יונתן שור. צילום: יואב דודקביץ׳
קראתם את הטורים האחרונים שלי? התבאסת? כעסתם? שאלתם את עצמכם מי זה הילד הזה שקיבל במה במקומון פופולארי? אז זהו, נעים מאד - יונתן שור, חרדי אחר. אחר במובן זה שגדלתי במשפחה שבה החינוך הכללי, ההשתלבות בשוק העבודה וקבלת הטכנולוגיה היו והינם ערכים בסיסים בעיצוב חיי האישיים.
חשוב לציין שבית חרדי מהטיפוס שציינתי הוא תופעה חדשה יחסית, אבל בשנים האחרונות מגמה זו הולכת ותופסת תאוצה.

אחיי ואני למדנו/לומדים במוסדות חינוך חרדיים אך מעבר ללימודי התורה, נחשפנו בהם למקצועות ליבה נוספים. כגון מגוון שפות ותרבויות, כולל למידה והשלמה לבגרות (נדבר על מוסדות אלו בעתיד).  גדלתי בבית שבו אבי, לאחר שחזר בתשובה, יצא ולמד לתואר ראשון שני ושלישי במדעי הרוח ובחינוך ופילוסופיה יהודית.

במהלך השנים שלי בתלמוד תורה, הרגשתי לעתים קרובות שונה משאר חבריי לכיתה, כי הידע האישי שלי היה רחב יותר מזה של חבריי. יותר מכך קרה לא פעם ולא פעמיים שספגתי קריאות גנאי (פושטק, טמא ועוד כאלו ואחרות) לאחר ששוחחתי עם חברים על ארוע חדשותי שהתרחש כשמקור המידע שלי היה המחשב הביתי. הסמארטפון הראשון שלי היה קטן וקל להסתיר, אם כי היום, זה אחד הדגמים המתקדמים יותר.

יונתן שור. צילום: יואב דודקביץ׳

בניגוד לאחוז ניכר מהציבור החרדי משפחתי ביקשה להתערות בשוק העבודה מאז ומעולם, אימי עבדה שנים רבות כמזכירה רפואית ובתקופה האחרונה עברה לתחום העיצוב. גם אבי ראה חשיבות רבה ביציאה לשוק העבודה ועם סיום לימודיו הפך למרצה במוסדות אקדמאיים שונים ברחבי הארץ, ולצד זאת עסק לא פעם גם בענייני כתיבה ועריכה. אפילו אני יוצא ומשתלב בשוק גם אם אני לא בדיוק עובד ומקבל על כך שכר. בשעות הפנאי שלי אני מתנדב מזה כארבע שנים ברשת הכיבוי וההצלה של ירושלים וכן כחובש במגן דוד אדום ומספר מוקדי התנדבות בתחומים נוספים. גם כאן חלק מהמתנדבים האחרים שמחים לראות "חרדי מסוג אחר", בעוד שאחרים מרימים גבה, כשהם משליכים עלי את דעותיהם הקדומות והאנטי חרדיות.

גם מבחינה טכנולוגית משפחתי שונה מהרבה משפחות חרדיות אחרות. אנחנו שבע נפשות בבית ולכל אחת מהן יש מכשיר סמארטפון ו/או טאבלט או מחשב נייד. כל המכשירים הללו אינם כשרים אך הגלישה בהם מפוקחת דרך סנן אינטרנטי וחלקם מפוקחים בצורה כבדה ביחס לתכנים מסוימים, בעיקר אלה שאצל אחיי הקטנים. אני אפילו הייתי מבין הראשונים בשכונה/חברי שהחזיק במכשיר סלולרי לא כשר/סמארטפון, בשעתו רבים הרימו גבה.

למען האמת, ההורים שלי מרגישים לעתים קרובות שהם פתחו תיבת פנדורה על ידי הכנסת מכשירים אלה הביתה, ועד היום הם מאיימים מדי פעם לחסום אותם לחלוטין למרות שהם כנראה איחרו את המועד. עם זאת, אני חושב שהגישה החיובית שלהם טובה יותר מזו של רבים מחברי, שבבעלותם סמארטפונים מאחורי גבם של הוריהם.

אז זה אני וזאת המשפחה שבה גדלתי ואלו הערכים שעליהם חונכתי, ואני גאה בכך.  עם התפיסות והערכים שעליהם חונכתי יכולים להזדהות גם לא מעט חילונים וחרדים במספר שרק הולך וגודל.  ומנגד ישנם לא מעטים שיכעסו ויבקרו את דבריי.