אדם מציג עצמו בפניכם כעובד המוסד לביטוח לאומי, ואף מציג כרטיס רשמי - לא תבטחו בו? זה בדיוק הסיפור העגום של שלושה תושבים מנתניה, שבחרו להאמין לנוכל.

פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) הגישה היום (ב') לבית משפט השלום בנתניה כתב אישום נגד עמי קינן, בן 64 מירושלים, שהתחזה לעובד המוסד לביטוח לאומי. בשלוש הזדמנויות, בין השנים 2014-2015, פנה הנאשם לאנשים שונים, והציע לסייע להם בהגשת תביעות לביטוח לאומי.

הנאשם שימש כמתנדב במוסד לביטוח לאומי, סניף ירושלים, בין המועדים 23.8.12-23.8.13 ולאחר תקופה זו לא עבד עוד בביטוח הלאומי. במסגרת התנדבותו החזיק ברשותו כרטיס עובד. הנאשם הציג עצמו בכזב בפני המתלוננים כעובד ביטוח לאומי ולשניים מהם אף הציג את כרטיס העובד שלו בביטוח לאומי.

בפועל, לא סייע למתלוננים עם תביעותיהם. הוא הונה שלושה מתלוננים וגזל מהם במרמה בסך הכל 59,558 שקלים. וככה זה נראה בשטח, על פי כתב האישום:

צילום: shutterstock

בספטמבר 2014 הגיע קינן לביתו של א', בן 46, מנתניה והציג עצמו בכזב כעובד סניף ביטוח לאומי בתל אביב. קינן הציע לסייע לא' בתביעת הביטוח הלאומי בנושא תאונת עבודה תמורת כסף, וזאת ביודעו כי אין באפשרותו לסייע לו. א' ביקש מקינן אישור על כך שהוא עובד ביטוח לאומי וזה הציג בפניו את כרטיס העובד בביטוח לאומי שהיה ברשותו, מתקופת עבודתו בביטוח הלאומי.

בסוף החודש ביקש קינן מא' סכום של 25,000 שקלים על מנת לקדם את תביעתו בביטוח הלאומי. באותה עת לא היה בידי א' סכום זה והוא נתן לו סכום של 12,500 שקל במזומן.

לאחר מכן, במהלך מספר שיחות ביניהם, מסר הנאשם לא' כי הוא מטפל בתביעה והחתים אותו על טפסים שונים של הביטוח הלאומי, כך גם מסר לו שהשיק שלו מהביטוח הלאומי מוכן. בהמשך הפקיד א' בחשבונו של הנאשם בבנק הדואר סכומי כסף נוספים, בהתאם להוראת הנאשם, פעם סכום של 700 שקלים, ופעם אלף שקלים.

כשהנאשם דרש מא' 5,000 שקל נוספים. הוא השיב כי אין בידו את הסכום האמור והנאשם השיב לו כי "אם לא יביא לו את הכסף, הוא ישבור לו את הראש, יהרוג אותו".

אך כאן לא מסתיימות עלילותיו של קינן. בנובמבר 2014 הוא הכיר את ב', בן 47, בשוק בנתניה, באמצעות א'. גם כאן הציג עצמו הנאשם בזהות הכוזבת. במהלך השיחות ביניהם הבטיח הנאשם לסייע לב' להעלות את אחוזי הנכות שנקבעו לו בביטוח הלאומי והבטיח לו שידאג שהוא יוזמן לוועדה רפואית נוספת שתבחן את אחוזי הנכות שלו.

עוד הבטיח שסכום הכסף מביטוח לאומי "ייכנס בסוף החודש", והחתים אותו על מסמכים שונים של הביטוח הלאומי. הנאשם קיבל מב' סכום של 16,000 שקל במזומן ואחר כך עוד 17 הפקדות בהפרש של כמה ימים זו מזו על סך סכומים שונים, שהצטברו ל- 43,358 שקלים. שלושה בני משפחה נוספים העבירו כספים מטעמו של ב' שלא יכול היה לשאת בנטל לבד.

את האדם השלישי שהונה, ג', בן 71, הכיר הנאשם במסגרת שיעורי תורה בבית כנסת בנתניה. שוב הציג עצמו בזהות בדויה וקיבל לידיו 2000 שקל במזומן על מנת לסייע חג' בתביעת הביטוח הלאומי בנושא אחוזי נכות תמורת כסף. מיותר לציון כי גם במקרה הזה, שום "סיוע" לא ניתן. 

קינן מואשם באיומים, התחזות כעובד ציבור, קבלת דבר במרמה וניסיון קבלת דבר במרמה.