ערימות הזבל בשביתה האחרונה. צילום: יואב דודקביץ'

בכיכר ספרא נערכים לשביתה ולקיצוץ בתקציב: כשבוע וחצי לפני שמועצת העיר אמורה להעביר את התקציב העירוני ובעירייה יש מי שמתככננים שביתה כמו זו שהייתה בשנתיים האחרונות. הסיבה, בדיוק כמו בפעמים הקודמות: הקרב בין העירייה למשרד האוצר על גובה התקציב שיעביר המשרד לירושלים.

"הכל תלוי באוצר"

הדיבורים על המשבר התקציבי הצפוי התגברו בשבוע שעבר, אז הגיעו כל מחזיקי התיקים בעירייה ליומיים של דיוני תקציב, שם התבשרו על גל הקיצוצים הצפוי ליפול על כל אחד מהם. כך למשל, עוד לפני הישיבה פנתה מיכל שלם, ראשת הסגל של ניר ברקת, אל אברהם בצלאל (ש"ס) ועידכנה אותו בעתיד לבוא. "מתקציב תיק הספורט החרדי יקצצו כ־40 אחוז", היא אמרה לו. בצלאל לא השיב לה ורק הנהן

שר האוצר משה כחלון. צילום: דוברות כולנו

כמו לבצלאל, גם למחזיקי תיקים אחרים נאמרו דברים דומים. "הכל תלוי באוצר", הסביר חבר המועצה משה ליאון. "כל שקל מתחת ל־840 מליון שקל משמעותו אחת - שיהיה צורך בקיצוצים

מנכ"ל העירייה: "המדינה צריכה להחליט איפה היא רוצה לראות את ירושלים, 'על ראש שמחתנו' ב'ממוצע שמחתנו' או ב'תחתית שמחתנו'"

בדיונים בשבוע שעבר העירייה נערכה לקיצוץ בהיקף של כ־140 מיליון שקל ומצד שני גם לאפשרות של קבלת תוספת בגובה 200 מיליון שקל, "זאת אם האוצר יענה לדרישות של ברקת, שמבקש השנה 1.4 מיליארד שקל", מסביר הגורם.

"פיטורים ושביתה"

גם יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות, דני בונפיל, קיבל עדכון על המצב ממנכ"ל העירייה אמנון מרחב. "משרד האוצר מסרב לתקצב את הצרכים החיוניים של העיר ירושלים לשנת 2018", כתב מרחב.

"למרות העובדה שעיריית ירושלים הציגה בפני האוצר חוות דעת מפורטת של חברת מקינזי, לפיה תושב ירושלים מקבל סל שירותים הנמוך ב־30 אחוז מסל השירותים הממוצע ביתר הערים בישראל והנמוך ב־40 אחוז מסל השירותים של פורום ה־15 - עמדת האוצר הינה כי הבירה אינה שונה מאף עיר אחרת וכי עליה לקצץ מהשירות ולעלות ארנונה כדי להתמודד עם פערי העיר". 

איפה צפוי הקיצוץ הגדול ביותר?

עוד הוסיף מרחב כי משרד האוצר הציע לעירייה סיוע תקציבי זהה לזה שניתן בשנת 2017 וכי המשמעות המעשית לכך היא קיצוץ תקציבי

בונפיל אמר השבוע כי עדכנו אותו שהקיצוצים צפויים לכלול גם פיטורים. "אם התקציב לא יעבור, המשמעות היא פגיעה ב־200 עד 250 עובדים", הוא אמר והוסיף: "במקרה הזה תפרוץ שביתה כללית בירושלים". 

"הטענות תמוהות"

בשבוע שעבר (יום ג') היה אמור להתקיים דיון בנושא בוועדת הכספים בכנסת, אך בלחץ שהפעילו גורמים שונים הנושא ירד מסדר היום. ברקת, שנכח בוועדה שעסקה גם במשבר בחברת 'טבע', אמר: "אתגר תקציב ירושלים לא נפתר. בראשון בינואר אנחנו נתחיל בתקציב של 1 חלקי 12. זו העיר היחידה בישראל שאין לה תקציב". 

ברקת. צילום: רפי קוץ

מרחב סיכם: "המדינה צריכה להחליט איפה היא רוצה לראות את ירושלים, 'על ראש שמחתנו' ב'ממוצע שמחתנו' או ב'תחתית שמחתנו'. כרגע העיר נמצאת בתחתית". 

משרד האוצר: "בתקופת הממשלה האחרונה קיבלה עיריית ירושלים תמיכות לתקציב השוטף שלה בהיקף חסר תקדים. בנוסף לכך, במהלך העשור האחרון השקיעה ממשלת ישראל באופן ייחודי כשני מיליארדי שקלים בתכניות פיתוח כלכליות לעיריית ירושלים. לפיכך, הטענות לפיהן משרד האוצר אינו שותף לצורך בחיזוק העיר ירושלים תמוהות".