חניון בית החייל. צילום: אופיר לפלר

בסוף השבוע האחרון הופתעו לגלות נהגים שהחנו את רכבם בחניון של בית החייל כי העירייה הציבה בטונדות שחסמו בפניהם את האפשרות לצאת מן החניון. מה שהיה בגדר שמועה הפך לעובדה מוגמרת ומתברר כי בעירייה החליטו להפוך את החניון הציבורי לחניון תחבורה ציבורית זמני עד לתום העבודות בפרויקט שדרוג הכניסה לעיר. במינהל הקהילתי 'לב העיר' זועמים על ההחלטה וטוענים כי מדובר במהלך ברוטאלי שנעשה בלי תיאום עימם.

הנהגים המתוסכלים פנו אל המנהל הקהילתי ולעירייה בבקשה שמישהו יואיל בטובו לסייע להם ובלחץ המנהל העירייה שלחה טרקטור שסייע לנהגים לצאת מהחניון. 

אופיר לפלר, שחנה במקום אמר בשיחה עם מיינט ירושלים: "החניתי את האוטו בערב לא היה שום סימן שהעירייה הולכת לחסום את הכניסה והיציאה מהחניון. התקשרתי למוקד 106 שבהתחלה לא ידעו על מה אני מדבר אבל אחר כך הבטיחו שישלחו רכב שיבוא לחלץ אותנו. היינו שם כמה עשרות רכבים".

חניון בית החייל. צילום: אופיר לפלר

לפלר שמיהר לעבודה ניסה למצוא פתרון מהיר יותר: "היה שם מנופאי שהסכים להרים את הבטון ולשחרר אותי ועוד כמה נהגים מתוסכלים". לפלר ואנשים המתגוררים בסביבה יאלצו עכשיו לחפש מקום חניה חלופי. "אני מחנה שם ארבעה חודשים זה היה נוח כי מדובר בחניון עירוני שאפשר להפעיל עם פנגו ועכשיו אני צריך למצוא פתרון אחר", סיכם.

רק לפני מספר חודשים תסקיר סביבתי שנערך על ידי האגף לאיכות הסביבה בעירייה על אותו חניון והוגש לוועדה המקומית לתכנון ובניה העירונית, הצביע על נתוני רעש וזיהום אוויר חריגים מעל לרף הסביר. הדו"ח גם הצביע שבמידה ויקום חניון כזה הוא עלול לסכן את בריאותם של הילדים בגנים ומעון יום הנמצאים בסמיכות לחניון.

לאור זאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה החליטה כי תוקם רק קומה אחת תת קרקעית. בנוסף טוענים התושבים כי עד היום החניון בבית החייל היה ציבורי והוא אפשר לכ-100 רכבים להחנות במקום, וההחלטה לייעד את החניון לתחבורה ציבורית מבלי שתינתן חלופה לחניה לנהגים פוגעת בצורה חמורה בתושבים.

זו לא הפעם הראשונה שהעירייה עושה פעולה בחטף כנגד תושבי משכנות האומה כזכור לפני כחודשים העירייה העבירה בחטף דרך ועדת כספים החלטה להקים חניון נוסף בסמוך בשכונת משכנות האומה שבגינו הגישו תושבי השכונה עתירה מנהלית נגד העירייה.

יו"ר המנהל הקהילתי, אופיר לנג שלח אל כל חברי מועצת העיר מכתב ובו דרש את התערבותם: "זוהי חובה של כולנו לדרוש לעצור מהלך ברוטאלי זה לאלתר  ולערוך בירור עומק באיזה סמכות נחסם במחטף החניון הציבורי על ידי הצבת בטונדות והכשרתו לחניון אוטובוסים תפעולי על פני הקרקע באופן חסר אחריות ותוך התעלמות מההשלכות על הסביבה ברמה הבריאותית והתחבורתית".  

תגובת העירייה: "במסגרת שדרוג הכניסה לעיר תוחם לאחרונה חניון הכורכר, הסמוך לבית החייל ולשכונת משכנות האומה בבטונדות, והוא צפוי להפוך לחניון תחבורה ציבורית זמני עד תום העבודות ההכרחיות. בסיום העבודות ייהנו התושבים ממרחב ציבורי משודרג ומהפחתה משמעותית במספר האוטובוסים ובזיהום האוויר התחבורתי באזור כולו.

"באשר ליציאת הרכבים מהחניון - עם תיחום האזור הוצב בסמוך איש פיקוח מטעם הקבלן המבצע, אשר אישר לנהגים החונים יציאה פשוטה, קלה ומהירה מהחניון.

"איכות ושגרת חיי התושבים הינם ערך מוביל במהלך העבודות, ועל כן מתקיים שיח שוטף עם התושבים. העירייה מתנצלת על אי הנוחות הזמנית ועושה הכל כדי להקל על התושבים ולשמור על שגרת חייהם ככל הניתן".