה לא תקנית, ויצאו מהבית

צוותי כיבוי פעלו הערב (ראשון) בשריפה בדירה בשכונת נוף ציון. לוחמי האש פרצו לדירה הנעולה, השתלטו במהירות על השריפה ומנעו את התפשטות האש לכלל הבית והבניין.

מחקירה ראשונית שבוצעה ע"י חוקרי כבאות והצלה תחנת ירושלים, עולה כי השריפה החלה בעקבות הנחת חנוכיה לא תקנית שעשויה מרדיד פח לילדים על משטח דליק. בשלב מסוים, החום מנרות החנוכיה עבר בהולכה טרמית דרך המתכת והדליק את המשטח הדליק. כמו כן, לאחר הדלקת מספר חנוכיות בבית, השאירו הדיירים את החנוכיות דולקות ועזבו את המקום. רק אודות לפעולה המהירה והמקצועית של לוחמי האש, נמנעה שריפת כל הבית ופגיעה בדיירי הבניין.

בכבאות והצלה מחוז ירושלים שבים ומזכירים כי אין להשאיר חנוכיות ואש בכלל ללא השגחה בשום מצב. בנוסף, אסור להשתמש בחנוכיות העשויות מחומרים דליקים, מעשה ידיהם של ילדים קטנים בגנים, העלולות להישרף כאשר הנרות מתכלים. את החנוכיות יש להניח אך ורק על משטח לא דליק רחוק מחומרים העלולים להתלקח.