מימין: פרופ' אנדרו פלקס ופרופ' רוני אלנבלום

כבוד אמפירי: שניים מתוך ששת המדענים שנבחרו לאחרונה להצטרף לאקדמיה הישראלית למדעים, מגיעים אליה מן האוניברסיטה העברית. אתמול (יום ג'), ערך הגוף האקדמי היוקרתי טקס חגיגי, במסגרתו נתקבלו אליו הפרופ' רוני אלנבלום, מומחה לגיאוגרפיה, והפרופ' אנדרו פלקס, מומחה למזרח אסיה, שניהם נמנים על סגל האוניברסיטה הותיקה ביותר בארץ ישראל.

יחד איתם הצטרפו לאקדמיה הישראלית למדעים ארבעה פרופסורים ממוסדות אקדמיים אחרים ברחבי הארץ: פרופ' יונינה אלדר, מומחית להנדסת חשמל מהטכניון בחיפה, פרופ' זליג אשחר, מומחה לאימונולוגיה ממכון ויצמן ברחובות, פרופ' איל בנבנישתי, מומחה למשפטים מאוניברסיטת תל אביב ופרופ' יעקב כדורי, מומחה למקרא מאוניברסיטת בר-אילן ברמת גן. בנוסף להשתייכותו לעברית, פרופ' פלקס נמנה גם על הסגל של אוניברסיטת תל אביב.

בניין האקדמיה הישראלית הלאומית_למדעים. צילום: פארוק

האקדמיה הישראלית למדעים היא גוף שמטרתו לרכז את טובי המדענים בארץ, על מנת לטפח ולקדם פעילות מדעית, לייעץ לממשלת ישראל בפעולות הנוגעות למחקר ולתכנון מדעי בעלי חשיבות לאומית, לנהל מגעים עם גופים מקבילים בחו"ל ולייצג את המדע הישראלי במוסדות ובכינוסים בינלאומיים. היא נוסדה בתחילת שנות השישים ולאחר שששת המדענים החדשים הצטרפו אליה, תמנה האקדמיה הישראלית למדעים 125 אנשי מדע, שכחציים מגיעים מתחום מדעי הטבע וכחציים ממדעי הרוח והחברה.

בראשה של האקדמיה הישראלית למדעים עומדת הנשיאה, פרופ' נילי כהן מאוניברסיטת תל אביב וסגנה, פרופ' דוד הראל ממכון ויצמן. בראש חטיבת מדעי הטבע וחטיבת מדעי הרוח והחברה עומדים שני מומחים מהאוניברסיטה העברית: הפרופסור לכימיה איתמר וילנר, והפרופסור להיסטוריה של עם ישראל, יוסף קפלן (בהתאמה).