רכבת ירושלים- תל אביב. צילום: רועי אלמן

לאחר שנדחתה פתיחתה של תחנת הרכבת ירושלים - תל אביב, שר התחבורה ישראל כץ הצהיר היום (שני) כי הרכבת תיפתח בערב סוכות תשע״ט, יום ראשון ה-23 בספטמבר. גם ברכבת ישראל אישרו את הפרטים.

שר התחבורה ישראל כץ אמר היום (ב') בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת: "בשלב הראשון המסילה תחושמל עד לתחנת השלום, כשיצאו שלוש רכבות מידי שעה; וחודשיים לאחר מכן החשמול ימשיך עד תחנת סבידור מרכז. התכנון היה להתחיל פעילות חלקית של הרכבת עוד לפני פסח, עם תכנית בטיחות שהרכבת קבעה, אך לאחר דיון עם הכבאות והמשטרה הוחלט לנהוג בצורה מחמירה ולעכב את ההפעלה עד לערב חג הסוכות. יכול להיות שכן אפשר היה להפעיל חלקית בלוח הזמנים המקורי, אך במקום להיאבק במחיר פופולריות רגעית, אל מול בטיחות, החלטתי לעכב את הפתיחה".

שר התחבורה, ישראל כץ. צילום: לירן תמרי

כזכור, פתיחת הקו תוכננה במקור להיערך בערב פסח הקרוב, אך לאחר שערך סיור במקום מפכ"ל המשטרה יחד עם אנשי רכבת ישראל ושאר כוחות ההצלה הוגדרו האמצעים הבטיחותיים הנדרשים והאימונים ההכרחיים לשם הפעלתו המסחרית המלאה. מכבאות והצלה ירושלים נמסר אז כי התחנה לא קיבלה אישור איכלוס סופי ממדור בטיחות אש של כבאות והצלה לישראל. בתוך כך החליטה רכבת ישראל לדחות את הפתיחה בחצי שנה.

ארגון 15 דקות: "מערך התחבורה הציבורית בירושלים לא ערוך לרכבת המהירה לתל אביב. שכונות רבות זקוקות לקווים מהירים לתחנה אבל במשרד התחבורה מנותקים מהשכונות ומנוסעי האוטובוסים. אנו מצפים לקווים מהירים מהשכונות: רמות, קריית יובל, עיר גנים ועוד".

משרד התחבורה: "על פי הצפי, קו הרכבת מתל אביב לירושלים ייפתח בערב סוכות".