אירוע במרכז העיר. נגישות קשה לאזור | צילום: בשמת איבי
מרכז העיר אינו נמצא בראש סדר העדיפויות העירוני, ולטענת הסוחרים ובעלי העסקים באזור, העירייה חדלה כבר מזמן להשקיע משאבים וליזום אירועים לעידוד המסחר. בשבוע שעבר הם התארגנו וקיימו ישיבת חירום ראשונה כדי לשנות את המצב.

את ההתארגנות מרכז הספר ניסו אדרי, בעל עסק ברחוב הלל: "מעבר לבעיות המחמירות של מחסור במקומות חניה וקשיי הנגישות לאזור, נוצר מצב בלתי נסבל שכמעט בכל אירוע הרחובות נסגרים. בשנה האחרונה נסגרו רחובות מרכז העיר כבר 25 פעם, וזה פוגע בנו קשה. כמו שבבריכת הסולטן הגבילו את ימי ההופעות למספר מוסכם, כך צריך להיות גם בנוגע לסגירת הרחובות במרכז העיר. אנחנו דורשים גם יצירת מקומות חניה נוספים בהקדם, ושיתירו חניה חופשית בכחול־לבן ללא תשלום משעה ארבע אחר הצהריים".

הסוחרים דורשים גם לאזן בין שלל האירועים והירידים ברחבי העיר. לטענתם, מרבית האירועים מושכי הקהל מתרכזים כיום במתחם התחנה, ואילו במרכז העיר אין כיום כמעט ירידים, פרט לדוכנים בימי שישי ברחובות ש"ץ ובצלאל.

יו"ר ארגון הסוחרים לשעבר במרכז העיר, אלי לוי: "מתקבל הרושם שמרכז העיר נשכח והוא הדבר האחרון שעל סדר היום העירוני. כאילו מדלגים עלינו. יש כאן כ־1,100 עסקים וצריך לחשוב איך מקדמים אותם, לא רק לטובת הסוחרים אלא לטובת כל תושבי העיר".

בעלי מסעדת 'פינתי', מאיר מיכה: "בנושאים כמו רישוי עסקים ובירוקרטיה עירונית רואים דווקא שינוי לטובה וזירוז הליכים. עם זאת, חייבים לפתור אחת ולתמיד בעיות שנמשכות כבר שנים בנוגע לתשתיות תחבורה וחניה. בלי חניה וכבישים המסחר במרכז העיר לא יוכל להתפתח. מי ירצה לפתוח עסק חדש ולהסתכן במרכז העיר כשהמצב כל כך בעייתי".

עופר ברקוביץ (התעוררות) שקיים פגישה עם בעלי העסקים: "הצעתי מספר פתרונות לפעולה למען בעלי העסקים על מנת לצמצם הפגיעה שנובעת מחסימות הכבישים, ביניהם בחינת דרכים חלופיות לחסימה והגדרת נהלים - איזה אירועים מצדיקים חסימה של דרכים מרכזיות ואיזה לא. קיים הבדל בין המרתון למרוץ אופניים או צעדת חג דקלים נוצרי".

העירייה: "העירייה מקיימת אירועים רבים ברחבי העיר וחלקם מחייבים סגירת כבישים. האירועים מביאים קהל רב ולוקחים בחשבון את האיזון בין כל צורכי העיר.

"בימים אלו הסתיים שדרוג רחוב יואל משה סלומון והועלה מיצג המטריות לבקשת הסוחרים. מרכז העיר נהנה ממענקים ייעודיים ומשדרוג חזיתות, החלפת השילוט וסגירות חורף לעסקים רלוונטיים. המענקים האלה ניתנים כיום רק במרכז העיר, מה שמעיד שהפוקוס בהחלט נמצא שם.

"בחניוני כיכר ספרא ואגרון אפשר לחנות מהשעה 16:00 בתשלום מוזל בגובה של 15-14 שקל, ובחניון המעלות החניה היא בחינם. בנוסף מקודמת חקיקה שתעניק לתושבי העיר שעת חניה חינם בכחול־לבן, ונבחנת הגדלת מקומות החניה באמצעות חניה בקומות".