יונתן שור. צילום: יואב דודקביץ׳

בשנה האחרונה למדתי לימודי ערב במכללה ירושלמית והשלמתי בה לימודי בגרות. יחד איתי בכיתה היה מגוון רחב של סטודנטים מזרמים שונים במגזר החרדי – חסידי בעלז, וויזניץ, קרלין, חסידים ירושלמים, ספרדים ומזרחיים. כמו כן למדו איתי מספר תושבי חו"ל (חוצניקים) וכן בחורי ישיבה ליטאים מישיבות מפורסמות כגון פונוביז' וגרודנא. המשותף לכל אלו הוא הרצון להרחיב את השכלתם ולהשתלב בשוק העבודה הישראלי.

משיחה שלי עם החבר'ה הרווקים שהיו הרוב בכיתה התברר לי כי הרצון שלהם להתחתן בגיל צעיר הולך ופוחת. אחד החברים, שהיום הוא בן 24, סיפר לי כי לא בוער לו להינשא ולהקים משפחה לפני גיל 27. כשמגמת גיל הנישואין הוא בין 18-20 בחברה החסידית, ובין 20-22 בשאר המגזרים. הופתעתי ושאלתי אותו מדוע? הוא גמגם ורמז משהו על לימודים וקריירה.

הדוגמא הזאת שסיפרתי לכם קיבלה פומבי לאחרונה ברשתות התקשורת כשנחשף כי גיל הנישואין בחברה החרדית עלה בחדות בתוך עשור: אם בין השנים 2003-2004 כ-39 אחוז מהחרדים בגילאי 20-25 היו רווקים, הרי שבין השנים 2015-2016 זינק מספרם ל-56 אחוזים. למגמה זו ניתן להציע מספר הסברים.

ראשית, בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר החרדים הנרשמים למוסדות להשכלה גבוהה. דבר זה התאפשר משום שרבים מהם בסיום לימודי הישיבה, פנו להשלים לימודי ליבה במכללה כתנאי קבלה להשתלבות באקדמיה.

שנית, השתלבות בשוק העבודה נעשתה חשובה יותר עבור חרדים רבים שרואים בכך אמצעי בלעדי לפרנס את משפחתם.

שלישית, אי אפשר להתעלם מהשפעתה המכרעת – כפי שכבר ציינתי באחד מטורי הקודמים, עוד ועוד חרדים נחשפים לאינטרנט לפייסבוק לוואטסאפ ולאפליקציות נוספות. מטבע הדברים הרשת גורמת למשתמשיה החרדים לפעול בקצב שלהם ולא למהר לשום מקום, חרף הלחץ המשפחתי והמסורת המקובלת להינשא בגיל מוקדם יחסית, ואחת הסיבות הם כביכול למנוע מהצעירים להיחשף לעולם החיצוני ולהישאר בסביבה החרדית הסגורה.

לפי הפרסום האחרון המגמה הזו של דחיית גיל הנישואין בולטת יותר בקרב נשים במגזר החרדי המודרני מאותן סיבות. מסתבר, שגם הן רוצות לקבל הכשרה מקצועית ולהתבסס מבחינה כלכלית לפני הנישואין. איך שאני רואה את הדברים יש למגמה זו בקרב נשים הסבר נוסף. מהיכרותי עם המגזר החרדי נראה שישנם בנות חרדיות "היוצאות בשידוכים" בעקבות לחץ מצד החברה, דוחות פעם אחר פעם את ההצעות, ומורחות את הזמן עד שהן יגיעו לגיל המתאים מבחינתם.

מאחורי הקלעים עומדת השאיפה לזכות בגבר משכיל, "בן תורה" שגם עובד ומבוסס כלכלית, ולאו דווקא בבחור שישב וילמד בכל שעות היממה. במקביל אותן בנות אינן שורפות את זמנן ויוצאות גם הן ללמוד ולעבוד. בגיל המיועד יגיעו גם האישה וגם הגבר למצב שבו הם יכולים להתמסד כששניהם בעלי תעודת לימודים או הכשרה מקצועית עובדים. אני וקומץ קטן מהחרדים שכן יצאו ולמדו וקיבלו את התמיכה והעידוד מהבית, חושב דווקא להיפך.

כששואלים אותי מתי ברצוני להתחתן אני עונה שבשנה הקרובה, וכששואלים מדוע אני עונה כי אני מרגיש מוכן להקים משפחה דווקא כי המצב הכלכלי פחות מטריד אותי כרגע.


שבת שלום

הכותב הוא תלמיד ישיבה בן 19, תושב רמת אשכול