העצים האהובים. צילום: גילה ברנד
פרידה מאחד הסמלים המוכרים של ירושלים: עשרות עצי הדקל שנשתלו בכיכר ספרא עם הקמתה בשנת 1993, יעקרו ויוצאו ממקומם בקרוב עקב סכנת קריסה בה הם מצויים.

״לפני מספר חודשים קרס במפתיע בצהרי היום אחד מעצי הדקל בכיכר ספרא אל ציר הרכבת ברחוב יפו ובנס לא היו נפגעים בגוף ובנפש״, כתבה העירייה בהודעה שפרסמה באתרה הרשמי.

״לאחר הקריסה עיריית ירושלים פעלה במידית לגדר את הרחבה ולבדוק את כל העצים די למנוע כל סכנה לאלפי התושבים והמבקרים העוברים בה מידי יום. במסגרת הבדיקה גייסה העירייה אגרונומים מומחים, מומחי קונסטרוקציה, אדריכלים ומומחי בטיחות על מנת לבחון את כל האפשרויות הקיימות במטרה להבטיח בראש ובראשונה את בטיחות העוברים ושבים״.

עצי הדקל הפכו עם השנים לאחד מהסמלים המוכרים ביותר במרכז העיר, והיוו מקום מוצל ומרהיב להתהלך ולהצטלם בו. עם השנים, מאות תוכים ממין ׳דררה׳ אימצו את העצים כביתם, ואת הציוץ שלהם היה ניתן לשמוע היטב לאורך היום.


יאלצו לחפש עצים אחרים לגור בהם? תוכי מסוג דררה. צילום: Andreas Eichler

לאחר בדיקות פרטניות שבוצעו בכל העצים עלה כי עצים רבים נוטים הצידה ועלולים לקרוס. לאחר בחינת כלל חוות הדעת והמלצות הגורמים המקצועיים השונים והמומחים, אימצה העירייה את המלצת האגרונומים ואנשי הבטיחות ומאחר ולמרבה הצער קיימת סכנת קריסה נוספת וסכנה לעוברים ושבים״.

העירייה החליטה לפעול לפי הנחיית האגרונומים ויועצי בטיחות להסרת העצים המסכנים ולקדם תכנון מחודש לרחבה בשיתוף חברת עדן.