שאנן סטריט. צילום: נדב אריאל

"זה שירושלים לא מובילה את האומנות העולמית זה פספוס", כך אמר אתמול (א'), סולן להקת הדג נחש הירושלמית, מהמצליחות ביותר בישראל בשני העשורים האחרונים, שאנן סטריט, בכנס 'קן לאומנים' במלון לאונרדו בירושלים.

"יש בעיר את המרכיבים שעוזרים ליצור אמנות הכי משפיעה בעולם: היא מרכזת מאוויים ורגשות של ציבורים כל כך שונים; זה לא צריך להיות הורדת ידיים תלת-כיוונית, אלא קרנבל", התייחס סטריט בדבריו לשלושת הציבורים העיקריים שמרכיבים את ירושלים: חילונים דתיים וערבים, בכנס שנערך אתמול והיום, אותו ארגן אגף התרבות והאומנות בעירייה, ושמטרתו לאפשר לאומנים להעלות צרכים, קשיים ורעיונות פוטנציאליים, שחשוב בעיניהם, שהמערכת העירונית תעניק להם מענה.

"יש בעירייה אנשים מצוינים שעושים המון לטובת התרבות, לדוגמא הכנס כאן", התייחס סטריט לסיבה שלטעמו ירושלים לא משפיעה מבחינה תרבותית כפי שהיתה צריכה להשפיע, "אבל זו עיר קשה והמציאות בה מורכבת. אפילו להוציא תו חניה כאן יותר קשה מבתל אביב".

"בירושלים אנחנו שומרים נגיעה". סטריט. צילום: נדב אריאל

"חשוב לנו מאוד, שהאמנים יכירו את 'הפנים שמאחורי התפקידים' וישמעו ישירות מה העיר מציעה לאומנים", הסביר סגן מנהל האגף לתרבות ואומנויות בעירייה, אייל עזרי, את מטרת הכנס. "המפגש האינטנסיבי יסייע לנו להכיר וללמוד את הצרכים של האמנים הירושלמים ולנסות לשפר את הממשק מולם ולענות לאותם צרכים".

"אנחנו ומנסים ללכת עד הסוף גם במילים וגם בגרוב, אנשים נאלצים לפעמים לבלוע גם אם זה לא לטעמם", רמז סטריט בכנס, על כך שלהקתו, הדג נחש, לא עושה פשרות בבחירת המילים לשיריה. "לא כל מי שאוהב את הדג נחש אוהב את המילים: חלק יגידו: 'תכניס את הראש שלך באסלה של ביבי' וחלק יחכו לשיר הבא", עבר סטריט לדבר גלויות. "אני בכלל לא בטוח שהשיר הבא שלי יהיה פוליטי", הכריז, "כנראה שכן", הוסיף בחיוך.

לגבי הצלחתה הגדולה של הדג הנחש לאורך זמן למרות מספר החברים הגדול בה, אמר סטריט: "אנחנו לפעמים עוברים טיפול קבוצתי. יוצרי השיר זוכים בחצי מהתמלוגים ושאר הלהקה זוכה בחצי השני. זה פטנט לאריכות ימים. קיים חוק אצלנו שלא חייבים להגיע לחזרת יצירה, אבל אם לא הגעת – אחר כך סתום ת'פה ואל תתלונן".

"עצם זה שאני גר בירושלים, יותר נכון אבן ספיר, זה 'עוזר לשתן לא לעלות לראש'", הסביר סטריט כיצד הוא שומר על עממיות לצד ההצלחה הגדולה. "אני מבין את היתרונות היחסיים שיש ליוצרים בתל-אביב: מאוד עוזר לחכך כתפיים עם אנשים שמתעניינים במה שאתה עושה - בירושלים אנחנו שומרים נגיעה", אמר בהומור.