העצים - לפני ואחרי. צילום: אדווה חולי, mynet

נפרדים מהעצים האהובים שהפכו לסמל: עיריית ירושלים עקרה אמש (שלישי) בשעות הלילה המאוחרות, את עשרות עצי הדקל שהיו לסמל של כיכר ספרא, מאז הקמתו בשנת 1993. כפי שפורסם לראשונה במיינט בחודש שעבר, ההחלטה להיפרד מהעצים התקבלה בלית ברירה, לאחר שאלה החלו לקרוס. 


גורם בעירייה העביר בקבוצות הווטסאפ העירוניות את ההודעה הבאה: ״אנו נאלצים להיפרד הערב מעצי הדקל ברחבת הכיכר. כזכור, בחודש אוגוסט האחרון, ללא כל התראה מוקדמת, נשבר לשניים אחד הדקלים,  ורק בדרך נס לא נפגע איש. מאז, בשילוב זרועות עירוני נעשה כל מאמץ לוודא ששאר הדקלים אינם מהווים סכנה לקהל הרב העובר במקום.

כריתת העצים אמש בכיכר. צילום: mynet

גויסו מיטב אנשי המקצוע בתחומי האגרונומיה, הקונסטרוקציה, הבטיחות והאדריכלות, ובסיומן של הבדיקות המקיפות, לצערנו, התקבלו ממצאים שאינם מותירים ברירה. מתברר שחלק ניכר מעצי הדקל בעלי היצרות חריגה מאוד, עד כי ישנה סבירות גבוהה/משמעותית לקריסתם תוך סיכון חיי אדם.

בנסיבות אלו ובשיתוף משרד החקלאות ומומחים נוספים מטעמו, הוצא רישיון כריתה. בטווח המיידי ישתלו ברחבה פרחים עונתיים, ובד בבד נקדם תכנית חדשה למתחם״, נכתב בהודעה שהועברה.

העצים. הפכו לאחד מסמלי העיר. צילום: אדווה חולי

עצי הדקל הפכו עם השנים לאחד מהסמלים המוכרים ביותר במרכז העיר, והיוו מקום מוצל ומרהיב להתהלך ולהצטלם בו. עם השנים, מאות תוכים ממין ׳דררה׳ אימצו את העצים כביתם, ואת הציוץ שלהם היה ניתן לשמוע היטב לאורך היום.

יאלצו לחפש עצים אחרים לגור בהם? תוכי מסוג דררה. צילום: Andreas Eichler