זבל מול משרד האוצר. צילום: לירן תמרי

"כחלון ויתר על ירושלים! ירושלמים לא שווים פחות", תחת הסלוגן הזה הגיעו הבוקר (יום א') עשרות משאיות זבל השייכות לעיריית ירושלים ועובדיה העירייה בסביבות השעה 07:00 אל מול משרד האוצר כדי לקיים מחאה. הסיבה: תקציב עיריית ירושלים. יו"ר ההסתדרות בירושלים: "במידה ולא נקבל תקציב ראוי - 400 עובדים יילכו הביתה". בתגובה משרד האוצר הגיש תלונה נגד העירייה. 

מהמשטרה נמסר כי המפגינים השליכו פסולת על הכביש, ובעקבות כך הרחובות זוסמן, קפלן, ורופין נסגרו לתנועה. המשטרה במקום הכווינה את התנועה לצירים חלופיים.

דני בונפיל, יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים: "אנחנו כאן משעות הבוקר. ההפגנה היא של העובדים. הם קיבלו ידיעה ובמידה ולא נקבל תקציב ראוי - 400 עובדים יילכו הביתה. לא ייתכן, שירושלים תקבל 30 אחוז תקציב פחות מתל אביב.

"אני קורא לראש העירייה מייד להצטרף אלינו ולמאבק שלנו שהוא מאבק של תושבי ירושלים. אני חושב שהוא צריך להיות הראשון כאן כדי לתת לנו רוח גבית".

עובדי העירייה מוחים מול הכנסת. צילום: לירן תמרי

גילי גירני, יו"ר ועד עובדי אגף התברואה: "התכנסנו כאן כדי להעביר מסר למשרד האוצר, שעובדי העירייה ובמיוחד אגף התברואה, נשמור על מקום העבודה, ולא ניתן לאף אחד לפגוע בפרנסה שלנו. נשאר כאן עד שנסיר את האיום מעלינו והקיצוצים בעיריית ירושלים. יש הרבה תכניות מגירה שעדיין לא יצאו לפועל ואני מניח שאם נצטרך הם ייצאו לפועל".

"לא ניתן יד לפיטורים של אגף התברואה, עם תקציב שיש היום אין סיכוי שזה יקרה. אם המצב הזה יימשך ייתווספו עוד אלף טון אשפה לרחובות ירושלים", אמר אחד ממארגני המאבק.

כוחות משטרה במקום. צילום: לירן תמרי

כזכור, לפני כשבוע, כשבוע וחצי לפני העברת התקציב העירוני, מנכ"ל העירייה התריע בפני יו"ר ההסתדרות במרחב דני בונפיל, על קיצוץ של קרוב ל־140 מיליון שקל. בונפיל הזהיר: "אם התקציב לא עובר, תפרוץ שביתה כללית ברחבי העיר".

עובדי העירייה מוחים מול משרד האוצר. צילום: לירן תמרי

עופר ברקוביץ', יו"ר התעוררות והמועמד לראשות העיר, אמר: "שוב ניר ברקת גורר את תושבי ירושלים למאבק אישי מפלגתי ופוליטי, שוב הזבל נערם ברחובות ועובדי התברואה בהוראת ראש העיר מלכלכים את הרחובות במקום לנקותם.

"בשנים האחרונות גדל מענק הבירה בכל שנה, אנו תובעים את המשך הגדלת מענק הבירה, אך היום ברור יותר מתמיד שניר הוא נטל על העיר ותושביה, ניר הוא הבעיה של העיר ולא הפיתרון, הגיע הזמן לשחרר את העיר מניר".

בסוף השבוע האחרון ראש העירייה ניר ברקת פנה במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרי הממשלה וחברי הכנסת בדרישה להתערבות מיידית במשבר התקציבי שמשרד האוצר כפה על עיריית ירושלים.

ברקת: "התנהלות האוצר מהווה חציה של קווים אדומים והינה הפרה חמורה חסרת תקדים של הבטחה שלטונית. מדובר בלא פחות מהתעמרות משרד האוצר והעומד בראשו, בעיר ירושלים ובתושביה שבבסיסה שיקולים שאינם עניינים, נקמנות וניסיון לשים וטו על תקציבים שהמשרדים התחייבו להם".

"משרד האוצר ימשיך לחזק את ירושלים ותושביה כפי שעשה עד היום"

תגובת משרד האוצר: "בתקופתו של שר האוצר, משה כחלון המענק המיוחד הניתן לעיר ירושלים הוכפל והגיע לשיא כל הזמנים. בתקופתו של השר כחלון ניתנו לירושלים מענקים מיוחדים בסכום חסר תקדים של מעל ל-3 מיליארד שקלים.

"זאת ועוד, כחלון הפחית את מס החברות בירושלים ל-7.5% בכדי למשוך חברות ומפעלים לעיר, לצד מאמציו לזרז מעבר של חברות ממשלתיות לעיר בימים אלו. העיר ירושלים נמצאת מעל לכל מחלוקת ומשרד האוצר ימשיך ויחזק אותה ואת תושביה בדיוק כפי שעשה עד היום".

עובדי העירייה מוחים מול הכנסת. צילום: לירן תמרי