מחאת עובדי העירייה מול משרד האוצר. צילום: ליהי שי שקלרניק

עברו על החוק: עובדי עיריית ירושלים שפיזרו הבוקר (יום א') ערמות זבל ענקיות ברחוב אליעזר קפלן, למשרד האוצר בקרית הממשלה - פעלו בניגוד לחוק.

החוק לשמירת הניקיון (התשמ"ד-1984) אוסר השלכת פסולת, פסולת בניין או גרוטאות רכב ברשות הרבים. מטרת החוק היא למנוע פגיעה בסביבה קרובה ורחוקה, למנוע הפצת ריחות ועשן ולהסדיר את פעולתם של אתרים לסילוק פסולת.

מחאת עובדי העירייה מול משרד האוצר. צילום: לירן תמרי

העובר על התקנות בחוק צפוי לעונש מאסר או לקנס כספי. על פי החוק, אין להשליך חבילה, צרור, אשפה, פסולת או כל חפץ אחר מתוך רכב, אין להשליך פסולת מכלי שייט, אין לצייר, לשרטט או לחרוט על נכס ברשות הרבים, אין להדביק מודעה או שלט ברשות הרבים ואין להשאיר רכב ברשות הרבים במשך יותר מ-60 ימים.

מהו גובה הקנס לעבירות על פי חוק שמירת הניקיון? גובה הקנסות נע בין 250 ל-8,000 שקלים, בהתאם לסיווגן. חומרת העבירה תיקבע בהתחשבות במבצע העבירה (אדםפרטי או תאגיד, המקום שבו בוצעה העבירה (שמורת טבע, חוף ים, יער, אתר הנצחה) ופוטנציאל הנזק לסביבה. כמו כן, חומרת העבירה גדולה יותר אם מדובר בעבירה חוזרת.

הזבל עדיין נותר ברחובות. צילום: לירן תמרי

בתגובה למחאה היום הגיש משרד האוצר תלונה נגד העירייה. "בתקופתו של השר כחלון ניתנו לירושלים מענקים מיוחדים בסכום חסר תקדים של מעל ל-3 מיליארד שקלים. העיר ירושלים נמצאת מעל לכל מחלוקת ומשרד האוצר ימשיך ויחזק אותה ואת תושביה בדיוק כפי שעשה עד היום", כך נמסר ממשרד האוצר.

תגובות

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר במחאת העובדים וההסתדרות על התנהלותו המופקרת של שר האוצר כחלון ועושה דברו באב"ד הפוגעת נטו בירושלים ובתושביה. הצטרפות ההסתדרות הבוקר למאבק על עתידה של העיר היא הוכחה לאחדות בירושלים נגד המהלכים הפוליטיים הנקמניים של כחלון ומעבירה מסר ברור לאוצר: ירושלים היא מעל הכל ולא ניתן לו לפגוע בה בגלל פוליטיקה קטנה. במקום לאיים בתלונות במשטרה נגד ירושלים מוצע לכחלון לתקצב אותה באופן ראוי".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה פנה הבוקר לעיריית ירושלים על-מנת שתפנה את המפגע. מהעירייה נמסר למשרד כי הפעולה בוצעה שלא על דעתה וכי היא פועלת לטיפול בנושא. המשרד להגנת הסביבה סמוך ובטוח כי ניתן לקיים דיון ענייני ולפתור את המחלוקות - מבלי לפגוע בסביבה או בבריאות הציבור".

צפו בשידור החי שהועבר בעמוד הפייסבוק של מיינט ירושלים